Dostupni linkovi

BiH po lakoći poslovanja bliža Ugandi nego regiji


U BiH se iz godine u godinu pogoršavaju uslovi poslovanja. Prema izvještaju Svjetske banke BiH je po lakoći poslovanja rame uz rame s Bangladešom i Ugandom, te ubjedljivo posljednja u regiji. Ekonomski stručnjaci ističu da su ovi rezultati realni jer vlasti u Bosni i Hercegovini nedovoljno rade na planu unaprjeđenja poslovnog okruženja.

Svjetska banka objavila je jedanaesto po redu Izvješće o lakoći poslovanju -Doing Business za 2014. godinu, kojim je ove godine obuhvaćeno 189 ekonomija svijeta. Izvješće vrjednuje napredak u postignutim reformama propisa za poslovanje malih i srednjih poduzeća. Prema ovom izvješću, BiH zauzima 131. mjesto i posljednja je u regiji. Ekonomski stručnjaci ističu da su ovi rezultati realni jer vlasti u BiH nedovoljno rade na planu unaprjeđenja poslovnog okruženja

Bosna i Hercegovina posljednih nekoliko godina bilježi kontinuirani pad u sektoru lakoće poslovanja i u odnosu na izvješće iz 2011. godine pala je za čak 21 mjesto. Ekonomski stručnjaci ističu da su ovo porazni rezultati te da bi unaprjeđenje poslovnog ambijenta trebalo biti prioritet bh. vlastima na svim nivoima. Muamer Halilbašić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu.

„Kao poseban problem identificiram odsustvo kako horizontalne koordinacije između različitih ministarstava, agencija, tako i vertikalne koordinacije – od nivoa općina, kantona, entiteta, države. Zaista treba unaprijediti tu koordinaciju kako bi se stvari u ovoj oblasti poboljšale.“

U izvješću stoji da je Bosna i Hercegovina dodatno otežala proces plaćanja poreza za poduzeća time što je uvela kaznu za nezapošljavanje obaveznog minimalnog broja ljudi iz posebnih kategorija, te da je privremeno ukinula taksu za šumarstvo. Pored indikatora koje je propisala Svjetska banka, za unaprjeđenje poslovnog ambijenta važni su i drugi čimbenici, smatra Halilbašić.

„Prije svega mislim na podizanje kvaliteta srednjeg i visokog obrazovanja i usklađivanje sa potrebama na tržištu rada, povećanje efikasnosti na tržištu rada, veća izvozna orijentacija, tehnološka sposobnost kompanija.“

Političari u Bosni i Hercegovini trebali bi slijediti primjer nekih lokalnih zajednica koje su unatoč nepovoljnim uvjetima poslovanja uspjele privući strane investitore i doprinijeti njihovom razvoju, kaže Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista RS.

„Imamo i u Bosni i Hercegovini opštine koje se izdvajaju po svojoj preduzetničkoj klimi, bez obzira što je ista pravna regulativa. Jednostavno, neke opštine su uspješnije u privlačenju stranih investitora. Samo treba prepisati recept.“


U lakoći poslovanja daleko ispred Bosne i Hercegovine su sve zemlje u regiji, među kojima prednjači Makedonija koja je na 25., a Crna Gora na 44. mjestu. Među top 100 je i Kosovo koje je na 86. mjestu, Hrvatska na 89., a Srbija na 93.. mjestu. Đula Đukić, pomoćnica ministra trgovine Federacije BiH, kaže da je ovo ministarstvo u nekoliko navrata donosilo zakone za poboljšanje poslovnog ambijenta.

„2010. godine, prilikom usvajanja zakona o unutrašnjoj trgovini, ministarstvo je pokušalo da kroz neke odredbe zaštiti proizvođače, odnosno obezbijedi iste uslove za sve proizvođače, jer su upravo domaći proizvođači prilikom pozicioniranja svojih proizvoda u trgovačkim lancima bili diskriminisani.“

Bosna i Hercegovina u budućnosti mora pokrenuti reforme koje bi unaprijedile propise za poslovanje. Prema riječima Saše Aćića, generalnog tajnika Udruženja poslodavaca RS prioritet su reforme radnog zakonodavstva, poreske politike i javne uprave.

„Moramo da reformišemo radno zakonodavstvo i dobijemo one odredbe koje bi bile konkurentnije u odnosu na one odredbe u zakonu o radu iz zemalja u okruženju. Poreska politika mora biti stimulativnija, na primjer, ponovno uvođenje neoporezivog dijela plate. I treće, javna uprava da se prilagodi zahtjevima poslovne zajednice, odnosno građanstva.“

U Republici Srpskoj u protekloj godini donesene su 22 izmjene zakona koje olakšavaju procedure pokretanja vlastitog biznisa. No, Aćić dodaje kako to nije dovoljno.

„Da bi se poduzetnici odlučivali da krenu u novi biznis, potrebna je bolja poslovna klima u kojoj ne postoji između ostalog i osuda privatnog kapitala. Mi sada živimo u jednom sasvim drugom sistemu, i uz jedan kvalitetan pristup i razvoj privatnog kapitala, u Republici Srpskoj možemo napraviti kvalitetan iskorak, a to će i posredno stimulisati pojedince da pokreću biznis.“

Vodeći na svjetskoj rang listi po lakoći poslovanja je Singapur, a u top deset ekonomija sa najpovoljnijim propisima za poslovanje našli su se Hong Kong, Novi Zeland, Sjedinjene Američke Države, Danska, Malezija, Republika Koreja, Gruzija, Norveška i Velika Britanija.
XS
SM
MD
LG