Dostupni linkovi

Vojska Mjanmara odbila susret sa izaslanicom UN, nastavljeno nasilje


Vojna hunta Mjanmara (Burma) koja je preuzela vlast 1. februara, odbila je u petak da se sastane sa izaslanicom UN koja se trenutno nalazi na turneji po zemljama Azije, dok je Vašington zatražio od Saveta bezbednosti da reaguje u cilju spasavanja života stanovništva Mjanmara.

Izaslanica UN za Mjanmar Kristin Šraner Burgener (Christine Schraner Burgener) počela je azijsku turneju posetom Tajlandu, posle čega putuje u Kinu.

Ona je u nekoliko navrata zatražila sastanak sa generalima Mjanmara.

"Nismo to (sastanak) dozvolili i nemamo nameru da to dopustimo", izjavio je portparol vojne hunte Zav Min Tun.

Izaslanica UN potvrdila je da je vojna hunta odbila njenu posetu. "Žao mi je što su mi rekli da nisu spremni da me prime. Spremna sam za dijalog, nasilje nije nikada dovelo do trajnog rešenja", rekla je Kristin Šraner Burgener.

„Moramo insistirati na tome da vojne vlasti dozvole specijalnom izaslaniku Ujedinjenih nacija da poseti Burmu bez preduslova,“ izjavila je u petak američka ambasadorka pri Ujedinjenim nacijama Linda Tomas Grinfild (Thomas-Greenfield) na neformalnom sastanku članova Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o Miammaru održanom na inicijativu Velike Britanije. Na sastanku su SAD pozvale da se reaguje u cilju spasavanja stanovnika Mjanmara, prenosi Rojters.

Zbačena vlada traži pomoć UN

Poslanici iz Mjanmara, koje je vojska nakon puča izbacila iz parlamenta, pozvali su u petak Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija da preduzme akciju protiv hunte, dok je nezavisni institut upozorio 15 članova ovog tela da je azijska država na ivici kolapsa.

„Naš narod je spreman da plati bilo koju cenu da bi povratio svoja prava i slobodu“, rekla je Zin Mar Aung, koja je imenovana za vršioca dužnosti ministra spoljnih poslova u ime grupe izbačenih poslanika, poznatoj kao CRPH, koja pokušava da uspostavi civilnu vladu.

Ona je rekla tokom neformalnog sastanka Saveta bezbednosti o Mijanmaru, da CRPH uviđa da je međunarodna zajednica uzdržana da "direktno fizički interveniše" radi zaustavljanja nasilja nad civilima, ali je upozorila da bi dalje pogoršanje situacije moglo dovesti do veće ljudske patnje, ekonomske nestabilnosti i "masovnog egzodusa izbeglica". "

"Stoga pozivamo države članice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija da preduzmu neposrednu, konkretnu akciju u cilju direktnog i indirektnog pritiska na vojsku", rekla je Aung.

„Mjanmar je na ivici državnog kolapsa“, rekao je sa sastanku Saveta bezbednosti Ričard Horsej (Richard Horsey), viši savetnik za Mjanmar u Međunarodnoj kriznoj grupi.

„Ne samo da vojska nije bila u stanju da konsoliduje stanje nakon puča i efikasno upravlja zemljom, već i njene akcije mogu stvoriti situaciju u kojoj nije moguće kontrolisati stanje i vladati Mjanmarom“, rekao je Horsej.

Hunta je u petak saopštila da intenzitet protesta opada i da će održati izbore u roku od dve godine i predati vlast izabranoj vladi, saopštavajući po prvi put vremenski okvir za izjašnjavanje građana otkako je zbacila izabranu vladu Aung San Su Ći.

Ambasador Ujedinjenih nacija u Mijanmaru Kiav Moe Tun, govoreći u ime izabrane civilne vlade, rekao je u petak na sastanku da je potrebna "snažna i hitna" akcija Saveta bezbednosti, apelujući na to da telo "da odmah preduzme mere".

Nasilje nad demonstrantima, vlast smanjuje broj žrtava

Snage bezbednosti u Mjanmaru ponovo su u petak upotrebile silu u suzbijanju demonstracija, dok je portparol vojne hunte demantovao da je korišćeno automatsko oružje i navodi da je broj žrtava manji od onog koji iznose nezavisne organizacije.

Društvene mreže prenose izveštaje da su najmanje četiri osobe ubijene u mestu Bago, oko 100 kilometara severoistočno od Jangona, u napadu vladinih trupa i policije koji je počeo pre zore, a nastavio se sporadično do mraka.

Lokalni list je naveo da je ubijeno oko 10 civila u Bagu, pozivajući se na anonimni izvor u glavnoj gradskoj bolnici.

Nasilje snaga bezbednosti zabeleženo je i u drugim oblastima, a prema izveštajima na društvenim mrežama na istoku zemlje su vojska i policija koristile bojevu municiju.

Snage bezbednosti ubile su najmanje 614 demonstranata i slučajnih prolaznika dok je uhapšeno oko 2.800, prema Udruženju za pomoć političkim zatvorenicima, koje nadgleda žrtve i hapšenja.

Portparol vladajuće hunte Zav Min Tun branio je na konferenciji za novinare akcije snaga bezbednosti.

Komentarišući izveštaje da su bezbednosne snage protiv demonstranata koristile automatsko oružje, on je rekao da bi u tom slučaju 500 ljudi bilo ubijeno za samo nekoliko sati.

On je osporio i broj poginulih koji je iznelo Udruženje za pomoć političkim zatvorenicima i rekao da je prema vladinim podacima 248 osoba stradalo i da je ubijeno i 16 policajaca.

Upitan o vazdušnim udarima koje su izveli vladini avioni na teritoriji pod kontrolom pobunjeničke etničke manjine Karen u istočnom Mjanmaru, u kojoj je poginulo 14 civila, Zav Min Tun je rekao da su vazdušni napadi precizniji od kopnenih u kojima bi stradalo više osoba.

Pripadnici Nacionalne unije Karen naveli su da vojska izvodi i kopnene napade uz upotrebu artiljerije.

XS
SM
MD
LG