Dostupni linkovi

Palmer: Sporazum može biti sve o čemu se Srbija i Kosovo dogovore


Metju Palmer
Metju Palmer

Američki specijalni izaslanik Metju Palmer (Matthew Palmer) izjavio je 4. juna da krajnji cilj SAD ostaje da dođe do uzajamnog priznanja između Beograda i Prištine, ali da Vašington podržava i drugačije modalitete sporazuma, ukoliko se o tome saglase dve strane.

Nakon što je sa specijalnim predstavnikom EU Miroslavom Lajčakom razgovarao sa najvišim zvaničnicima u Beogradu, a prethodno i sa zvaničnicima na Kosovu, Palmer je u intervjuu za TV N1 rekao da krajnji cilj SAD u dijalogu Beograda i Prištine ostaje uzajamno priznanje Srbije i Kosova.

“Mi imamo viziju da Srbija i Kosovo budu potpuno integrisani u evropsku porodicu naroda, da budu članice Evropske unije. Kako dve države mogu biti članice EU ako se međusobno ne priznaju? To potpuno otvara evropski put za obe strane. Zato mi kao Sjedinjene Američke Države vidimo puno međusobno priznanje kao najbolji put da se to postigne”, rekao je Palmer.

Na pitanje postoji li „plan B“ – odnosno mogućnost da se dođe do sporazuma bez potpisivanja priznanja, američki diplomata je odgovorio:

„Sporazum može biti sve o čemu se dve strane dogovore. A naš cilj je da ohrabrimo strane da sednu zajedno, da iznesu šta su njihove crvene linije, šta mogu, a šta ne. Da sve to stave na sto i da strane uz našu podršku odluče kuda žele da idu (…) Mi ne određujemo agendu, niti određujemo ishod. To je na stranama. One vode čitav proces. I na Beogradu i Prištini je da odrede šta je za njih normalan odnos ili normalniji odnos nego sada“, rekao je on.

Prema njegovim rečima, dve strane su danas bliže sporazumu, „u smislu da su spremne da se ponovo ozbiljno angažuju u dijalogu“.

Upitan da li se ta volja za dijalogom odnosi i na kosovskog premijera Aljbina Kurtija koji je ranije izjavljivao da mu razgovor sa Beogradom nije prioritet, a nedavno i da odbija da formira Zajednicu srpskih opština, Palmer je rekao da ima utisak da su Kurti i njegova vlada apsolutno spremni da učestvuju u dijalogu, sa ozbiljnošću i sa ciljem.

„Mi smo jasno izneli kosovskoj strani naše očekivanje da učini dobre i hrabre korake u procesu dijaloga, i ne bih unapred govorio o ishodu, već hajde da vratimo pregovaračke strane za sto, da rade zajedno sa EU, da ustanove šta su prioriteti i tako pokrenemo stvari napred“, poručio je američki diplomata.

Uprkos tome što je prethodnih dana sa Lajčakom imao zajedničke sastanke sa zvaničnicima u Beogradu i Prištini, Palmer ističe da Vašington nije strana u dijalogu.

„Nećemo biti na sastancima, ali ćemo raditi u okviru procesa za koji se nadamo da će rezultirati normalizacijom odnosa Srbije i Kosova i samim tim otvoriti put ka članstvu u Evropskoj uniji za obe strane“, rekao je on.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kosova Aljbin Kurti trebalo bi da se sastanu sredinom juna, što će predstavljati nastavak dijaloga o normalizaciji odnosa.

XS
SM
MD
LG