Dostupni linkovi

Poraz najglasnije Trumpove protivnice među republikancima


Članica Predstavničkog doma Liz Čejni u obraćanju pristalicama posle stranačkih izbora, 16. avgust 2022. Ubedljiv poraz istaknute Trampove kritičarke na republikanskim izborima u Vajomingu pokazao je izuzetne razmere kontrole bivšeg predsednika nad Republikanskom partijom.
Članica Predstavničkog doma Liz Čejni u obraćanju pristalicama posle stranačkih izbora, 16. avgust 2022. Ubedljiv poraz istaknute Trampove kritičarke na republikanskim izborima u Vajomingu pokazao je izuzetne razmere kontrole bivšeg predsednika nad Republikanskom partijom.

Jedna od najistaknutijih kritičarki Donalda Trampa (Trump) iz republikanskih redova, Liz Čejni (Cheney), ubedljivo je poražena na stranačkom glasanju u Vajomingu, u poslednjem testu koliku kontrolu bivši predsednik ima nad Republikanskom partijom, pišu svetski mediji.

Čejni, liderka pokreta protiv Trampa, uprkos porazu razmatra predsedničku kandidaturu - u svojoj misiji da ga spreči da se vrati u Belu kuću.

Znak promena u Republikanskoj partiji

Čejni je u utorak, 16. avgusta, priznala poraz na republikanskim stranačkim izborima u Vajomingu za kandidata te partije na novembarskim izborima za Predstavnički dom, navodi Volstrit džurnal (The Wall Street Journal), ukazujući da je njen poraz bio prioritet za Trampa koji je pozivao glasače Republikanske partije da odbace jednu od njegovih najistaknutijih kritičarki u Kongresu.

Ćerka bivšeg potpredsednika SAD Dika Čejnija (Dick) izgubila je od Harijet Hejgman (Harriet Hageman) s razlikom od 66 odsto prema 30 odsto.

Ishod izbora u Vajomingu naglašava značajan odmak unutar Republikanske partije od etabliranih političara otkako je Tramp izabran za predsednika 2016, ocenjuje Volstrit džurnal, dodajući da poraz Čejni označava izuzetan politički pad porodice koja je više od četiri decenije bila uticajna među republikancima u Vajomingu.

Njen otac je u toj državi izabran za Predstavnički dom 1978, da bi posle deset godina u Kongresu postao ministar odbrane u vreme predsednika Džordža Buša starijeg (George H. W. Bush). Predsednik Džordž Buš mlađi ga je 2000. izabrao za svog potpredsednika.

Liz Čejni će ostati članica Predstavničkog doma do januara 2023. kada se sastaje novi saziv Kongresa i nastaviće da obavlja funkciju kopredsedavajuće specijalnog odbora Predstavničkog doma koji istražuje događaje koji su doveli do nereda 6. januara 2021. i Trampovu ulogu u njima.

Ona je bila jedna od deset republikanaca koji su glasali za Trampov opoziv zbog nereda u januaru 2021.

Nezadovoljstvo kritikama koje je Čejni upućivala bivšem predsedniku raslo je u Vajomingu, gde je Tramp je 2020. osvojio skoro 70 odsto glasova, što je najveći procenat koji je osvojio u nekoj saveznoj državi. Čak i neki od nekadašnjih pristalica Čejni žalili su se da ona ne podržava lidera partije i da se previše približila demokratama.

Hejgman je optužila Čejni da zastupa jednostranu priču o 6. januaru 2021. pošto su se svi članovi istražnog panela Predstavničkog doma saglasili da je taj događaj predstavljao napad na demokratiju. Hejgman je rekla da bi Čejni trebalo da istražuje izbornu prevaru, iako je, kako navodi Volstrit džurnal, i Trampovo Ministarstvo pravde zaključilo da na predsedničkim izborima 2020. nije bilo rasprostranjene prevare.

"Nikakvo mesto u Predstavničkom domu, nikakva funkcija u ovoj zemlji nije važnija od principa koje smo se zakleli da ćemo štititi", rekla je Čejni u govoru u kojem je priznala poraz. "Naša nacija ponovo juri ka krizi, bezakonju i nasilju. Nijedan Amerikanac ne bi trebalo da podržava one koji negiraju rezultate izbora."

Test Trampove kontrole nad republikancima

Republikanci koji su otvoreno kritikovali Trampa suočili su se s problemima na stranačkim izborima, ukazuje Fajnenšl tajms (The Financial Times) i ističe da od 10 republikanaca koji su glasali za impičment Trampa, samo su njih dvojica prošli stranačke izbore za kandidate na novembarskim izborima.

U govoru pristalicama posle poraza, Čejni je rekla da je mogla da pobedi na stranačkim izborima, ali da je za to bilo potrebno da prihvati Trampove zavere o izborima 2020. "Naša republika se oslanja na dobru volju svih kandidata za funkciju da prihvate ishod izbora", rekla je ona.

Čejni je ukazala i da je Abraham Linkoln (Lincoln) izgubio izbore za Kongrese pre nego što je pobedio na predsedničkim izborima 1860.

Ona je nastavila s kritikama delova Republikanske partije koji brane učesnike nereda 6. januara, kao i zagovornike lažnih tvrdnji o pretresu Trampovog doma prošle nedelje koji su izveli agenti Federalnog istražnog biroa (FBI). "Otrovne laži uništavaju slobodne nacije", rekla je ona. "Sloboda ne sme, ne može i neće umreti ovde."

Stranački izbori u Vajomingu, koji su među poslednjima uoči novembarskih izbora, takođe nude test Trampove kontrole nad republikanskim glasačima pošto je FBI izvršio pretres njegovog imanja Mar-a-Lago i počeo istragu o tome kako je postupao s poverljivim dokumentima o nacionalnoj bezbednosti.

Posle pretresa u Mar-a-Lagu, Hejgman je stala u odbranu bivšeg predsednika, nazvavši istragu "političkim progonom". S druge strane, Čejni je rekla da se "stidi" kada čuje da članovi njene stranke napadaju integritet agenata FBI-a.

Mesto u istoriji

Čejni se nadala da će 6. januar 2021. biti prekretnica za republikance. Ali, iako je taj događaj povukao liniju podele, s posledicama na izborima su se suočili oni koji okrenuli leđa Trampu, piše Njujork tajms (The New York Times).

Misija Čejni da zaustavi Trampa obezbedila joj je mesto u istoriji Republikanske stranke, ali je, kako ističe list, njen poraz u Vajomingu takođe razotkrio izuzetan stepen do kojeg bivši predsednik još uvek kontroliše sadašnjost i blisku budućnost te stranke.

Nijedan poraz republikanskih kandidata koji su glasali za Trampov opoziv nije toliko ispunjen značenjem niti toliko ukazuje na promene u Republikanskoj partiji kao poraz Čejni, ocenjuje Njujork tajms, dodajući da je njen ubedljiv poraz možda samo ojačao Trampovu kontrolu nad partijom, otkivajući koliko je među republikanskim glasačima uzaludno da se on kritikuje.

Poraz Čejni je takođe poslednji znak da su centralni organizacioni principi današnje Republikanske partije manje vezani za specifičnu politiku – ona je glasala za veći deo Trampove agende – nego za bilo šta što Tramp želi u svakom trenutku, ukazuje Njujork tajms, dodajući da je to poslednjih dana značilo napade na FBI zbog pretresa njegove kuće.

Nijedan poraz republikanskih kandidata koji su glasali za Trampov opoziv nije toliko ispunjen značenjem niti toliko ukazuje na promene u Republikanskoj partiji kao poraz Čejni, ocenjuje Njujork tajms (na fotografiji Liz Čejni u Kapitolu, maj 2021.)
Nijedan poraz republikanskih kandidata koji su glasali za Trampov opoziv nije toliko ispunjen značenjem niti toliko ukazuje na promene u Republikanskoj partiji kao poraz Čejni, ocenjuje Njujork tajms (na fotografiji Liz Čejni u Kapitolu, maj 2021.)

U širem smislu, podvlači list, to znači prihvatanje njegovog opsesivnog poricanja poraza na izborima 2020. i ponavljanje lažnih tvrdnji o krađi na izborima, bez obzora na destabilišuće efekte po naciju.

Čišćenje Republikanske partije od Trampovih kritičara i dalje je u toku, i to tako temeljno da se velikim delom odvija bez direktne umešanosti bivšeg predsednika, pošto njegovi saveznici u lokalnim i državnim ograncima stranke, kao i u organizacijama povezanim s republikancima, osuđuju ili potiskuju one koji raskidaju s novom ortodoksijom, ukazuje Njujork tajms.

'Neću se povući'

Liz Čejni, posle žrtvovanja svog mesta u Predstavničkom domu, predvodi pokret protiv Trampa, piše u analizi Vašington post (The Washington Post).

Na izborima 2020. pobedila je osvojivši 73 odsto glasova i bila je treća po značaju republikanka u Predstavničkom domu, na dobrom putu da postane prva žena iz Republikanske partije koja bi predsedavala donjim domom Kongresa. Sve što je republikanka iz Vajominga morala da uradi jeste da ćuti, kao gotovo sve njene stranačke kolege.

"To je bio put kojim nisam mogla da krenem", rekla je Čejni.

Cinici u Vašingtonu su odavno izbore u Vajomingu odbacili kao nevažne, budući da će jedna duboko konzervativna političarka zameniti drugu. Ipak, ukazuje Vašington post, kongresni istoričari kažu da to maši poentu – ono što je Čejni uradila žrtvujući svoje poslaničko mesto svojom nepokolebljivom borbom do kraja, jednostavno nije uobičajeno u ovom vremenu.

Mnoge njene pristalice žele da se kandiduje za predsednicu SAD na izborima 2024. godine, ukazuje Vašington post, dodajući da je Čejni u govoru u kojem je priznala poraz malo toga uradila da ublaži te spekulacije.

Čejni više neće imati mesto potpredsednice odbora za 6. januar, čija su saslušanja privlačila desetine miliona gledalaca na nacionalnoj televiziji. Međutim, ističe list, ona je privukla veću pažnju od skoro svih drugih članova Kongresa. Uz to je počela da sakuplja znatna sredstva za kampanju, dok je ranije prikupljala minimalne iznose za pobedu u Vajomingu koji ima mali broj stanovnika.

Mnoge njene pristalice žele da se kandiduje za predsednicu SAD na izborima 2024. godine, ukazuje Vašington post, dodajući da je Čejni u govoru u kojem je priznala poraz malo toga uradila da ublaži te spekulacije.

Još manje suptilno, kada je završen govor Čejni, s ozvučenja se čula prkosna pesma Toma Petija (Tom Petty) "I Won’t Back Down" (Neću se povući).

Najava predsedničke kandidature?

Dan posle poraza Čejni je rekla da razmišlja o kandidaturi za Belu kuću u nastojanju da spreči Trampa da osvoji još jedan mandat predsednika SAD, piše Gardijan (The Guardian).

"To je nešto o čemu razmišljam i doneću odluku u narednim mesecima", rekla je ona za televiziju NBC.

Čejni je u utorak uveče rekla da će "učiniti sve što je potrebno da zadrži Donalda Trampa van Ovalnog kabineta".

Posle objave rezultata izbora, njeni saradnici su otkrili da planira da osnuje svoj politički akcioni komitet. NBC je u sredu potvrdio da će se ta organizacija zvati Veliki zadatak, što je bio naslov poslednjeg obraćanja Čejni glasačima u Vajomingu, a takođe se nalazi u završnoj rečenici obraćanja Abrahama Linkolna kod Getisburga.

Veliko pitanje sa kojim se Čejni sada suočava jeste da li ima prostora da se kandiduje u stranci koju, kako kaže, želi da spasi od Trampa, ističe Politiko (Politico).

Ako se Čejni kandiduje to neće biti iznenađenje – više od godinu dana je raspirivala spekulacije o svojim sledećim koracima navodeći da ne isključuje učešće u predsedničkoj trci.

Takođe, ukazuje Politiko, način na koji je vodila kampanju u Vajomingu za Predstavnički dom, s oglašavanjem na nacionalnim medijima za koje se činilo da se obraća široj publici od konzervativaca u toj saveznoj državi samo je pojačalo spekulacije u Vašingtonu da ona već gleda dalje od svoje države.

Ipak, svi njeni sledeći koraci protiv Trampa nose rizike. Mogla bi da se kandiduje za predsedničku nominaciju Republikanske partije kako bi ga ugrozila pred opšte izbore, ali bi ta strategija mogla zapravo da pomogne Trampu motivišući njegovu izbornu bazu da izađe na glasanje.

S druge strane, mogla bi da krene stopama Rosa Peroa (H. Ross Perot) koji je kao nezavisan kandidat 1992. osvojio 19 odsto glasova. Čejni bi mogla da se nada da će tako odvući glasače od Trampa.

Ipak, ankete iz 1992. su pokazale da je Pero podjednako uzeo glasove od oba kandidata velikih stranaka i nema garancije da Čejni kao treća kandidatkinja neće doneti korist Trampu, odvlačeći demokrate koji ne žele da glasaju opet za Džoa Bajdena (Joe Biden).

Saradnici Čejni, međutim, kažu da ona neće ulaziti u predsedničku trku ako smatra da bi to pomoglo Trampu. S druge strane, ocenjuje Politiko, posle gubitka mesta u Predstavničkom domu ona nema puno drugih načina da ostane vidljiva u svojoj misiji da Trampa spreči da se vrati u Belu kuću.

XS
SM
MD
LG