Dostupni linkovi

Godinu dana korona virusa u svijetu

Od izbijanja pandemije u zimu 2019. do januara 2021. oboljeli su registrovani u 191 zemlji i regiji.

  • Korona virus (SARS-CoV-2) pojavio se u Kini krajem 2019. Bolest koju izaziva naziva se Covid-19. Simptomi i posljedice koje izazivaju virus i bolest su brojne, a neke su ovišena temperatura i upala pluća. U u krajnjem je moguća i smrt.
  • U svijetu je na 13. januar 2021. bilo 91.691.962 zaraženih korona virusom, oporavilo se 50.729.800 ljudi, a od posljedica bolesti preminulo je 1.964.571, podaci su američkog Univerziteta Johns Hopkins.​
  • Najveći broj zaraženih na 13. januar 2021. bio je u SAD-u 22.846.796, Indiji 10.495.147, Brazilu 8.195.637, Rusiji 3.434.934, Velikoj Britaniji 3.173.274.
  • Broj preminulih do 13. januara 2021. bio je najveći u SAD-u 380.796, Brazilu 204.690, Indiji 151.529, Meksiku 135.682 i Velikoj Britaniji 83.342.
  • Korona virus dolazi iz porodice virusa koja je nazvana prema izgledu jer ima oblik krune. Iz iste grupe virusa su se razvili SARS i MERS, virusi koji su u prošlosti izazvali epidemiju.
  • Bolest koju ovaj virus izaziva zove se COVID-19.
  • Preporuke Svjetske zdravstvene organizacije za sprečavanje širenja infekcije su: redovno pranje ruku, prekrivanje usta i nosa prilikom kašljanja i kihanja, temeljito kuhanje mesa i jaja, izbjegavanje bliskog kontakta sa osobama koje pokazuju simptome respiratornih oboljenja.
15:02 27.7.2020.

Vučić i kineska ambasadorka razgovarali o vakcini protiv korona virusa

Kineska ambasadorka Čen Bo (u sredini) i predsednik Srbije Aleksandar Vučić (desno), fotoarhiv
Kineska ambasadorka Čen Bo (u sredini) i predsednik Srbije Aleksandar Vučić (desno), fotoarhiv

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je u ponedeljak sa ambasadorkom Kine Čen Bo, a jedna od tema razgovora bila je i vakcina protiv korona virusa, navodi se na sajtu predsednika Srbije.

"Predsednik Vučić se interesovao za rezultate kineskih stručnjaka u razvoju vakcine protiv korona virusa i izrazio zadovoljstvo njihovim napretkom", navodi se u saopštenju.

U njemu se napominje i da je Vučić izrazio zahvalnost za podršku koju Srbija dobija od Kine i predsednika Si Đinpinga "posebno za pomoć tokom epidemije korona virusa".

"Saglasivši se da projekti na kojima Srbija i Kina zajedno rade, zahvaljujući međusobnom razumevanju, kao i ličnom kontaktu predsednika Vučića i predsednika Sija, dobro napreduju, dvoje sagovornika su razgovarali i o aktuelnoj regionalnoj situaciji, posebno o dijalogu Beograda i Prištine", dodaje se u saopštenju.

Prethodno je Vučić 15. jula najavio je da su u toku razgovori sa jednom zemljom koja je, kako je rekao, završila vakcinu protiv COVID-19 i koja je "daje ugroženoj populaciji".

Svi pričaju o vakcini Univerziteta Oksford
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

14:36 27.7.2020.

Direktor SZO: COVID-19 najteža globalna zdravstvena situacija

Pandemija korona virusa kojom je zaraženo više od 16 miliona ljudi u svetu najteža je globalna zdravstvena situacija sa kojom se suočila Svetska zdravstvena organizacija (SZO), rekao je generalni direktor SZO Tedrsos Adanom Gebrejesus.

On je istakao da samo strogo poštovanje zdravstvenih mera, od nošenja maski do izbegavanja masa, može da pomogne svetu da je pobedi.

"Gde se mere poštuju, tu je broj obolelih u padu, a tamo gdje se to ne čini taj broj je u porastu", naglasio je Gebrejesus, pohvalivši Kanadu, Kinu, Nemačku i Južnu Koreju jer su uspeli da stave epidemiju pod kontrolu.

14:17 27.7.2020.

Lončar: Smanjen broj pregleda i prijema u COVID bolnice

U odnosu na prošlu nedelju, broj pregleda i prijema u COVID bolnice smanjen je, saopštio je ministar zdravlja u Vladi Srbije Zoran Lončar, uz napomenu da sada raste broj kontrolnih pregleda.

U ovom trenutku ima dovoljno mesta u kovid bolnicama u Beogradu, gde će danas biti prebačen jedan broj pacijenata iz Požarevca i Kraljeva, kako bi se i u tim gradovima oslobodili kapaciteti, naveo je Lončar.

  • Više o tome pročitajte OVDE.
13:34 27.7.2020.

U BiH 172 zaraženih koronom, sedmoro preminulih

U pоslеdnjа 24 čаsа, u Rеpublici Srpskој nа korona virus tеstirаnо je 390 uzоrаkа od kojih je infekcija pоtvrđеnа kоd 14 licа, a priјаvljеn je јеdаn smrtni slučај.

U Fedraciji Bosne i Hercegovine (FBiH) u protekla 24 sata testirano je 527 uzoraka, od kojih je 158 pozitivnih na korona virus, a prijavljeno je šest smrtnih slučajeva.

Prema podacima Ministarstva civilnih poslova BiH, od početka pandemije do sada u BiH testirano je preko 132 hiljade uzoraka od kojih je infekcija korona virusom potvrđena u 10.498 slučajeva. Do sada se oporavilo ukupno 4.930 osoba dok je 294 umrlo.

  • Više o tome pročitajte OVDJE.

Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG