Ženska osoba je na šetalištu u Baru, gradu na jugu Crne Gore, nudila usluge fotografisanja sa mladunčetom krokodila vrste kajman, koja može da poraste i do dva metra, piše u dopisu Ekološke inspekcije, dijela Uprave za inspekcijske poslove Crne Gore.
Uz to je posjedovala i pitona, kako navode, ali inspekcija nije uspjela da je legitimiše jer se i pored upozorenja udaljila s lica mjesta, nakon što je inspektor pozvao policiju.
Ona se inspektoru koji je od nje prikupljao informacije predstavila se kao Zorana Tajkuna.
Iz Uprave policije se nisu oglašavali ovim povodom.
Za ovu kontrolu koja je obavljena 14. avgusta javnost je saznala 7. septembra iz saopštenja Centra za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP).
Naime, Ekološka inspekcija je kontrolu barskog šetališta izvršila na osnovu pet prijava Centra za zaštitu i proučavanje ptica kojim je traženo procesuiranje osoba koje su nudile fotografisanje, "sa majmunima, zmijama, raznim tropskim gmizavcima, sovama kukuvijama i egzotičnim papagajima".
Centar je dopis Ekološke inspekcije ocijenio skandaloznim konstatujući da je pušteno "nelegitimisano lice koje se sa lica mjesta udaljilo sa krokodilom".
"Da li nakon sibirskih tigrova, nilskog konja, lava, a evo prema posljednjim inspekcijskim izvještajima, crnogorskim ulicama treba da prošeta i krokodil prije nego što zvanično dobijemo potvrdu da smo jedna divlja država, sveopšta džungla, u kojoj institucije sistema sliježu ramenima, puštajući kriminalce i krijumčare divljih i ugroženih životinja da bezbrižno šetaju", navodi se u saopštenju.
Iz CZIP navode i da su više puta tražili da se organizuje zajednička akcija Ministarstva ekologije, Agencije za zaštitu životne sredine, Uprave policije, Uprave carina kako bi se spriječila zloupotreba životinja.
Ocjenjuju da su prekršeni Zakon o zaštiti prirode i Zakon o dobrobiti životinja.
Podsjetili da ove životinje nijesu legalno uvezene u Crnu Goru, a da "prema podacima Europola, krijumčarenje životinja godišnje generiše preko 4,4 milijarde eura na svjetskom nivou".
Inače, dozvole za držanje životinja sadrže strogo propisane uslove držanja.
Ekološka inspekcija je dio Vladine uprave za inspekcijske poslove, a Centar a za zaštitu i proučavanje ptica nevladina organizacija.
Početkom ovog mjeseca zamjenik gradonačelnice Podgorice Luka Rakčević najavio je da će uskoro početi izgradnja Prihvatilišta za zbrinjavanje divljih životinja.
U Crnoj Gori, koja nema zoološki vrt ili rezervat za prihvat divljih i egzotičnih životinja, bilo je više slučajeva da se životinje sticajem okolnosti ili krijumčarenjem pojave na njenoj teritoriji.
Poslednji takav slučaj bio je pronalazak mladunčeta lava, februara prošle godine u blizini Budve.