Dostupni linkovi

Gašić tvrdi da nije optužio Nemačku da štiti ubicu Olivera Ivanovića


Bratislav Gašić
Bratislav Gašić

Ministar policije Srbije Bratislav Gašić izjavio je 22. juna u Skupštini Srbije da nije optužio Nemačku da štiti ubicu političara sa Kosova Olivera Ivanovića, već da je njegova izjava "preneta bez znaka pitanja" koji joj daje drugačiji smisao.

"Nije mi bilo teško da tražim stenogram mog govora od juče gde kažem: 'Tražili smo od nemačkih organa pod čijom je zaštitom u ovom trenutku taj čovek – znak pitanja - da nam daju podatke'", rekao je Gašić.

On je dodao da "niko nije optužio Nemačku".

Dok ministar policije tvrdi da je Nemačkoj postavljeno pitanje o tome pod čijom je zaštitom navodni počinilac ubistva Ivanovića, u transkriptu sednice koji je objavljen na sajtu Skupštine Srbije nema znaka pitanja.

Deo transkripta Skupštine Srbije sa sednice 21. juna u kojem je Gašićeva izjava o počiniocu ubistva Olivera Ivanovića.
Deo transkripta Skupštine Srbije sa sednice 21. juna u kojem je Gašićeva izjava o počiniocu ubistva Olivera Ivanovića.

Poslušajte i kako je zvučala rečenica koju je Gašić izgovorio na sednici parlamenta 21. juna.

Gašić na sednici Skupštine 21. juna o navodnom počiniocu ubistva Olivera Ivanovića
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:00:23 0:00

Nemačka je prethodno demantovala da je ubica Olivera Ivanovića pod zaštitom vlasti te države.

"Savezna vlada nema saznanja ko je ubio Olivera Ivanovića 16. januara 2018. godine. Kategorično odbacujemo optužbu da je počinilac pod zaštitom nemačkih vlasti", navela je Ambasada Nemačke u Beogradu u saopštenju dostavljenom Radiju Slobodna Evropa (RSE).

U odgovoru ambasada u Beogradu i Prištini navodi se i da nemačka Vlada nije primila nikakav zahtev srpskih vlasti po ovom pitanju.

Gašić je dan nakon prvobitne izjave rekao da su "nemački bezbednjaci samoinicijativno obećali da će od kosovske policije tražiti video-zapise sa mesta zločina, ali da Bezbednosno-informativnoj agenciji Srbije nije ništa dostavljeno".

On je naveo i da je Srbija "tražila međunarodnu pravnu pomoć" i izručenje lica "za koje imamo nedvosmislenu potvrdu da je izvršilac ubistva".

Nije, međutim, objasnio od koga je traženo izručenje.

Gašić je izjavu o navodnom počiniocu ubistva Olivera Ivanovića dao na sednici Skupštine na kojoj se raspravlja o nepoverenju ministru policije.

Gašićeva odgovornost nakon dva masovna ubistva u Srbiji je jedan od zahteva protesta koji se na poziv dela opozicije od početka maja održavaju u Beogradu.

Bratislav Gašić je na čelu Ministarstva policije od oktobra 2022, a pre toga je bio direktor Beznednosno-informativne agencije (od 2017 do 2022).

Gašić je od 2014. do 2016. bio i ministar odbrane.

I Vučić spominjao Nemačku

Ovo nije prvi put da srpske vlasti navode da znaju ime ubice Olivera Ivanovića.

U tom kontekstu je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u julu 2019. godine pomenuo kosovskog Albanca, Fljorima Ejupija, koji živi u Nemačkoj.

On je pitao međunarodnu zajednicu zbog čega istražni organi Srbije ne mogu da dobiju snimke kamera sa aerodroma u Tirani, kao ni podatke o, kako je rekao, "tajnom kretanju lica po imenu Fljorim Ejupi, koji je u Nemačkoj pod prismotrom".

"Šta je on radio na aerodromu u Tirani, zatim se kretao ka Kosovu, pa ponovo nestao i vraćen u Nemačku sa istog aerodroma?", rekao je Vučić 3. jula 2019.

Prema pisanju medija na Kosovu i u Srbiji, Ejupi je nakon ovih navoda iz Beograda obavestio nemačku policiju da ga povezuju sa ubistvom Ivanovića, te da su mu nemačke vlasti rekle da se "ne uznemirava oko tog slučaja".

Prema podacima Fonda za humanitarno pravo, Fljorim Ejupi je 2008. osuđen na 40 godina zatvora zbog napada eksplozivnom napravom na autobus Niš ekpresa kod Podujeva.

Međutim, u drugostepenom postupku mešovito veće Vrhovnog suda Kosova je 2009. godine "usled nedostatka dokaza" oslobodilo Ejupija optužbi.

Napad na ovaj autobus se dogodio 2001. godine i tom prilikom je poginulo 11 srpskih civila.

Tužilaštvo Srbije: Predmet ubistva Ivanovića tajna

Iz Tužilaštva za organizovani kriminal Srbije, koje od 2018. godine vodi predistražni postupak u vezi sa ubistvom Ivanovića, za RSE su saopštili da taj predmet nosi oznaku tajnosti.

"Tužilaštvo se konkretno o preduzetim merama tokom predistražnog postupka nije oglašavalo, niti će to činiti ubuduće", naveli su iz Tužilaštva u odgovoru na pitanja RSE o tvrdnji ministra policije da se zna ko je počinilac.

Advokat Aleksandar Ivanović, bratanac ubijenog Olivera Ivanovića, rekao je za RSE da bi Tužilaštvo trebalo da proveri sve navode ministra policije i ocenio da im je cilj skretanje pažnje javnosti.

Ivanović je rekao i da je izjava ministra Gašića bila pripremljen "medijski nastup" i da ovo nije prvi put da se iz Beograda čuju takve tvrdnje.

"Ni tada, ni sada nam nisu dali odgovor na pitanje na koji način oni tu osobu (navodnog izvršioca) povezuju sa onim što se desilo", rekao je Ivanović.

On je dodao da izjave ministra Gašića ne idu u prilog otkrivanju istine.

"Mislim da bi bilo mnogo važnije da nam ministar Gašić odgovori šta su uradili u ovih pet godina da otkriju ko je Oliveru sve vreme pretio, ko mu je zapalio automobil, ko mu je upao u stan i tako dalje", rekao je Ivanović.

Ivanović, koji je potpredsednik opozicione Socijaldemokratske stranke ukazao je i da je "interesantan kontekst i trenutak" u kome je Gašić dao izjavu o Ivanovićevom navodnom ubici, a reč je o sednici Skupštine na kojoj opozicija traži njegovu smenu.

Dokle je stigla istraga o ubistvu Ivanovića?

Ivanović, lider Građanske inicijative Sloboda, demokratija, pravda, ubijen je 16. januara 2018. sa više hitaca iz pištolja, ispred sedišta te partije u Severnoj Mitrovici.

Više od pet godina nakon ubistva, izvršioci, kao i nalogodavci nisu poznati.

Istragu, uz Specijalno tužilaštvo Srbije koje nije odmaklo dalje od predistražnih radnji, vodi Specijalno tužilaštvo Kosova.

Ministarstva pravde Kosova i Srbije ne sarađuju, dok je za postupak na Kosovu zbog toga bilo potrebno posredovanje misije Evropske unije (EULEX) u uzimanju izjave svedoka.

Mesto ubistva Olivera Ivanovića
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:21 0:00

Specijalno tužilaštvo Kosova je do sada podiglo tri optužnice.

Suštinskih izmena u njima nije bilo, a u optužnicama se pominju pojedinci koji su kako je navedeno "svesno i namerno pomagali kriminalnoj grupi u cilju izvršenja krivičnog dela ubistva Olivera Ivanovića".

Optužnice su podignute protiv policijskih službenika Nedeljka Spasojevića, Radete Basare, Žarka Jovanovića kao i protiv sekretarice Olivera Ivanovića Silvane Arsović i Marka Rošića, građanina Severne Mitrovice.

Po nalogu kosovskog Specijalnog tužilaštva, Policija Kosova je 19. oktobra 2022. uhapsila i M.M. iz srpske zajednice pod sumnjom da je bio član "organizovane kriminalne grupe" koja se dovodi u vezu sa ubistvom.

U vezu sa ubistvom se dovode i Željko Bojić (bivši šef operative Policije Kosova za region sever), Milan Radoičić (potpredsednik Srpske liste) i Zvonko Veselinović (biznismen).

Protiv njih nije podignuta optužnica jer su bili u bekstvu kada je kosovsko tužilaštvo podiglo prvu optužnicu.

Radoičić i Veselinović se u optužnici pominju kao "vođe kriminalne grupe", koja je planirala ubistvo političara Olivera Ivanovića.

Međutim, za Milanom Radoičićem je marta 2021. godine povučen nalog za hapšenje bez objašnjenja.

Radoičić je pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Velike Britanije zbog sumnji na korupciju i međunarodni organizovani kriminal.

Srpska lista ima podršku vlasti u Beogradu, a Radoičić je poslednji put, uz ostale političke predstavnike Srba sa Kosova, prisustvovao sastanku sa predsednikom Srbije u aprilu 2023.

Oliver Ivanović je bio nosilac liste "Sloboda demokratija pravda - Oliver Ivanović" na kosovskim lokalnim izborima, koji su održani novembra 2017. godine, par meseci pre ubistva.

Tokom predizborne kampanje za te izbore, zbog zastrašivanja Srba na severu Kosova, četvoro kandidata sa njegove liste se povuklo, a njemu je u Severnoj Mitrovici zapaljen automobil.

XS
SM
MD
LG