U Meksiku se trenutno na listama nestalih nalazi više od 100.000 ljudi što je tmurna prekretnica u zemlji kojom vlada nasilje, kako je u utorak 17. maja rekla šefica agencija za ljudska prava Ujedinjenih nacija (UN). Nazvala je to "tragedijom enormnih razmjera".
Nacionalni registar nestalih osoba koji prati nestanke od 1964. navodi da do 16. maja nije poznato gdje se nalazi 100.012 osoba. Od toga su 75 procenata muškarci.
Nestanci su naglo skočili od kada je došlo do erupcije nasilja povezanog sa trgovinom narkoticima koje mori Meksiko punih 16 godina.
Pokret za naše nestale je upozorio da je prikazani broj "zasigurno daleko ispod stvarnog" broja slučajeva, pozivajući vladu da se pozabavi krizom na "sveobuhvatan i hitan način".
Visoka komesarka UN-a za ljudska prava Michelle Bachelet je rekla da nestanci predstavljaju "ljudsku tragediju enormnih razmjera".
"Ne treba štedjeti napore da se okonča ovo narušavanje i zloupotreba ljudskih prava koja su masovna, te da se opravdaju prava žrtava na istinu, pravdu, odštetu i garancije da se to neće ponoviti", dodala je.
Samo 35 od zabilježenih nestanaka došlo je do sudaova, što je "zapanjujuća stopa nekažnjivosti" koja se "uglavnom može pripisati nedostatku učinkovitih istraga", saopšteno je iz kancelarije Bachelet.
UN Komitet za prisilne nestanke i radna grupa za prisilne i nedobrovoljne nestanke opisali su situaciju kao "devastirajuću".
"Takođe napominjemo da, u mnogim slučajevima, nestanci ne budu prijavljeni, tako da razmjere ove tragedije mogu biti i veće od onoga što je trenutno registrovano", dodali su.
Komitet UN-a koji sačinjavaju nezavisni stručnjaci upozorio je u aprilu da se Meksiko suočava sa "alarmantnim trendom porasta prisilnih nestanaka".
Organizovane kriminalne grupe su najveći dijelom odgovorne za te nestanke, "sa stepenom koji varira u učešću, pristajanju ili propustima javnih službenika", navodi se.
Frustracija zbog sporog napretka službenih istraga navela je porodice nestalih, posebno majke, da formiraju grupe koje traže tajne grobnice u nadi da će pronaći svoje rođake.
Meksička vlada je prijavila skoro 37.000 neidentofikovanih tijela koja se drže u forenzičkim službama iako građanske organizacije upozoravaju da bi taj broj mogao biti veći.
Vlasti rade na ujednačavanju baza podataka nestalih osoba sa genetičkim uzorcima, iako su mnoga trupla pokopana bez identifikacije zbog prenatrpanosti mrtvačnica u zemlji.
Međunarodni komitet Crvenog krsta (ICRC) je opisao 100.000 nestalih kao "zapanjujući broj koji umanjuje hitnu potrebu da se pojača prevencija, potraga i mehanizmi identifikacije za one koji su nestali kao i za njihove porodice".
Međutim, takođe se prepoznaje "važan napredak" koji je učinio Meksiko u nekim dijelovima kao što je identifikacija mrtvih i olakšavanje bola porodica nestalih.
"Prvih nekoliko sati su najvažnijii", rekla je Marlene Herbig, šefica programa za nestale ICRC-a u Meksiku.
"Kada neko nestane, njihova rodbina ima parvo da zna šta se desilo. Znanje o sudbini nestale osobe je prvenstveno humanitarni čin."
Prva prijavljivanja nestalih osoba datiraju iz perioda koji se u Meksiku zove "prljavi rat" protiv ljevičarskih pokreta 1960-ih i 1980-ih.
Meksiko je takođe registrovao 340.000 smrtnih slučajeva, koji se uglavnom pripisuju organizovanim kriminalnim grupama, od 2006. godine kada je pokrenuta glavna vojna ofanziva protiv droge.
Izvor: AFP