Dostupni linkovi

Poslodavac vratio pasoše vijetnamskim radnicima u Srbiji


Vijetnamski radnici tokom štrajka zbog loših uslova (17. november 2021. godine)
Vijetnamski radnici tokom štrajka zbog loših uslova (17. november 2021. godine)

Vijetnamskim radnicima koji su bili angažovani na izgradnji kineske fabrike Linglong kod Zrenjanina, vraćeni su pasoši, potvrdio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) jedan od radnika 19. novembra.

Kako je rekao za RSE, pasoše im je vratio kineski poslodavac.

Preseljenje radnika iz Vijetnama koji su živeli u neuslovnim barakama počelo je 18. novembra, ali je deo radnika još uvek u barakama, što je potvrdio i sagovornik RSE koji nije prebačen na novu lokaciju.

Televizija N1 je javila da su njihovi reporteri 19. novembra u barakama zatekli još oko 90 radnika.

Nevladine organizacije za zaštitu ljudskih prava su ove sedmice objavile fotografije radnika iz Vijetnama koji rade na izgradnji kineske fabrike guma Linglong kod Zrenjanina, 80 kilometara severno od Beograda.

Oko 500 vijetnamskih radnika boravilo je u barakama u blizini gradilišta na severozapadu Srbije u nehumanim uslovima, a neki od njih koji su želeli da se vrate kući to nisu mogli da učine, jer im je poslodavac po dolasku u Srbiju oduzeo pasoše.

Medijima je posle izveštaja nevladinih aktivista zabranjen pristup kampu u kojem su smešteni radnici.

Jedan od njih dobio je otkaz nakon što je javno govorio o položaju zaposlenih. Njega su posle incidenta sa obezbeđenjem, nevladini aktivisti 17. novembra izveli iz kruga fabrike i odveli u Beograd.

Aktivisti izbavili vijetnamskog radnika iz kineske fabrike u Zrenjaninu
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:04:56 0:00

Kineska kompanija Linglong potvrdila je za Radio Slobodna Evropa 18. novembra da su vijetnamski radnici uključeni u projekat izgradnje fabrike u Zrenjaninu angažovani od strane jednog od njihovih izvođača radova, kompanije TEPC (China Energy Engineering Group Tianjin Electric Power Construction).

U saopštenju se dodaje da "iako Linglong ne može pravno da utiče na način tretiranja radnika od strane svojih izvođača radova, to ne znači da kao investitor izbegava bilo kakvu vrstu odgovornosti".

Iz kompanije China Energy Engineering Group Tianjin Electric Power Construction nisu odgovorili na pitanja RSE o uslovima pod kojima su vijetnamski radnici angažovani na gradilištu Linglonga.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je 19. novembra izjavio da će država "gledati da pomognne vijetnamskim radnicima", ali da on neće da rasteruje investitore. Dodao je da se kampanja protiv Linglonga vodi godinu dana, kao i da se kampanja vodila i protiv svih kineskih komapnija.

Izgradnja kineske fabrike na kojoj su, uz vijetnamske, angažovani i radnici iz Kine, počela je u martu 2019. uprkos protestima ekoloških aktivista u Srbiji zbog uticaja na životnu sredinu.

Oko 97 hektara zemljišta besplatno je ustupljeno kineskom investitoru nakon što je Vlada Srbije izgradnju fabrike proglasila projektom od nacionalnog značaja.

XS
SM
MD
LG