Dostupni linkovi

Saslušan policajac koji je obezbjeđivao Joanikija i Porfirija na Cetinju


Patrijarh Porfirije (u sredini) sa mitropolitom Joanikijem (lijevo) dolazi na ceremoniju u Podgorici, 5. septembar 2021.
Patrijarh Porfirije (u sredini) sa mitropolitom Joanikijem (lijevo) dolazi na ceremoniju u Podgorici, 5. septembar 2021.

Pomoćnik komandanta Protivterorističke jedinice u policiji Crne Gore Petar Knežević je dao izjavu u svojstvu građanina u Specijalnom policijskom odjeljenju 4. maja, povodom audio snimka na kojem on navodno govori da je bio u kontaktu sa više kriminalnih grupa tokom protesta na Cetinju 5. septembra 2021. godine, kada je ustoličen mitropolit Srpske pravoslavne crkve (SPC) u Crnoj Gori Joanikije.

"Rekao je da su to snimci koji nisu istiniti i namontirani su da bi njega diskreditovali i kompromitovali kao pripadnika antiterorističke jedinice. Istakao je da je ponosan na septembarsku akciju, u kojoj su učestvovala samo lica zaposlena u policiji i sve je urađeno u skladu sa zakonom", kazao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Kneževićev advokat Dražen Medojević.

Nadležni ispituju autentičnost audio snimka nakon što ga je neimenovani izvor dostavio građanskim aktivistima Aleksandru Zekoviću i Svetlani Pajović, a oni ga proslijedili tužilaštvu i policiji. Na tom snimku se navodno Knežević čuje da govori o tome kako su "kriminalne grupe bile spremne da pomognu ustoličenje".

Nadležni tužioci treba da razmotre izjavu Kneževića i ocijene da li ima elemenata za nastavak postupka, kazao je Medojević i ustvrdio da u formalnom smislu dostavljeni audio snimak ne može da se razmatra kao dokaz.

Premijer Dritan Abazović je povodom slučaja Knežević ranije kazao da ne želi da ta afera "prekrije" aferu u vezi s bivšom predsjednicom Vrhovnog suda Vesnom Medenicom, te da je važno da svi državni organi rade svoj posao.

Dodao je i da ostaje pri svom pređašnjem stavu da je akcija policije na Cetinju izvedena uspješno jer nije bilo žrtava.

Ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić je izjavio da će Knežević "snositi zakonske posljedice ukoliko se utvrdi da je snimak autentičan".

Podsjetimo, protiv ustoličenja Joanikija u Cetinjskom manastiru su bili građani, predstavnici tadašnjih opozicionih stranaka i crnogorskih nacionalnih organizacija protestima, koji su protestima i blokadom puteva namjeravali da spriječe ustoličenje, jer smatraju da SPC negira crnogorsku naciju i širi ideologiju "srpskog sveta" u Crnoj Gori.

Bivši premijer Zdravko Krivokapić je akciju obezbjeđivanja ustoličenja povjerio Kneževiću i pomoćniku direktora Uprave policije Milošu Rakonjcu, a rukovodstvo Vojske je za to ustupilo vojni helikopter.

Tokom intervencija policije je povrijeđeno 60 osoba.

Kordon policije ispred demonstranata koji se protive ustoličenju Joanikija na Cetinju, 5. septembar
Kordon policije ispred demonstranata koji se protive ustoličenju Joanikija na Cetinju, 5. septembar

Krivokapić je tražio i da tadašnji potpredsjednik Vlade Dritan Abazović, zadužen za sektor bezbjednosti, smijeni ministra i direktora policije Sergeja Sekulovića i Zorana Brđanina koji su se protivili upotrebi sile na Cetinju, što Abazović nije učinio.

Nesuglasice unutar vladajuće koalicije su dovele do izglasavanja nepovjerenja Krivokapićevoj vladi 4.februara, na inicijativu Abazovića.

Bivšu Krivokapićevu vladu su sastavili prosrpski i proruski Demokratski front, Demokrate i građanski pokret URA, koji su na avgustovskim izborima 2020.zajedno osvojili većinu od 41 od ukupno 81 poslaničkog mjesta u Skupštini. Time je okončana tridesetogodišnja vlast Demokratske partije socijalista (DPS).

Nova manjinska Vlada premijera Dritana Abazovića je izabrana 28.aprila glasovima URA, prosrpske Socijalističke narodne partije, Socijaldemokratske partije i nacionalnih stranaka Albanaca i Bošnjaka, uz podršku Demokratske partije socijalista, koja nema predstavnike u Vladi.

Izabrana nova vlada Crne Gore
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

XS
SM
MD
LG