Dostupni linkovi

Financijski aspekt slučaja Jurišić


Apelacioni sud u Beograd pred kojim je u aprilu održana javna rasprava u postupku protiv Ilije Jurišića, foto: Vesna Anđić
Apelacioni sud u Beograd pred kojim je u aprilu održana javna rasprava u postupku protiv Ilije Jurišića, foto: Vesna Anđić
Ilija Jurišić, koji u Beogradu izdržava kaznu za navodni ratni zločin počinjen u Tuzli 1992. godine, počeo je dokazivati svoju nevinost pred Vrhovnim sudom Srbije. Njegov, te mnogi drugi slučajevi obrane u tuzlanskom kraju dolaze pod znak pitanja jer nedostaju financijska sredstva.

Veliki broj istraga uskoro će biti okončan i prerast će u optužnice. To se odnosi na tri općine u Tuzlanskom kantonu: Živinice, Banoviće i Lukavac, kaže Sinan Alić, predsjednik Fondacije:

„Finansijska problematika Fondacije je trenutno takva da je bio doveden u pitanje monitoring rasprave pred Apelacionim sudom u Beogradu. Konačne odluke u predmetu Jurišić najvjerovatnije neće biti ove godine. Za konačnu odluku su vezani sudski troškovi. Bez konačne odluke nema sudskih troškova. Oni su trenutno oko 30.000 maraka, ali tu je riječ o sudskim troškovima na Okružnom sudu. Sad se ide na Apelacioni sud. To su novi sudski troškovi koji će se samo dodati onog trenutka kada presuda bude konačna.“

Općina Tuzla je za financiranje Fondacije izdvojila 100.000 maraka, dok je Vlada Tuzlanskog kantona izdvojila 10.000. Kantonalna vlada u posljednje tri godine taj iznos je stalno umanjivala - sa 50.000, koliko je izdvojila 2008. godine, do 10.000 za ovu godinu, kaže Alić:
Ilija Jurisić, arhivska fotografija


„Ne može odbrana branitelja ovog kantona, ali to su i branitelji BiH, pasti na leđa samo opštine Tuzla. U tome moramo sudjelovati svi. Ovo je novi front. Ako smo svi bili na jednom frontu 1992., onda moramo biti zajedno i na ovom frontu. Biće nam lakše.“

Posljednjih mjeseci mediji u Federaciji pišu o tome kako su sredstva koja su protekle tri godine bila namijenjena za obranu Jurišića usmjeravana na visoke dnevnice i osobne troškove uposlenika Fondacije.

Nada Mladina
, predsjedavajuća Općinskog vijeća Tuzla koje je i financijer Fondacije, na te napise gleda ovako:

„Oko tih insinuacija, barem što se tiče sredstava koje izdvaja Općina Tuzla, mi imamo dovoljno kontrolnih mehanizama da pratimo način utroška tih sredstava. Bojim se da je takva priča o zloupotrebi ili kakvom nenamjenskom utrošku sredstava samo izlika onima koji ne izdvajaju sredstva u te namjene. A slučaj gospodina Ilije Jurišića jeste najdrastičniji, ali problem nije usamljen. U takvom problemu su danas ili sutra mnogi branitelji u BiH.“

Zdravstveni problemi

Selim Bešlagić, ratni načelnik Tuzle, kaže da je država BiH prema Iliji Jurišiću već odavno pokazala kakav ima odnos i da je sasvim jasno da bi bilo uzaludno očekivati ili nadati se bilo kakvoj financijskoj pomoći od strane države:

„Država kao država, ovakva kakva jeste, sa stavovima dva entiteta ne bi mogla ništa učiniti. Međutim, ja bih ovom prilikom zamolio sve građane da se uključe u doniranje određenih sredstava za odbranu Ilije Jurišića, i mislim da je to jedini način kojim će građani pokazati da im je značajniji čovjek nego što to pokazuju institucije Federacije ili države BiH. Tragično je to što Vrhovni sud države Srbije može vratiti proces ponovo na prvostepeni sud i ponovo da se sudi Iliji Jurišiću, a to sve iziskuje sredstva koja neko mora da snosi, a to danas snosi Fondacija, odnosno opština.“

I ovaj slučaj još je jednom na površinu izbacio podijeljenost države BiH, odnosno njene entitetske razlike. Aljo Bošnjaković, predsjednik Zlatnih ljiljana Tuzlanskog kantona:

„Vidite kako u RS porodica tog čovjeka nikad nije prepuštena sama sebi. Kod nas se dešava da porodica osumnjičenog ili osuđenog je prepuštena sama sebi. Znači pitanje je da li porodica Ilije Jurišiće u ovom trenutku ima šta da jede. Zašto? Zbog toga što su uložili silne novce.“
Pored financijskih problema, i Jurišićevo zdravstveno stanje u posljednih dvadesetak dana izuzetno je teško. Pored problema sa srcem, oticanja ekstremiteta, kroničnog dijabetesa, visokog krvnog pritiska, Jurišićevo psihičko stanje također nije najbolje. Osnovno uporište obrane da je Jurišić nevin je na činjenici što je sudsko vijeće Okružnog suda u Beogradu kršilo Krivični zakonik Republike Srbije jer je, smatra Jurišićeva obrana, sud odbacio njihove ključen svjedoke, osim Meše Bajrića.

*****
Pročitajte i ostale priloge iz programa Pred licem pravde:
Suočavanje s prošlošću je u prihvatanju odgovornosti
Kritike rada institucija koje se bave nestalim osobama
Neočekivano blaga kazna za Karajića
Beograd i Priština zajednički na pronalasku masovne grobnice
Pod Karadžićevim vodstvom počinjeni su najveći zločini
****
Program Pred licem pravde - Suđenja za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije pripremaju Radio Slobodna Europa i Institut za ratno i mirnodopsko izvještavanje (IWPR). Svake nedjelje od 18.30 do 19.00 i od 22.30 do 23.00 sata - samo u našem radijskom programu i na internet stranici. (Autori programa Pred licem pravde: Merdijana Sadović, Sabina Čabaravdić)

XS
SM
MD
LG