Kineski predsednik Si Đinping sastao se u subotu 5. februara sa liderima Srbije, Egipta, Kazahstana i Turkmenistana, dok je Peking iskoristio otvaranje Zimskih olimpijskih igara da preuzme diplomatsku inicijativu usred tinjajućih tenzija sa Sjedinjenim Državama, piše Reuters.
Nakon revolucionarnog sporazuma s Rusijom u petak, Xi je održao sastanke uoči banketa na temu lunarne Nove godine u Velikoj dvorani naroda u Pekingu u subotu.
Banket je bio prvi put da se kineski predsjednik pridružio skupu državnih čelnika od prije izbijanja COVID-19 krajem 2019.
Nazdravljajući svojim kolegama liderima, Xi je izrazio "srdačnu zahvalnost svim vladama, narodima i međunarodnim organizacijama koje brinu i podržavaju Zimske olimpijske igre u Pekingu".
"Kina je uložila sve napore da prevaziđe uticaj epidemije korona virusa, ozbiljno je ispunila svoje svečane obaveze prema međunarodnoj zajednici i osigurala da se Zimske olimpijske igre u Pekingu održe prema rasporedu", rekao je Xi u govoru koji je objavila novinska agencija Xinhua.
Preko 30 međunarodnih čelnika doputovalo je u Peking kako bi prisustvovalo ceremoniji otvaranja Zimskih olimpijskih igara 2022., iako su Sjedinjene Države i druge zapadne zemlje taj događaj podvrgle diplomatskom bojkotu usred rastućih geopolitičkih tenzija i tvrdnji o kršenju ljudskih prava u sjeverozapadnoj regiji Xinjiang.
Global Times, koji vodi People's Daily vladajuće Komunističke partije, uzvratio je na izvještaje stranih medija da je događaj privukao samo "autoritarne" lidere, optužujući ih u uvodniku da koriste "zastarjele anti-kineske klišeje".
Xi je u subotu ujutro održao pojedinačne sastanke sa predsjednikom Kazahstana Kasim-Jomartom Tokajevim, predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i predsjednikom Egipta Abdelom Fatom Al-Sisijem, javila je novinska agencija Xinhua, razgovarajući o infrastrukturnim ulaganjima u Pojas i put i saradnji u borbi protiv COVID-19.
On je također rekao predsjedniku Turkmenistana Gurbangulyju Berdymukhamedovu da dvije strane treba da prodube saradnju u isporuci prirodnog gasa Kini.
Prema zajedničkom saopštenju objavljenom nakon sastanka Xija i ruskog predsjednika Vladimira Putina u petak, Moskva je izrazila protivljenje bilo kakvom obliku nezavisnosti Tajvana, dok je Kina rekla da podržava rusko protivljenje daljem širenju NATO-a.
Rusija je prikupila 100.000 vojnika u blizini svoje granice sa Ukrajinom dok pokušava da izvrši pritisak na zemlju da isključi buduće članstvo u NATO-u.
Kevin Rudd, bivši premijer Australije i predsjednik Azijskog društva, opisao je zajedničku izjavu kao "veoma značajnu".
To je bio "prvi put od kinesko-sovjetskog raskola da je Kina zauzela definitivan stav o evropskoj sigurnosti kako bi podržala Rusiju u nečemu tako fundamentalnom kao što je NATO", napisao je Rudd u subotu.
Međutim, Tajvan je rekao da je tajming sporazuma bio "preziran" i dodao da kineska vlada unosi sramotu u duh Igara.