Dostupni linkovi

Češki šef diplomatije pred UN pozvao Rusiju da oslobodi novinarku RSE Kurmaševu


Alsu Kurmaševa u sudnici u Kazanu, Rusija, 1. februar 2024.
Alsu Kurmaševa u sudnici u Kazanu, Rusija, 1. februar 2024.

Češki ministar vanjskih poslova Jan Lipavsky pozvao je Moskvu tokom debate u UN da oslobodi novinarku Radija Slobodna Evropa (RSE) Alsu Kurmaševu, koja je u ruskom pritvoru skoro pet mjeseci pod optužbom koje ona, njen poslodavac i njene pristalice odbacuju.

Govoreći tokom otvorene debate u Vijeću sigurnosti UN-a u New Yorku 13. marta, Lipavsky je počeo govoreći o potrebi promoviranja sigurne i podržavajuće atmosfere za žene, zagovornice ljudskih prava, aktiviste, novinare i zagovornike rodne ravnopravnosti.

Zatim je kritizirao Rusiju, stalnu članicu Vijeća sigurnosti, rekavši da je u suprotnosti sa osnovnim principima UN-a invazijom na Ukrajinu i narušavanjem cjelokupne sigurnosne strukture navedene u povelji UN-a.

"Želio bih da dodam da Češka poziva Rusiju da odmah pusti Alsu Kurmaševu iz pritvora", rekao je Lipavsky.

Kurmaševa, novinarka RSE iz Praga koja ima i američko i rusko državljanstvo, nalazi se u ruskom pritvoru od 18. oktobra 2023. godine, pod optužbom da je prekršila zakon o takozvanom stranom agentu.

Američki State Department još uvijek je nije označio kao "nepropisno pritvorenu", poput drugih američkih državljana u zatvoru u Rusiji.

Takva kvalifikacija bi podiglo profil slučaja protiv Kurmaševe, označivši ga kao politički motivisan. Dvojica drugih američkih državljana koje drži Rusija, novinar Wall Street Journala Evan Gerškovič i bivši američki marinac Pol Vilen označeni su kao nezakonito pritvoreni.

Kurmaševa, koja je radila za Tatarsko-baškirski servis RSE oko 25 godina, napustila je češku prijestonicu sredinom maja prošle godine zbog hitnog slučaja u porodici u njenom rodnom Tatarstanu.

Ona je nakratko zadržana dok je čekala povratni let 2. juna na aerodromu u Kazanju, gdje su joj oduzeti pasoš i telefon. Nakon pet mjeseci čekanja na odluku o svom slučaju, Kurmaševa je kažnjena sa 10.000 rublji (109 dolara) jer nije prijavila svoj američki pasoš ruskim vlastima.

Kako nije mogla da napusti Rusiju bez putnih isprava, Kurmaševa je ponovo privedena u oktobru i ovog puta optužena da se nije registrovala kao strani agent. Dva mjeseca kasnije optužena je za širenje neistina o ruskoj vojsci.

Ako joj se sudi i bude osuđena, Kurmaševa se može suočiti sa do 10 godina zatvora.

Novinari RSE u zatvoru

Alsu Kurmaševa, Ihar Losik, Andrej Kuznečik i Vladislav Jesipenko
Alsu Kurmaševa, Ihar Losik, Andrej Kuznečik i Vladislav Jesipenko

Četvoro novinara Radija Slobodna Evropa trenutno je nepravedno zatvoreno.

Alsu Kurmaševa je novinarka Tatarsko-baškirskog servisa RSE u Pragu u Češkoj koja ima američko i rusko državljanstvo. Optužena je da se nije registrovala kao strani agent, što je krivično djelo za koje je maksimalna kazna pet godina zatvora.

Među novinarima RSE koji su zatvoreni u Bjelorusiji su Ihar Losik bloger saradnik Bjeloruskog servisa RSE. Uhapšen je u junu 2020. i osuđen na 15 godina zatvora.

Andrej Kuznečik je web urednik Bjeloruskog servisa RSE. Uhapšen je u novembru 2021. i osuđen na šest godina zatvora zbog optužbi za ekstremizam. Losik i Kuznečik su zatvoreni u Bjelorusiji.

Vladislav Jesipenko je saradnik Crimea.Realities, reporterskog projekta Ukrajinskog servisa RSE koji je zatvoren na poluostrvu Krim. Trenutno služi petogodišnju kaznu zbog lažnih optužbi za posjedovanje eksploziva.

Detaljnije o njihovim slučajevima možete čitati ovdje.

Grupe za ljudska prava i RSE su više puta pozivali na puštanje na slobodu svih četvoro, navodeći da su pogrešno pritvoreni.

Mnogi kritičari i grupe za ljudska prava kažu da Kremlj koristi takozvani zakon o stranim agentima za suzbijanje bilo kakvog neslaganja.

Moskva je takođe optužena da je pritvarala Amerikance kako bi ih koristila kao monetu za razmjenu za Ruse zatvorene u Sjedinjenim Državama.

XS
SM
MD
LG