Dostupni linkovi

Evropska komisija: Što pre imenovati novog ministra pravde Crne Gore


"Evropska unija odbacuje i osuđuje svako poricanje, relativizaciju ili pogrešno tumačenje genocida u Srebrenici", saopštila je portparolka Evropske komisije reagujući na smenu ministra pravde Crne Gore
"Evropska unija odbacuje i osuđuje svako poricanje, relativizaciju ili pogrešno tumačenje genocida u Srebrenici", saopštila je portparolka Evropske komisije reagujući na smenu ministra pravde Crne Gore

Evropska unija upoznata je sa odlukom Skupštine Crne Gore o razrešenju ministra pravde Vladimira Leposavića, i raduje se saradnji sa novim ministrom uz očekivanje da će on biti imenovan što pre, saopštila je portparolka Evropske komisije Ana Pisonero.

Skupština Crne Gore je 17. juna izglasala smenu ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimira Leposavića zbog negiranja genocida Srebrenici. Uz podršku opozicione Demokratske partije socijalista (DPS), Skupština je izglasala i Rezoluciju o zabrani negiranja genocida u tom gradu u Bosni i Hercegovini.

"Kao što je ranije rečeno, Evropska unija (EU) odbacuje i osuđuje svako poricanje, relativizaciju ili pogrešno tumačenje genocida u Srebrenici", saopštila je portparolka Evropske komisije.

Ona je dodala da se od svake zemlje koja teži da postane članica EU očekuje da se pridržava i da promoviše EU vrednosti demokratije, ljudskih prava, tolerancije i pravde.

To, kako je navela, uključuje "postupanje sa žrtvama genocida s krajnjim poštovanjem i dostojanstvom".

"U cilju daljeg napredovanja na putu ka EU i ispunjavanja privremenih merila za poglavlja 23 i 24, Crna Gora treba da pojača napore na daljem napretku u reformama vladavine prava, posebno u onim oblastima koje su u nadležnosti Ministarstva pravde i ljudskih i manjinskih prava", saopštila je Pisonero.

Ona je navela da se "EU raduje saradnji s novim ministrom kada on/ona bude imenovan/a".

"Nadamo se da će se to što pre dogoditi, kako bismo nastavili rad na Poglavlju 23", rekla je Pisonero.

Leposavić je razrešen na predlog premijera Crne Gore Zdravka Krivokapića, jer je kao ministar pravde u javnom nastupu u Skupštini negirao genocid u Srebrenici i osporio legitimitet Suda za ratne zločine u Hagu i Međunarodnog suda pravde, čijim presudama je konstatovano da je u Srebrenici počinjen genocid.

Na spornoj sjednici 29. marta, sada bivši ministar pravde Leposavić je rekao da je spreman da prizna da se u Srebrenici dogodio genocid "kada se to i nedvosmisleno utvrdi".

Njegovu izjavu osudila je kompletna opozicija u parlamentu, nevladin sektor, kao i diplomatski predstavnici Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država. Osuda je stigla i od organizacija iz regiona - između ostalih, od Udruženja "Majke enklava Srebrenica i Žepa" i Udruženja žrtava i svjedoka genocida.

Vlada premijera Zdravka Krivokapića i 12 ministara, među kojima je bio i Leposavić, izabrani su 4. decembra glasovima prosrpskog Demokratskog fronta, Demokrata i Građanskog pokreta URA.

Pre nego što je postavljen za ministra, Vladimir Leposavić je bio i pravni zastupnik Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori u sporu sa državnim institucijama u vezi sa Zakonom o slobodi veroispovesti.

XS
SM
MD
LG