Kineski stručnjaci: Dobre mjere Vlade Srbije protiv virusa
Kineski stručnjaci koji su došli u Srbiju da pomognu u borbi protiv virusa navode da su mjere koje sprovodi Vlada Srbije dobre, intenzivne i aktivne, te da je bitno masovno testiranje i izolacija.
Peng Zikijang rekao je večeras za Radio-televiziju Srbije (RTS) da su veoma dobre mjere zatvaranje granica, uvođenje policijskog časa, kao i vanrednog stanja, te kontrola kretanja i smanjenje saobraćaja.
Peng Zikijang je naveo da masovnije ne znači bukvalno testiranje svih ljudi, već onih koji su došli iz inostranstva i onih koji su bili u kontaktu sa zaraženima.
"Cilj je najranije otkrivanje potencijalno zaraženih", rekao je Peng.
Lin Binglijang ističe da virus korona može da se izliječi, te dodao da je u Kini liječen sa četiri vrste lijeka, od kojih dva postoje u Srbiji i već se koriste.
SZO: Iskoristiti vrijeme za napad na virus
Države koje su uvele posebne mjere radi borbe protiv širenja virusa korona moraju da iskoriste vrijeme da otkriju i napadnu virus, saopšteno je iz Svjetske zdravstvene organizacije (SZO).
Generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus izjavio je da je zahtijevanje od ljudi da ostanu kod kuće i ograničavanje njihovog kretanja samo dobijanje na vremenu, ali i smanjivanje pritiska na zdravstvene sisteme.
On je naglasio da same vanredne mjere neće ugušiti epidemiju.
"Pozivamo sve zemlje da iskoriste ovo vrijeme da napadnu virus", rekao je Tedros.
Tedros je istakao da zemlje moraju da prošire, obuče i razmjeste radnu snagu u području zdravstvene njege i javnog zdravlja, kao i da sprovedu sistem pronalaženja svakog sumnjivog slučaja i povećanog testiranja.
Gradonačelnici u Italiji gube žvice: 'Pravac kući'
Description: Lokalni zvaničnici u Italiji bijesni su na građane zbog nepoštivanja pravila i ugrožavanja sigurnosti drugih. Mnogi su na društvenim mrežama pokušali objasniti građanima zašto je potrebno poštovati pravila.
Vitia: Jedan pacijent sa covidom-19 rezultirao negativno, čeka se kontrolni test
Ministar zdravlja na Kosovu Arben Vitia saopštio je da je jedan pacijent sa covidom-19 rezultirao sada negativno. Kako je dodao, potrebno je da se uradi još kontrolni test i izrazio nadu da će Kosovo imati "prvog pacijenta koji se izlečio od te bolesti".
U međuvremenu, od 34 testiranih u sredu, njih osam je rezultovalo pozitivno.
Radi se o kontakt osobama obolelih iz Mališeva, Prištine i Vučitrna.
Na Kosovu je do sada testirano 766 uzoraka, 71 je rezultovalo pozitivno, a u nedelju je jedna osoba (82) preminula od korona virusa.
U međuvremenu, Vlada Kosova je saopštila da je evropski komsar za dobrosusedsku politiku i proširenje Olivér Várhelyi obavestio premijera Aljbina Kurtija o pomoći EU u borbi protiv pandemije. On je autorizovao svoje službe da iskoriste do 5 miliona eura za hitne potrebe i da otpočnu rad na redefinisanju pomoći do 50 muliona eura iz programa 2019 i 2020 a koji se sada trebaju upotrebiti za ublažavanje društveno-ekonomskog uticaja prouzrokovanog krizom.