Dostupni linkovi

Skupština UN o rezoluciji o Srebrenici


Generalna skupština UN, ilustrativna fotografija, 12. decembar 2023.
Generalna skupština UN, ilustrativna fotografija, 12. decembar 2023.

Pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija (UN) u četvrtak 23. maja u 16 časova po srednjoevropskom vremenu, trebala bi početi rasprava o Prijedlogu rezolucije o genocidu u Srebrenici.

Rezoluciju, kojom se predlaže da 11. jul bude proglašen Međunarodnim danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici i osuđuje negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca, sponzorisalo je tridesetak država. Zvanični predlagači rezolucije o Srebrenici su Njemačka i Ruanda.

  • Tekst rezolucije možete pročitati ovdje

Rezoluciju su do sada podržale sve zemlje Zapadnog Balkana, osim Srbije i bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska.

Uprkos presudama međunarodnih sudova, zvanični Beograd i vlasti bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska negiraju da je u Srebrenici u julu 1995. godine počinjen genocid nad Bošnjacima, već govore o "strašnom zločinu".

Srbija aktivno lobira protiv usvajanja rezolucije, a Skupština RS je dan pred razmatranje rezolucije u UN usvojila protestnu notu, upućenu članicama Ujedinjenih nacija, kojom se traži povlačenje rezolucije.

Memorijalni centar: 'Nisu dobrodošli u Potočarima oni koji negiraju genocid'

Iz Memorijalnog centra u Potočarima 22. maja su saopštili kako ne mogu osigurati uslove za posjetu delegaciju Vlade Republike Srpske imajući u vidu, kako je navedeno, stavove i politiku kada je riječ o genocidu u Srebrenici.

Suljagićev odgovor uslijedio je dan nakon što je predsjednik RS Milorad Dodik izjavio da još nema odgovora na zahtjev koji je uputio Memorijalnom centru da delegacija entitetske Vlade 23. maja položi vijenac u Potočarima.

"Ako predsjednik i predstavnici Vlade RS insisitraju da odaju počast žrtvama iz perioda 1992. -1995. mogu to učiniti na putu do Srebrenice, pa tako konkretno u Srebrenici mogu položiti cvijeće na školskom igralištu ispred osnovne škole gdje je u aprilu 1993, uslijed artiljerijskog napada Vojske RS ubijeno 74 Bošnjaka iz Srebrenice i Podrinja, a više od 100 njih ranjeno", naveo je Suljagić, između ostalog, u pismu Vladi RS koje je objavio na društvenoj mreži X.

Iz Memorijalnog centra ranije je za Radio Slobodna Evropa saopšteno kako Milorad Dodik i svi koji negiraju genocid, "nisu dobrodošli u Potočare".

Istovremeno je i pet udruženja žrtava srebreničkog genocida pozvalo članice UN da budu "na strani čovječnosti" i podrže rezoluciju.

Na dan rasprave o rezoluciji u Skupštini UN, u Srebrenici će zasijedati entitetska Vlada i rukovodstvo RS. Zasjedanje je najavljeno za 12 časova.

Delegacija RS će isti dan položiti cvijeće i vijence na srpsko groblje u Bratuncu, koje je udaljeno nekoliko kilometara od Potočara.

Entitetska Vlada je pozvala i građane da u četvrtak istaknu zastave RS, kao "znak protivljenja rezoluciji dok traje rasprava u Skupštini UN".

Za genocid u Srebrenici, koji je počinila Vojska RS i u kome je ubijeno najmanje 8.372 Bošnjaka, osuđeno je više od 50 osoba na oko 700 godina zatvora.

Međunarodni sud pravde u Hagu je 2007. godine zločin u Srebrenici okarkterizirao kao genocid.

Prema podacima Memorijalnog centra Potočari iz jula 2023. godine, pronađeni su posmrtni ostaci i ukopana 6.751 žrtva srebreničkog genocida, dok se za oko hiljadu žrtava još traga.

Radovan Karadžić, prvi predsjednik bh. entiteta Republika Srpska, pravomoćno je osuđen u Hagu na doživotnu kaznu zbog genocida u Srebrenici, kao i zbog zločina protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja u drugim dijelovima BiH.

Zbog genocida, na doživotnu kaznu na istom sudu je osuđen i glavni komandant VRS-a, Ratko Mladić.

XS
SM
MD
LG