Dostupni linkovi

Rusija i Bjelorusija počele vojnu vježbu Zapad-2021


jeloruski vojnici prisustvuju otvaranju zajedničke vježbe oružanih snaga Rusije i Bjelorusije Zapad-2021 na poligonu Mulino u regiji Nižnji Novgorod, 9. septembra 2021.
jeloruski vojnici prisustvuju otvaranju zajedničke vježbe oružanih snaga Rusije i Bjelorusije Zapad-2021 na poligonu Mulino u regiji Nižnji Novgorod, 9. septembra 2021.

Rusija i Bjelorusija počele su veliku zajedničku vojnu vježbu u blizini granica NATO-a, a Moskva i Minsk obećali su produbiti svoje vojne veze usred tenzija sa Zapadom.

Vojna vježba Zapad-2021. koja će trajati sedam dana, počela je 10. septembra na lokacijama u Bjelorusiji, zapadnoj Rusiji i Baltičkom moru, saopćilo je Ministarstvo odbrane Rusije.

U ovogodišnjim vježbama, koje se provode svake četiri godine, kako je saopćeno iz Moskve, bit će uključeno do 200.000 vojnika, oko 80 aviona i helikoptera, 290 tenkova, 240 komada artiljerije, više raketnih bacača i minobacača, kao i 15 brodova.

Ono što bi mogla biti najveća vojna vježba u Evropi u posljednjih nekoliko decenija izazvalo je uzbunu u NATO-u, koji kaže da je Kremlj odbio pozvati posmatrače, što je inače obaveza prema međunarodnom sporazumu.

Uoči početka vježbe Zapad-2021, predsjednik Rusije Vladimir Putin i autoritarni lider Bjelorusije Aleksandar Lukašenko sastali su se u Moskvi, gdje su se složili da prodube saradnju dvije države, uključujući i u oblasti odbrane.

Međutim, dva čelnika zaobišla su pitanje da li se, nakon više od 20 godina razgovora, konačno usaglasili da kreiraju "Savez Rusije i Bjelorusije", što je veliki korak ka ponovnom ujedinjenju ekonomija i političkih struktura dviju bivših sovjetskih republika.

Lukašenko je , na međunarodnoj sceni, sve više izolovan nakon prošlogodišnjih predsjedničkih izbora na kojima je osvojio šesti mandat na čelu Bjelorusije.

Bjeloruska opozicija tvrdi da su izbori namješteni. Rezultati izbora doveli su do višemjesečnih protesta širom Bjelorusije, koje je policija oštro suzbijala, a desetine osoba je uhapšeno.

Zapadne zemlje odbile su priznati Lukašenka kao legitimnog predsjednika i uvele su sankcije njegovoj vladi.

Reakcija susjeda na vježbu

Poljska je uvela vanredno stanje duž svoje istočne granice, prvi put iskoristivši tu mjeru od pada komunizma.

Poljski premijer Mateusz Morawiecki upozorio je na moguće "provokacije" i rekao da su vježbe jedan od razloga zašto je Varšava uvela vanredno stanje.

Poljski ministar odbrane Mariusz Blaszczak rekao je u petak lokalnim novinarima da je zemlja spremna za moguće "incidente na granici".

Varšava je rasporedila trupe da postave ogradu od bodljikave žice duž granice nakon što je sve veći broj migranata - uglavnom s Bliskog istoka - pokušao ući u državu iz Bjelorusije.

Latvija, koja graniči s Bjelorusijom i Rusijom, također je prijavila i neuobičajeno veliki broj migranata koji pokušavaju ući u zemlju EU. Zemlja je također održava vojne vježbe od kraja augusta.

U vježbi učestvuje 10.000 vojnika iz brojnih zemalja NATO saveza, uključujući Sjedinjene Države i Poljsku.

XS
SM
MD
LG