Dostupni linkovi

Vijeće ministara bez odluke o danu žalosti u BiH, danas dženaza ubijenoj ženi u Gradačcu


Detalj sa protesta u Gradačcu nakon masovnog ubistva u tom bh. gradu, 12. avgust
Detalj sa protesta u Gradačcu nakon masovnog ubistva u tom bh. gradu, 12. avgust

U Bosni i Hercegovini neće biti proglašen dan žalosti zbog trostrukog ubistva u Gradačcu, odlučeno je u ponedjeljak na telefonskoj sjednici Vijeća ministara BiH.

"Nije postojao nacionalni kvorum jer nijedan ministar iz reda srpskog naroda nije pristupio glasanju", rekao je za Radio Slobodna Evropa ministar prometa i komunikacija BiH Edin Forto, koji je jedan od inicijatora za proglašenja dana žalosti na nivou države.

U Gradačcu, na sjeveru Bosne i Hercegovine, 11. avgusta je počinjeno trostruko ubistvo, a u napadu su ranjene i tri osobe.

Nermin Sulejmanović je ubio nevjenčanu suprugu Nizamu Hećimović koja ga je nekoliko dana ranije prijavila policiji zbog nasilja.

Ubistvo je prenosio uživo na svom Instagram profilu, koji je kasnije uklonjen, a u toku policijske akcije počinio je samoubistvo.

U Gradačcu je 12. avgusta proglašena trodnevna žalost, a u ponedjeljak je Dan žalosti proglašen i u Tuzlanskom kantonu. I vlade oba bh. entiteta, Federacija BiH i Republika Srpska, za srijedu su proglasile Dan žalosti.

Nizama Hećimović će danas biti ukopana u mezarju džamije u Mionici.

Trodnevna žalost i protest u Gradačcu: 'Policija i sudstvo da rade svoj posao'
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:59 0:00

Ministarstvo unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona obavlja istražne radnje tokom i nakon masovnog ubistva te pokušaja ubistva tri osobe u Gradačcu, izvijestilo je u ponedjeljak kantonalno Tužilaštvo.

Kancelarija disciplinskog tužioca Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH formirala je predmet o postupanju sutkinja Opštinskog suda u Gradačcu, tri dana nakon počinjenog trostrukog ubistva.

Nakon trostrukog ubistava, stanovnici Gradačca su izašli na proteste zahtijevajući uspostavu posebne službe za podršku žrtvama nasilja, otvaranje sigurne kuće u Gradačcu te formiranje posebnog policijskog odjela koji će primati i obrađivati pozive kojima se prijavljuje nasilje i traži zaštita.

Protesti su za ponedjeljak najavljeni i u nekoliko drugih gradova u BiH.

Prema zvaničnim podacima, u Bosni i Hercegovini je tokom 2021. i 2022. ubijeno 19 žena, a najvećem broju ubistava prethodilo je dugotrajno nasilje koje nije bilo prijavljivano ili je bilo prijavljivano, ali je izostala adekvatna reakcija institucija.

  • Ženske sjenke na RSE: Priče onih koji su preživjeli rodno zasnovano nasilje, kao i svjedočenja porodica žena kojih više nema

Kako prijaviti nasilje u BiH?

U Bosni i Hercegovini postoje SOS telefoni za prijavu nasilja u oba entiteta.

Gender centar Federacije BiH uspostavio je SOS telefonski broj 1265 za pomoć žrtvama nasilja u porodici na teritoriji ovog entiteta.

SOS liniju 1264 za područje Republike Srpske uspostavile su 2005. godine četiri nevladine organizacije i Gender Centar Republike Srpske.

Nasilje se može prijaviti i na broj 033 222 000.

Na području BiH postoji osam sigurnih kuća sa ukupno 200 raspoloživih mjesta za žene i djecu žrtve nasilja. Sigurne kuće nalaze se u Sarajevu, Tuzli, Bihaću, Zenici, Mostaru, Modriči, Banjaluci i Bijeljini.

Fondacija lokalne demokratije nudi besplatnu pravnu pomoć na brojeve telefona 033 570 560 i 033 570 561.

Psihološko, kao i pravno savjetovalište, nudi organizacija Medica Zenica. Oni imaju i centralu na koju se može prijaviti nasilje na broj 032 463 920.

U udruženju Udružene žene Banjaluka postoji besplatno pravno savjetovalište, a termin se može dobiti pozivom na brojeve 051 463 143 i 051 462 146.

Broj policije je 122.

BiH je 2014. godine usvojila Istanbulsku konvenciju, međunarodni sporazum Vijeća Evrope o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici. Cilj Konvencije je nulta tolerancija na nasilje.

XS
SM
MD
LG