Štrajkovi širom Nemačke doveli su do zastoja saobraćaja 10. januara.
Stotine hiljada ljudi suočilo se sa otkazivanjem vozova širom zemlje, nakon što je otpočeo trodnevni štrajk železnica.
To je, prema oceni agencije Rojters, dodatno doprinelo haosu u transportu u najvećoj evropskoj ekonomiji, gde su poljoprivrednici u znak protesta ranije blokirali autoputeve i usporili saobraćaj.
Štrajkovi, na koje je sindikat mašinovođa GDL pozvao od srede do petka uveče, primorali su nacionalnog železničkog operatera Nemačke železnice (Deutsche Bahn) na skraćene redove vožnje koji se koriste u vanrednim situacijama.
Saobraća jedna od pet brzih železničkih usluga na dugim relacijama, a regionalne usluge su "masovno smanjene", rekao je portparol železnica novinarima na centralnoj stanici u Berlinu, gde nije bilo uobičajene gužve.
Na železničkoj stanici u Kelnu u zapadnoj Nemačkoj, putnici koji treba da stignu na svoja radna mesta, proveravali su na tablama promene u redu vožnje.
Nakon što se prvi voz nije pojavio, Urlih Linke rekao je Rojtersu da će sačekati da vidi da li će se pojaviti sledeći.
"Čekaću 45 minuta, na minus sedam stepeni, ovde na glavnoj stanici", dodao je.
"Radimo u domu penzionera i moramo na posao", rekao je putnik Aleks Miler.
Šef nemačkog udruženja poljoprivrednika DBV najavio je da će to udruženje pojačati svoje proteste, nakon što su kolone traktora i kamiona blokirale puteve širom zemlje ranije ove nedelje.
Štrajkovi i protesti povećavaju pritisak na koalicionu vladu kancelara Olafa Šolca, koja se suočava sa rastućim ekonomskim problemima, uključujući slabe makroekonomske pokazatelje, visoke kamatne stope i budžetski nered.
Dugogodišnji spor oko plata i radnog vremena mašinovođa ponovo se razbuktao, a pokušaj Deutsche Bahn-a da sudskom zabranom blokira najnovije štrajkove nije uspeo.
Sindikat železnica (GDL) traži skraćenu radnu nedelju za smenske radnike, sa 38 na 35 sati, a da se zadrže tekuće plate.
Deutsche Bahn je odbio da smanji satnicu bez smanjenja plata.
Železnički operater tvrdi da bi zahtevi sindikata doveli do povećanja troškova osoblja za 50 posto, delom i zato što bi morali da zaposle još radnika, dok se Nemačka suočava s nedostatkom kvalifikovane radne snage.
"Spremni smo da pravimo kompromise i postepeno smanjujemo nedeljno radno vreme kako bi i poslodavci imali priliku da obučavaju osoblje", rekao je šef GDL-a Klaus Veselski za javni servis ZDF.
"Ako ništa ne dobijemo do petka, napravićemo pauzu i ući u sledeću rundu akcije", dodao je on.
Mašinovođe teretnih vozova takođe štrajkuju do petka, što je dovelo zabrinutosti u sektoru trgovine, jer se skoro petina nemačkog teretnog saobraćaja prevozi železnicom.