Dostupni linkovi

Predstavnik Ambasade BiH posjetio Edina Vranja u pritvoru


Edinu Vranju je određen pritvor od 30 dana, kao osumnjičenom za ratni zločin protiv ratnog zarobljeništva u saizvršilaštvu, ilustrativna fotografijua
Edinu Vranju je određen pritvor od 30 dana, kao osumnjičenom za ratni zločin protiv ratnog zarobljeništva u saizvršilaštvu, ilustrativna fotografijua

Otpravnik poslova Ambasade Bosne i Hercegovine u Beogradu Mirsad Muhović posjetio je u srijedu, 15. septembra državljanina Bosne i Hercegovine Edina Vranja koji je 12. septembra uhapšen u Srbiji pod optužbama za ratni zločin, navodi se u saopštenju za javnost iz Ministarstva vanjskih poslova BiH.

“Tokom posjete Muhović je Vranju ponudio svu konzularnu pomoć u skladu sa važećim propisima i konvencijama. Kako mu je prenio, Edin Vranj se osjeća dobro i očekuje da će njegovi advokati iskoristiti pravo žalbe na određivanje mjere pritvora”, ističe se u saopštenju.

Vranj je uhapšen na graničnom prelazu Uvac, između BiH i Srbije, 12. septembra. On je nekadašnji načelnik Sektora kriminalističke policije u Federalnoj upravi policije BiH i bivši šef Odjeljenja za organizovani kriminal BiH.


Njemu je u 14. septembra sudija za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu, Odjeljenja za ratne zločine, odredio pritvor od 30 dana, kao osumnjičenom za ratni zločin protiv ratnog zarobljeništva u saizvršilaštvu.

Pritvor je određen 14. septembra nakon saslušanja Vranja zbog postojanja opasnosti od bjekstva, navedeno je na sajtu Višeg suda u Beogradu.

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije je nakon hapšenja Vranja saopštilo da je uhapšen na osnovu raspisane policijske potrage zbog sumnje da je izvršio ratni zločin i nalazi se u pritvorskoj jedinici Odjeljenja za ratne zločine suda u Beogradu.

Tužilaštvo BiH je navelo da je o hapšenju Vranja informirano iz medijskih izvješća, te nije dobilo nikakvu službenu obavijest ili informaciju od nadležnih organa Srbije.

U saopštenju su naveli da je Tužiteljstvo BiH postupalo na temelju prijave dostavljene od nadležnih policijskih organa protiv više osoba, koja se odnosi na navode o ratnim zločinima počinjenim nad žrtvama srpske nacionalnosti u zgradi ZOIL-a u Goraždu 1993. i 1994. godine.

Bivši borci iz BiH zbog spiskova i hapšenja izbjegavaju granicu sa Srbijom
Abduselam Sijerčić, predsjednik Udruženja veterana rata, Zelenih beretki i Patriotske lige Goražde, kaže za RSE da spiskovi sa imenima više hiljada bivših boraca Armije BiH, koje Srbija sumnjiči za ratne zločine, postoje od 1998. godine.


U navedenom predmetu podignuta je optužnica protiv više osoba i suđenje je u toku, dok je u odnosu na prijavljenog Vranja i još nekoliko osoba 26. decembra 2018. godine donesena naredba o neprovođenju istrage, na koju u odnosu na prijavljenog Edina Vranja, nije bio izjavljen prigovor.

"Tužiteljstvo BiH je o svemu navedenom, žurno proslijedilo upit prema Tužilaštvu za ratne zločine Republike Srbije, u kojem su zatražene detaljne informacije, te je proslijeđena Naredba o neprovođenju istrage, koja je postala konačna u Bosni i Hercegovini", navodi se u saopštenju Tužilaštva BiH.

Bosna i Hercegovina i Srbija su 2013. godine potpisaIe Protokol o saradnji u progonu počinilaca krivičnih djela ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida kako pravosuđa dviju susjednih zemalja ne bi vodila paralelne istrage.

Edin Vranj je treći građanin BiH koji je od 2018. godine uhapšen na graničnim prelazima sa Srbijom zbog optužbi za ratne zločine.


Prethodno je po nalozima tužilaštva Srbije 1. maja 2007. godine na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" uhapšen Ilija Jurišić, bivši pripadnik policije u Tuzli. Do konačne oslobađajuće presude u martu 2016. godine, on je u pritvoru proveo 3,5 godine.

Na osnovu međunarodnih potjernica iz Beograda hapšeni su i bivši član ratnog Predsjedništva Republike BiH Ejup Ganić, u Londonu (1. marta 2010.), bivši general Armije BiH Jovan Divjak u Beču (3. marta 2011.), te u Ženevi Naser Orić, ratni komandant Armije BiH u Srebrenici (u junu 2015.).

XS
SM
MD
LG