Dostupni linkovi

Novinarka RSE Kurmaševa u ruskom pritvoru suočena s novom optužbom


Journalist Alsu Kurmasheva attends a court hearing in Kazan
Journalist Alsu Kurmasheva attends a court hearing in Kazan

Ruski istražitelji navodno su pokrenuli još jedan slučaj protiv novinarke Radija Slobodna Evropa (RSE) Alsu Kurmaševe koja je već u pritvoru u vezi sa zakonom o "stranim agentima", optužujući je za širenje "lažnih" vesti o ruskim oružanim snagama.

Kumarševa, novinarka Tatarsko-baškirskog servisa RSE-a iz Praga, prvo je pritvorena zbog toga što nije prijavila da pored ruskog ima američki pasoš, a zatim i za kršenje zakona o "stranim agentima"

Tatar-inform novinska agencija u ruskoj Republici Tatarstan javila je da u utorak da je Kumarševa sada optužena i za širenje "lažnih" vesti o ruskim oružanim snagama za šta je predviđena kazna do 10 godina zatvora.

Postupak je pokrenut zbog knjige "Ne ratu. 40 priča Rusa koji su se usprotivili invaziji na Ukrajinu" koju je objavio Tatar-Baškirski servis RSE-a.

Knjiga je zasnovana na ispovestima 40 stanovnika regiona Volge od marta do avgusta 2022.

Istražitelji navode da je Kumarševa učestvovala u distribuciji knjige.

"Snažno osuđujemo očiglednu odluku ruskih vlasti da podignu dodatne optužbe protiv Alsu", rekao je vršilac dužnosti predsednika RSE-a Džefri Gedmin (Jeffrey Gedmin).

Vrhovni sud Tatarstana prethodno je u utorak potvrdio odluku nižeg suda da Kurmaševa ostane u pritvoru i smanjio joj dužinu pritvor za jedan dan, do 4. februara, preneo je Ruski servis RSE-a.

Sud u Kazanju, glavnom gradu Tatarstana, produžio je 1. decembra pritvor Kurmaševoj, koja zatvorena od 18. oktobra, za dva meseca do 5. februara.

Kurmaševa, koja ima dualno američko i rusko državljanstvo, došla je u Rusiju u maju zbog hitne porodične situacije.

Ona je privremeno zadržana dok je čekala povratni let 2. juna na aerodromu u Kazanju, gde su joj oduzeta oba pasoša. Nije mogla da napusti Rusiju jer je čekala da joj vrate putne isprave.

Vlasti su 11. oktobra kaznile Kurmaševu sa 10.000 rubalja (102 evra) jer "nije obavestila ruske zvaničnike o posedovanju drugog državljanstva".

Kurmaševa je ponovo privedena 18. oktobra i ovog puta optužena da se nije registrovala kao strani agent, što je krivično delo za koje je maksimalna kazna pet godina zatvora.

Ruski Istražni komitet je saopštio da je istragom otkrio da, iako je rusko Ministarstvo pravde nije dodalo na listu stranih agenata, ona nije dostavila dokumente da bi bila uvrštena u registar.

Komitet je saopštio da se Kurmaševa tereti po delu Krivičnog zakonika koji se odnosi na registraciju stranih agenata koji vrše "namensko prikupljanje informacija u oblasti vojnih, vojno-tehničkih aktivnosti Rusije", koje, ako dođu do stranih izvora, "mogu biti upotrebljene protiv bezbednosti zemlje".

Kurmaševa i RSE odbacili su optužbu.

Sud u Kazanju je 4. decembra odbacio žalbu advokata Kurmaševe na odluku u oktobru da bude kažnjena sa 10.000 rubalja jer nije prijavila američki pasoš ruskim vlastima.

Pritvaranje Kurmaševe, koja je drugi novinar iz SAD koji je ove godine uhapšen u Rusiji, izazvao je talas kritika grupa za ljudska prava i političara koji tvrde da to nagoveštava novi nivo ratne cenzure.

U Kazanju je 10. decembra održan protest protiv gušenja nezavisnih medija i novinara, među kojima je Kurmaševa.

Demonstranti su držali plakate na kojima je pisalo: "Alsu Kurmaševa je novinarka, a ne kriminalac" i "Niko ne treba da umre za pravo da kaže istinu", pre nego što su bezbednosne snage reagovale i uklonile sve natpise na kojima se pominje privedena novinarka RSE-a.

Vodeća ruska organizacija za ljudska prava Memorijal priznala je Kurmaševu 30. novembra kao političku zatvorenicu.

Novinar Volstrit džurnala "The Wall Street Journal) Evan Gerškovič uhapšen je zbog navodnog špijuniranja, što on i taj američki list oštro poriču.

Moskva je optužena da pritvara Amerikance da bi ih koristila kao monete za pregovaranje za Ruse zatvorene u SAD.

XS
SM
MD
LG