Dostupni linkovi

Za ministarku pravde Kosova štrajk srpskih sudija "neprihvatljiv"


"Sudski savet Kosova mora preduzeti mere u vezi sa štrajkom jer niko od sudija koji su plaćeni od naših poreza ne može da štrajkuje", rekla je Ministarka pravde Albulena Hadžiu.
"Sudski savet Kosova mora preduzeti mere u vezi sa štrajkom jer niko od sudija koji su plaćeni od naših poreza ne može da štrajkuje", rekla je Ministarka pravde Albulena Hadžiu.

Ministarka pravde Kosova Albulena Hadžiu (Haxhiu) izjavila je da je neprihvatljivo da sudije bojkotuju svoj posao, nakon štrajka sudija srpske nacionalnosti i zaposlenih u sudovima na severu Kosova 25. avgusta.

Oni su nedolaskom na posao izrazili protest zbog odluke Apelacionog suda u Prištini da potvrdi presudu poslaniku Srpske liste u Skupštini Kosova Ivanu Todosijeviću. Todosijević je osuđen na dve godine zatvora zbog izjave u kojoj je negirao masakr nad Albancima 1999. godine u Račku.

Informaciju o protestu sudija sa severa Kosova potvrdio je za Radio Slobodna Evropa sudija iz Severne Mitrovice koji je želeo da ostane anoniman, a čije je ime poznato redakciji. Predsednik Osnovnog suda u Severnoj Mitrovici Nikola Kabašić nije odgovarao na pozive.

Ministarka pravde je najavila da će se sastati sa predsedavajućim Sudskog saveta Kosova kako bi se rešio ovaj problem.

"Sudski savet Kosova mora preduzeti mere u vezi sa štrajkom jer niko od sudija koji su plaćeni od naših poreza ne može da štrajkuje", rekla je ministarka pravde Hadžiu na konferenciji za novinare u Vladi Kosova.

Sudije, kako je rečeno za Radio Slobodna Evropa, smatraju da je Apelacioni sud Kosova prekršio Briselski sporazum, jer nije ispunjena odredba da u većima Apelacionog suda koja odlučuju o predmetima vezanim za građane srpske nacionalnosti, budu dvoje sudija srpske i jedan albanske nacionalnosti.

U međuvremenu, zajedničkim saopštenjem oglasilo se sedam organizacije civilnog društva, koje su "uz puno poštovanje principa nezavisnosti sudstva" izrazile protest i zabrinutost zbog odluke Apelacionog suda u slučaju poslanika Skupštine Kosova i bivšeg ministra u Vladi Kosova Ivana Todosijevića.

"Izražavamo najdublje razočarenje zbog kriminalizacije javno izrečenog stava o događajima iz prošlosti, koji ne poziva na nasilje. Istovremeno, podsećamo da su pojedini političari na Kosovu javno pozivali na nasilje i proterivanje kosovskih Srba, ali nadležne pravosudne institucije nisu reagovale. Ovakvi slučajevi pokazuju da, nažalost, na Kosovu i dalje postoje elementi etnički zasnovane pravde i jasna diskriminacija i dvostruki standardi", istakle su nevladine organizacije.

Saopštenje potpisuju Centar za zastupanje demokratske kulture (ACDC), InTER, Centar za mir i toleranciju (CPT), Gračanica online, Inicijativa za društvene inovacije Zvečan (INSI Zvečan),CSD Gračanica i Društveno edukativna istraživačka inicijativa Zvečan (DEI).

Todosijević je prvostepeno osuđen zbog izjave iz 2019. godine da je "povod za agresiju na našu zemlju bila tzv. humanitarna katastrofa na Kosovu i Metohiji, izmišljeni Račak".

NATO je pokrenuo akciju vazdušnih udara na nekadašnju Saveznu Republiku Jugoslaviju sa ciljem sprečavanja nasilja srpskih vojnih, policijskih i paramilitarnih snaga nad Albancima na Kosovu. Tome je prethodio i masakr nad 45 Albanca u selu Račak uopštini Štimlje.

XS
SM
MD
LG