Dostupni linkovi

Lideri opozicije u Srbiji o ohridskim pregovorima - od 'važne vesti' do 'pristajanja na ultimatum'


Sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića, kosovskog premijera Aljbina (Albin) Kurtija i predstavnika EU Miroslava Lajčaka i Žozepa Borela, Ohrid, 18.3.2023.
Sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića, kosovskog premijera Aljbina (Albin) Kurtija i predstavnika EU Miroslava Lajčaka i Žozepa Borela, Ohrid, 18.3.2023.

Lideri nekoliko opozicionih stranaka u Srbiji oglasili su se povodom pregovora predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Kosova Aljbina (Albin) Kurtija o primeni sporazuma za normalizaciju odnosa Srbije i Kosova u Ohridu.

Sastanak u Ohridu je organizovan 18. marta sa očekivanjem da se dve strane usaglase o aneksu predloga Evropske unije za normalizaciju odnosa Kosova i Srbije.

Vučić je 19. marta rekao je da nije potpisao nijedan dokument "zato što je Srbija međunarodno priznata država, a Kosovo nije", te da međunarodno pravni sporazum ne može da se napravi.

On je rekao da Srbija može da radi na implementaciji "do crvenih linija".

Predsednik opozicionog Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović ocenio je 19. marta kao veoma važnu vest što će Evropski sporazum o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova postati deo pregovaračkog okvira i deo Poglavlja 35 u pregovorima Srbije sa Evropskom unijom.

"Nemoguće je biti proevropski političar, zalagati se za članstvo Srbije u Evropskoj uniji, a biti protiv ovog sporazuma. Pitanje za nas je da li prihvatamo da budemo deo političkog prostora koji kreiraju Evropska unija i SAD ili ne", rekao je Grbović na TV N1.

Šef poslaničke grupe Narodne stranke Miroslav Aleksić rekao je 19. marta da je ta stranka pokrenula inicijativu za raspisivanje referenduma o francusko-nemačkom planu za Kosovo. Prema njegovim rečima, narod mora da odlučuje o svemu, a naročito šta će biti sa Kosovom.

Lider desno orijentisanog pokreta Dveri Boško Obradović ocenio je 19. marta da je jedino rešenje političke krize ostavka predsednika Aleksandra Vučića i pozvao na okupljanja građana protiv evropskog plana.

On je naveo da se Vučić u Ohridu "neovlašćeno obavezao" da počne sa primenom sporazuma koji je prihvatio u Briselu 27. februara, što je Obradović ocenio kao neku vrstu državnog udara.

Predsednica desno orijentisane Srpske stranke Zavetnici Milica Đurđević Stamenkovski takođe se protivi prihvatanju EU plana za Kosovo. Ona je ocenila za N1 da je predsednik Aleksandar Vučić u subotu pristao na ultimatum "u njegovoj celosti u punom kapacitetu".

"U aneksu stoji termin 'obavezujem'. Takvi termini stoje u međunarodnim ugovorima", rekla je ona.

Predsednik pokreta "Srbija Centar" Zdravko Ponoš izjavio je da je Aleksandar Vučić izašao zadovoljan sa ohridskih pregovora jer je ostvario oba cilja koja je sebi postavio "prvi – da on ponovo ništa ne potpiše, bez obzira što je u ime Srbije preuzeo obavezu i drugi – da odgovornost za ispunjenje te preuzete obaveze prebaci na druge", prenosi Beta 19. marta.

Ponoš je u autorskom tekstu za portal Nova izneo mišljenje da će napredak Srbije na putu evropskih integracija sada neraskidivo biti uslovljen ispunjenjem obaveza iz sporazuma na koji je Aleksandar Vučić dao pristanak.

Predsednik Srbije se u Ohridu sastao sa premijerom Kosova, a odvojeno su se sastali i sa visokim predstavnikom EU Žozepom Boreljom i izaslanikom EU za dijalog Miroslavom Lajčakom.

Sastanku u svojstvu posmatrača prisustvovao je i specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar.

Šef diplomatije Evropske unije Žozep Borelj rekao je da su Kosovo i Srbija posle 12 sati razgovora postigli dogovor o evropskom predlogu.

"Kosovo i Srbija su se dogovorili o aneksu sprovođenja sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa među njima", rekao je on osvrćući se na evropski predlog koji su strane prihvatile 27. februara u Briselu.

U predlogu EU se ne spominje uzajamno priznanje, ali se navodi da strane moraju poštovati nezavisnost, autonomiju i teritorijalni integritet.

Predlog je poznatiji kao francusko-nemački plan i podržale su ga Sjedinjene Države.

XS
SM
MD
LG