Dostupni linkovi

OHR: Sankcije zvaničnicima RS za pokušaje kršenja ustava ne iznenađuju


Christian Schmidt, visoki predstavnik (OHR) u Bosni i Hercegovini na konferenciji za novinare u Sarajevu, 9. decembra 2022.
Christian Schmidt, visoki predstavnik (OHR) u Bosni i Hercegovini na konferenciji za novinare u Sarajevu, 9. decembra 2022.

"OHR pozdravlja mjere koje je poduzelo američko Ministarstvo finansija u cilju jačanja vladavine prava i zaštite ustavno-pravnog poretka u Bosni i Hercegovini od drskih pokušaja da se ugrozi rad institucija, kao i stabilnost zemlje i do sada postignute reforme", stoji u odgovoru na upit Radija Slobodna Evropa(RSE) o stavljanju na američku listu sankcioniranih osoba članicu Predsjedništva BiH Željku Cvijanović.

Uz nju, na listu su stavljeni i predsjednik Narodne Skupštine Republike Srpske (RS) Nenad Stevandić, premijer Radovan Višković i ministar pravde tog bh. entiteta Miloš Bukejlović.

"Ne bi trebalo biti iznenađujuće da se zvaničnici na državnom i entitetskom nivou, koji su doprinijeli usvajanju zakona u Narodnoj skupštini RS s namjerom da se pokuša ugroziti autoritet Ustavnog suda BiH, suočavaju sa sankcijama budući da su njihovi postupci bili direktno u suprotnosti sa Ustavom BiH i Dejtonskim mirovnim sporazumom", stoji u odgovoru OHR-a.

SAD su 31. jula proširili listu sankcioniranih osoba zbog prijetnji Daytonskom mirovnom sporazumu, integritetu i suverenitetu BiH.

"Ovi lideri direktno su odgovorni za poticanje na donošenje zakona u Narodnoj skupštini Republike Srpske kojim se odluke Ustavnog suda BiH proglašavaju neprimjenjivim u RS-u, čime se opstruira i ugrožava provedba Daytonskog mirovnog sporazuma", saopćeno je iz Ministarstva financija SAD-a.

Narodna skupština RS-a je usvojila dva antidejtonska zakona o nepoštovanju odluka Ustavnog suda BiH i Visokog predstavnika.

Oba zakona suspendirao je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, ali vlasti u RS-u su nastavile s procedurama u vezi sa zakonima i ponovile da neće poštovati odluke Visokog predstavnika, što je produbilo institucionalnu krizu u BiH.

Podsekretar Ministarstva financija za terorizam i financijske obavještajne poslove, Brian E. Nelson izjavio je da ovakav postupak ugrožava stabilnost, suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine i teško postignuti mir podržan Daytonskim mirovnim sporazumom.

"Ovakvo ponašanje predstavlja dalju prijetnju budućem putu ove zemlje i njenoj uspješnoj integraciji u euroatlantske institucije. Nastavit ćemo pružati podršku građanima BiH i njihovim naporima na očuvanju vladavine prava i održavanju mira i prosperiteta", rekao je Nelson.

"Pojedinci uključeni u postupke usmjerene na razbijanje države BiH"

Ranije je na listu sankcioniranih osoba stavljen i Milorad Dodik, predsjednik RS-a, koji je i predlagač Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH pred NSRS, te glavni zagovornik njegovog usvajanja.

SAD je protiv Dodika uveo nove sankcije 5. januara 2022. godine. Prethodno je SAD uveo sankcije protiv Dodika 17. jula 2017. godine zbog opstruiranja Daytonskog mirovnog sporazuma.

Objava o sankcioniranju 31. jula nastavak je prethodno uvedenih sankcija i zabrane izdavanja viza za ulazak u SAD s ciljem podsticanja na pozivanje na odgovornost lica koja podrivaju demokratske procese ili institucije.

Ovi postupci dio su širih napora koje Vlada SAD-a ulaže u promociju mira, stabilnosti i funkcionalne demokratske vlasti u regiji Zapadnog Balkana", saopćeno je iz Ministarstva financija SAD-a.

Američko ministarstvo je zakone NSRS-a i pojedinaca koji stoje iza njih ocijenilo odgovornima za poticanje na poteze koji predstavljaju prijetnju Daytonskom mirovnom sporazumu.

Predsjedavajući NSRS Nenad Stevandić takođe je javno pozvao na donošenje Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BIH, te sazvao sjednicu na kojoj je svojim glasom podržao ovaj zakon. Njegov potpis i pečat predsjedavajućeg nalaze se ispod teksta Odluke, navodi se u obrazloženju sankcija.

Premijer Radovan Višković je promovirao Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, nazivajući ga legitimnim odgovorom Ustavnom sudu BiH.

Kao službena osoba, Višković je javno osuđivao Ustavni sud BiH za nedavno donesene odluke koje je smatrao nepovoljnim za RS, navodi se.

Članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović takođe se, prije usvajanja zakona, sastala s Dodikom i potvrdila svoje apsolutno slaganje s njim u vezi sa budućim odlukama, navodi američko Ministarstvo financija.

"Cvijanovićeva je javno branila djelovanje nakon donošenja Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH. Ona je 11. aprila 2022. godine uvrštena na listu sankcioniranih lica od strane Ujedinjenog Kraljevstva zbog podrivanja legitimiteta i funkcionalnosti BiH", stoji u obrazloženju proširenja liste.

Kao ministar pravde RS-a Miloš Bukejlović također snosi odgovornost za izradu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH. Bukejlović je podržao zakon u svom izlaganju pred Narodnom skupštinom RS pozivajući istu da zakon usvoji zarad pokazivanja "jedinstva" RS-a.

"Današnje aktivnosti OFAC usmjerene su isključivo na ova četiri pojedinca, a ne na institucije niti pozicije u vlasti koje predstavljaju i obnašaju", poručuju iz Ministarstva.

State Department: Razlog sankcija podrivanje Ustava BiH

Sankcionirani pojedinci su sudjelovali u donošenju zakona u Narodnoj skupštini Republike Srpske, kojim se podriva Ustav BiH, ujedno i Aneks Daytonskog mirovnog sporazuma, poručio je glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller.

"Predložen od strane Milorada Dodika, koji je je pod sankcijama SAD-a, i koji je predsjednik Republike Srpske, entiteta u BiH, ovaj novi propis predstavlja drski pokušaj podrivanja državnih institucija. Zakon ugrožava stabilnost, suverenitet i teritorijalni integritet BiH, kao i izglede za integrisanje zemlje u euroatlantske i europske institucije, a na štetu građana BiH", rekao je Miller.

On je dodao da je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, kao vrhovni autoritet za tumačenje Daytonskog mirovnog sporazuma, javno osudio zakon kao neprihvatljivu povredu vladavine prava te nasrtaj na ustavni poredak BiH.

"Uprkos nastojanja Visokog predstavnika da se zakon poništi, Dodik je 7. jula 2023. godine potpisao Ukaz o stupanju zakona na snagu", navode iz State Departmenta.

XS
SM
MD
LG