Dostupni linkovi

Japanci odaju počast bivšem premijeru Abeu, policija priznala propuste


Bivši japanski premijer Šinzo Abe nakon što je pogođen sa dva hica
Bivši japanski premijer Šinzo Abe nakon što je pogođen sa dva hica

Povorka automobila sa telom bivšeg japansko premijera Šinza Abea stigla je u subotu u njegovu kuću u Tokiju, nakon što je policija u zapadnom gradu Nari gde je ubijen, saopštila da je bilo bezbednosnih propusta.

Ožalošćeni su se okupili u njegovoj rezidenciji i na mestu napada u petak u Nari, gde je najmlađi i premijer sa najdužim stažom ubijen u retkom činu političkog nasilja dok je držao predizborni govor. Politički establišment zemlje nazvao je ubistvo napadom na samu demokratiju.

Policija je uhapsila 41-godišnjeg muškarca odmah nakon što je Abe upucan iz neposredne blizine, i rekla je da je osumnjičeni koristio pištolj domaće izrade.

Lokalne policijske snage koje su vodile predizborni događaj saopštile su u subotu da je bilo propusta u obezbeđenju

"Ne možemo poreći da je bilo problema sa planom bezbednosti s obzirom na to kako su se stvari završile," rekao je šef policije prefektora Nara Tomoaki Onizuka na konferenciji za novinare.

"Osećam veliku odgovornosti," rekao je Onizuka i dodao da će policija analizirati šta je tačno pošlo po zlu i sprovesti sve neophodne promene.

Izbori za mesta u gornjem domu japanskog parlamenta idu prema rasporedu u nedelju.

Mnoštvo Japanca posetilo je u subotu, 9. jula, mesto ubistva bivšeg premijera Šinza Abea u gradu Nara na zapadu zemlje.

"Šokirana sam zbog ovog događaja u Nari," rekla je Nacumi Niva, 50-godišnja domaćica, nakon što je sa svojim 10-godišnjim sinom položila cveće u blizini mesta ubistva na železničkoj stanici u centru grada.

Abe je bio konzervativac i arhitekta politike "abenomike" koja je imala za cilj da osnaži japansku ekonomiju podsticanjem potrošnje.

U ponedeljak će biti održano noćno bdenje, a Abe će biti sahranjen u utorak, čemu će prisustvovati bliski prijatelji, javili su japanski mediji. Nije bilo reči o javnom parastosu.

Policija se trudi da utvrdi detalje o motivima i metodama koji je koristio Abeov ubica.

Tecuja Jamagami, koji je uhvaćen i uhapšen odmah nakon napada, rekao je policiji da je verovao da je Abe promovisao versku grupu kojoj je njegova majka davala donacije, na kraju bankrotirajući, što je dovelo do raspada porodice, javila je novinska agencija Kjodo, pozivajući se na istraživačke izvore.

Policija nije identifikovala tu grupu.

Osumnjičeni je rekao istražiteljima da je posetio i druga mesta na kojima je Abe nastupao u kampanji, uključujući grad Okajama, udaljenom više od 200 kilometara od Nare, prenose mediji.

Jamagami je kazao i da je ubistvo pripremao nekoliko meseci, te da je delove za ručno izrađeni pištolj nabavio preko interneta. U Japanu su strogi propisi za nabavku oružja.

Kampanja je nastavljena poslednjeg dana uoči izbora izbora za gornji dom parlamenta u nedelju, na kojima se očekuje da će pobediti vladajuća koalicija koju predvodi premijer Fumio Kišida, štićenik Abea.

Kišida je nastavio kampanju obilazeći regionalne izborne jedinice nakon što se hitno vratio u Tokio u petak zbog pucnjave.

Skener za detekciju metala, koji se inače ne viđa na izbornim skupovima u Japanu uglavnom bez kriminala, instaliran je u gradu Fudžijošida gde Kišida treba da održi predizborni govor. Registrovano je i veće prisustva policije.

Abeovo ubistvo "povećava izglede za veću izlaznost i podršku njegovoj Liberalno-demokratskoj partiji (LDP)," naveli su analitičari grupe Eurasia.

I pre ubistva se očekivalo da će LDP, gde je Abe zadržao značajan uticaj, osvojiti znatan broj mesta u parlamentu. Abe (67) je dva puta bio premijer, i u oba navrata je podneo ostavku navodeći kao razlog loše zdravlje.

"Njegovo zdravlje se popravljalo pa sam se nadao da će dobiti treći mandat," rekao je 49-godišnji Tacuja Futami u Nari. "Bio je još mlad kao političar – velika je šteta," dodao je.

Abeova smrt je pokrenula pitanja o bezbednosti javnih ličnosti u Japanu, gde političari obično upućuju direktne apele glasačima ispred železničkih stanica i supermarketa tokom kampanje.

Dobar izborni rezultat "mogao bi da podstakne Kišidu da ostvari Abeov neispunjeni cilj izmene japanskog ustava kako bi se omogućila snažnija uloga vojske," smatra Džejms Brejdi (James Brady), potpredsednik savetodavne firme Teneo.

Abe, koji potiče iz političke dinastije postavši najmlađi i premijer sa najdužim stažom posle rata u Japanu, hitno je prebačen u bolnicu u Nari nakon pucnjave. Nije se osvestio i preminuo je pet i po sati nakon napada.

Kolona sa Abeovim posmrtnim ostacima stigla je u njegovu rezidenciju u Tokiju nakon što je u subotu rano napustila bolnicu Nara. Kišida je posetio rezidenciju, izvestila je agencija Kjodo.

Kišida je u subotu razgovarao sa predsednikom SAD Džoom Bajdenom, koji je izrazio saučešće i pohvalio Abeovo političko nasleđe.

Abe je imao ključnu ulogu u stvaranju grupacije Kvad (Quad) sa ciljem suprostavljanja uticaju Kine u indo-pacifičkom regionu. Ostale članice, Sjedinjene Države, Indija i Australija, izrazile su zaprepašćenje zbog atentata.

"Iskazaćemo poštovanje premijeru Abeu tako što ćemo udvostručiti naš rad na stvaranja mirnog i prosperitetnog regiona," navodi se u zajedničkom saopštenju.

Kineski predsednik Si Đinping takođe je odao počast Abeu, za koga je rekao da je uporno radio na poboljšanju odnosa među susedima, prenose kineski državni mediji.

Pet pitanja i odgovora o ubistvu Shinzo Abea
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00
Izvor: Reuters

XS
SM
MD
LG