Dostupni linkovi

MMF odobrio Srbiji novu tranšu


Predstavnici MMF-a u Beogradu u avgustu ove godine
Predstavnici MMF-a u Beogradu u avgustu ove godine
Međunarodni monetarni fond završio je drugu reviziju stend baj aranžmana odobrenog Srbiji, čime je omogućeno povlačenje druge rate kredita u iznosu
oko 350 miliona evra.

Kako se navodi u saopštenju MMF, zajedno sa revizijom aranžmana ukupne vrednosti 2,9 milijardi evra Izvršni odbor MMF odobrio je povećanje budžetskog deficita Srbije u 2009. godini na 4,5 odsto.

Srbija je do sada povukla prvu ratu od 788 miliona evra, a uz drugu ratu, ukupan iznos odobrenih sredstava iz kreditnog aranžmana povećan je na 1,12 miljardi evra.

Predsedavajući Izvršnog odobra MMF Takatoši Kejto je nakon rasprave o aranžmanu rekao da je udar svetske finansijske i ekonomske krize na Srbiju za sada “uspešno obuzdan”.

"Politika Vlade, podržana aranžmanom sa MMF-om, uz napore da se stabilizuje tržište, povećali su devizne rezerve, smanjili pritisak na kurs dinara i pomogli prikupljanju značajne međunarodne finansijske pomoći za podršku budžetu Srbije i ekonomskom oporavku", naveo je funkcioner MMF-a.

SAČUVANA FINANSIJSKA STABILNOST

Kejto je kazao da je pad industrijske proizovdnje u Srbiji ograničen uprkos tome što je pad domaće tražnje bio značajan. Cilj programa Vlade je, kako je istakao, da se izbori za izazovima koje nameće privredni pad i da, srednjoročno gledano, povrati održivost javnih finansija.

"To će biti presudno za nastavak održanja finansijske stabilnosti i stvaranje uslova za povaratak na dinamične ali održive stope ekonomskog rasta", kazao je Kejto.

On je istakao je da su vlasti u Srbiji započele abmiciozan program fiskalnog prilagođavanja fokusiran na promenu strukture javne protrošnje, kojim su obuhvaćeni državna administracija, obrazovanje, zdravstvo i penzijski sistem.

"Očekuje se da će te reforme dati značajne i održive uštede srednjoročno gledano, tako da je potrebna pojačana kontrola budžeta da bi se smanjili rizici primene reformi", naveo je funkcioner MMF-a.

Kejto je ocenio da je oštra monetarna i kursna politika Narodne banke Srbije dala rezultat u stalnom padu inflacije i da bi moglo da usledi postepeno popuštanje monetarne politike uz pažljivo prećenje inflatorinih rizika.

"Program podrške finasijskom sektoru uspešno je sačuvao finansijsku stabilnost u vreme problema na tržištu, a vlasti su posvećene stalnom nadzoru nad rastućim brojem kredita sa problemima u otplati i poboljšanju propisa za refinansiranje dugova", kazao je predstavnik MMF-a.

U saopštenju MMF-a se navodi da bi Srbja trebalo da nastavi strukturne reforme, naročito u privatizaciji i uslovima za poslovanje, kako bi se omogućio visok i održiv rast srpske privrede.

MMF je 15. maja za oko sedam puta povećao stend baj aranžman Srbiji, odobren u januaru 2009. godine, da bi se podržao ekonomski program
Vlade Srbije i izbegao preveliki uticaj svetske finasijske krize. Aranžman bi trebalo bi da traje do aprila 2011. godine.
XS
SM
MD
LG