Dostupni linkovi

Džerard Selman izabran za predsjednika Ustavnog suda RS


Džerard Selman, predsednik Ustavnog suda Republike Srpske
Džerard Selman, predsednik Ustavnog suda Republike Srpske

Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) na prijedlog predsjednice RS-a Željke Cvijanović izabrala je ponovo, u srijedu 28. aprila, Džerarda Selmana za predsjednika Ustavnog suda Republike Srpske.

Cvijanovićeva je ovakvu odluku donijela u skladu sa odredbama Ustava RS-a, te uvažavajući prijedlog Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH), kao i pozitivnog mišljenja Ustavnog suda o Selmanu kao kandidatu.

Inače, NSRS je na sjednici u srijedu 28. aprila, odgodila raspravu o pismu visokog predstavnika u BiH, Valentina Incka, za poništavanje povelja osobama osuđenim za ratne zločine.

Iako je rok za odgovor na njegov zahtjev bio kraj aprila, ta tačka dnevnog reda je pomjerena na zahtjev Kluba poslanika Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i biće razmatrana u nastavku sjednice, 11. maja.

Visoki predstavnik u BiH dao je rok od tri mjeseca za poništavanje povelja osobama osuđenim za ratne zločine i tim povodom uputio zahtjev 2. februara predsjedniku NSRS i predsjednicima svih klubova poslanika u entitetskom parlamentu.

U pismu Valentina Incka navodi se kako je 24. oktobra 2016. godine, organizacioni odbor koji je uspostavljen u svrhu obilježavanja manifestacije 25. godina od postojanja i rada NSRS, dodijelio posebne povelje i priznanja brojnim institucijama, organizacijama i pojedincima. Naglašava da ih je uručio predsjednik Narodne skupštine Nedeljko Čubrilović.

Incko je u pismu podsjetio da su Karadžić, Krajišnik i Plavšić, pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) osuđeni za ratne zločine, te da njihovo veličanje “direktno povređuje i provocira one koji su pretrpjeli posljedice rata i šteti sjećanju na žrtve”.

Predsjednik NSRS Nedeljko Čubrilović izjavio je 20. aprila, nakon sastanka vladajuće skupštinske koalicije na Mrakovici na planini Kozara (sjeverozapad BiH), da povelje neće biti vraćene.

Iz Ambasade SAD u BiH je poručeno kako je "veličanje ratnih zločinaca neprihvatljivo, vrijeđa žrtve i produbljuje patnje žrtava i njihovih porodica, ugrožavajući mirnu budućnost BiH".

XS
SM
MD
LG