Iz preventivnih razloga "Infrastruktura železnice Srbije" u utorak, 10. januara 2023. godine, smanjila je brzinu vozova sa 200 na 160 km/h na dve lokacije na brzoj pruzi Beograd - Novi Sad.
Reč je o dvokolosečnim dionicama ukupne dužine od tri kilometra, Stara Pazova - Inđija i Beška - Karlovački Vinogradi, gde je brzina vozova smanjena za 40 km/h. Zbog toga je putovanje brzom železnicom između Beograda i Novog Sada tri do pet minuta duže.
Moderna, dvokolosečna brza pruga Beograd - Novi Sad za brzine do 200 km/h, puštena je u redovan saobraćaj 20. marta 2022. godine.
Dve deonice - od Beograda do Stare Pazove i od Novog Sada do Subotice, odnosno do mađarske granice - gradile su kineska kompanija CRSC i srpski podizvođači, a Ruske železnice gradile su deonicu od Stare Pazove do Novog Sada.
Modernizacija tri dela postojeće jednokolosečne pruge, stare više od 130 godina, finansirala se kreditima koje su Srbiji odobrile Kina i Rusija - dve deonice kineskim, a jedna novcem iz ruskog kredita.
Iz "Infrastruktura železnica Srbije" navode da je brza pruga Beograd - Novi Sad još uvek u garantnom roku, koji je na ovim deonicama tri godine. U tom roku, ističu, izvođač radova je u obavezi da otkloni nedostatke na železničkoj infrastrukturi, ukoliko se dokaže da su oni posledica izvođenja radova.
"Infrastruktura železnica Srbije" ima i bankarske garancije izvođača radova, koje mogu da budu aktivirane, dodaju u saopštenju.
Navode da njihove stručne službe redovno i detaljno obilaze čitavu trasu brze pruge Beograd - Novi Sad, kako bi uočili sve detalje i eventualne nedostatke, uključujući i one koji ne utiču na funkcionisanje železničkog saobraćaja na ovoj deonici.
Nakon primljenih primedbi na geometriju koloseka, ponovo se obilaze ne samo ne samo dve deonice na kojima je to uočeno, već čitava pruga.
Podsećaju da je pre izgradnje dvokolosečne brze, koja je puštena u redovan saobraćaj u martu prošle godine, prosečna brzina vozova na ovoj magistrali iznosila svega 40 kilometara na sat.