Dostupni linkovi

Putin nakon sastanka sa Lukašenkom odbacio tvrdnje o 'pripajanju' Belorusije


Vladimir Putin (L) i Aleksandar Lukašenko na konferenciji za medije nakon sastanka u Minsku, Bjelorusija, 19. decembar 2022.
Vladimir Putin (L) i Aleksandar Lukašenko na konferenciji za medije nakon sastanka u Minsku, Bjelorusija, 19. decembar 2022.

Vladimir Putin, ruski predsednik, izjavio je nakon sastanka sa svojim beloruskim kolegom Aleksandrom Lukašenkom da su razgovarali o formiranju "jedinstvenog odbrambenog prostora" u regionu, ali je odbacio tvrdnje da Moskva želi da pripoji svog zapadnog suseda.

"Rusija nije zainteresovana za bilo kakva spajanja, to nije izvodljivo", rekao je Putin u Minsku, glavnom gradu Belorusije, u ponedeljak 19. decembra, prenosi AP.

Putinova poseta Lukašenku se desila usred spekulacija da bi mogao pokušati da izvrši pritisak na Belorusiju da se pridruži borbi protiv Ukrajine.

Ruski lider je kazao da podržava Lukašenkov prijedlog da se treniraju posade beloruskih ratnih aviona koji su modifikovani za upotrebu posebnih bojevih glava – što je referenca na nuklearno naoružanje.

Ranije ove godine, dve zemlje su najavile planove za modernizaciju beloruskih aviona, da im daju mogućnost nošenja nuklearnog oružja. Lukašenko je rekao da beloruske posade treniraju na upravljanju tih aviona sa Rusijom.

Predsednik Belorusije je zahvalio Putinu što je njihovoj vojsci obezbedio rakete kratkog dometa, i odbrambene PVO sisteme S-400. Dodao je da su se dogovorili oko održavanja zajedničkih vojnih vežbi.

Veruje se da Belorusija posjeduje zalihe naoružanja iz sovjetskog doba, koje bi moglo biti korisno Moskvi – dok je Lukašenku potrebna pomoć, zbog lošeg stanja u beloruskoj ekonomiji.

Putin je samo nekoliko puta izašao iz Rusije od početka pandemije 2020. godine, a Lukašenkova kancelarija saopštila je uoči posete da će dvojica predsednika održati razgovore jedan na jedan, kao i šire pregovore sa svojim ministrima o integraciji.

Pojedini stručnjaci su uoči sastanka govorili da ruski lider možda pokušava da odvrati ukrajinsko vojno rukovodstvo i odvuče njegove snage od žestokih borbi na istoku ka granici sa Belorusijom na severu.

Ukrajinski general-potpukovnik Sergej Najev rekao je 18. decembra da će dvojica lidera verovatno razgovarati o "široj uključenosti" beloruske vojske u rat.

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski rekao je da se Ukrajina "sprema za sve moguće" razvoje situacije, uključujući napad sa beloruske teritorije. "Zaštita naše granice, i sa Rusijom i sa Belorusijom, naš je stalni prioritet", rekao je Zelenski u svom noćnom video obraćanju 18. decembra.

Rusija trenutno obučava hiljade svojih vojnika u Belorusiji. Eksperti kažu da ih Rusija možda priprema za ofanzivu velikih razmera početkom sledeće godine.

U međuvremenu, novinska agencija Interfaks citirala je 19. decembra izjavu Ministarstva odbrane Rusije da će Rusija i Belorusija izvoditi zajedničke vežbe, ali nikakvi detalji nisu izneti. "Konačna procena borbene sposobnosti i borbene gotovosti jedinica biće data... nakon što bataljonske taktičke vežbe budu izvedene", navodi se u saopštenju Ministarstva.

Moskva je 16. decembra prebacila u Belorusiju najmanje 50 vojnih kamiona marke Ural, saopštila je nadzorna grupa koja prati kretanje ruskih trupa.

Rusija se suočava sa problemima u ljudstvu nakon deset meseci žestokog otpora Ukrajine. Američki general Mark Milley, rekao je prošlog meseca da je u ratu ubijeno ili ranjeno "više od" 100.000 ruskih vojnika. Rusija i dalje trpi velike gubitke u Donbasu.

Putin je u septembru bio primoran da donese nepopularnu odluku o pozivanju 300.000 rezervista usred uspešne kontraofanzive ukrajinskih snaga. Iako je Putin kasnije tvrdio da neće biti potrebe za daljom mobilizacijom, analitičari smatraju da se Rusija i dalje suočava sa nedostatkom ljudstva.

Rat u Ukrajini

Priče, analize, foto i video zapisi o ratu u Ukrajini.

XS
SM
MD
LG