Dostupni linkovi

Zatražen kućni pritvor i oduzimanje pasoša Debevcu i Mehmedagiću


Ranko Debevec i Osman Mehmedagić, ilustrativna fotografija.
Ranko Debevec i Osman Mehmedagić, ilustrativna fotografija.

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine (BiH) zatražilo je od Suda BiH u ponedjeljak, 11. marta da se Ranku Debevecu, suspendovanom predsjedniku Suda Bosne i Hercegovine i Osmanu Mehmedagiću, bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA) izreknu mjere kućnog pritvora, oduzimanje putnih isprava, odnosno zabrana napuštanja BiH.

Jedan od prijedloga je i mjera zabrane sastajanja i komuniciranja sa svjedocima i osumnjičenim u ovom predmetu, napominjući da su pored njih dvojice osumnjičeni i Vasvija Vidović, advokatica Debevca i Milisav Pijuk, zaposlenik Suda BiH.

Sud BiH će o ovome odlučiti u utorak, 12. marta.

Debevcu i Mehmedagiću ove sedmice ističe pritvor od tri mjeseca i nema zakonske mogućnosti za njegovo produženje.

Oni su u pritvoru od 18. decembra prošle godine, po nalogu Tužilaštva BiH.

Osumnjičeni su da su 2020. godine zloupotrijebili položaj i nezakonito prisluškivali uposlenike državnog suda i tužilaštva, kako bi saznali detalje nekoliko istraga protiv organizovanog kriminala i korupcije.

Na zahtjev Tužilaštva BiH, Sud BiH je 16. februara produžio pritvor Debevcu i Mehmedagiću za mjesec dana, kako bi istraga mogla biti proširena.

Tužilac je, tražeći produženje pritvora, naveo da je Debevec primio mito od Zdravka Mamića, kako bi mu pomogao u ekstradicionom postupku, koji se tada vodio protiv Mamića u BiH. Radi se zahtjevu Hrvatske za ekstradiciju Mamića, odnosno njegovo izručenje vlastima Hrvatske.

Mamić, koji je u BiH pobjegao nakon što je u Hrvatskoj osuđen za izvlačenje 116 miliona kuna (oko 17 miliona eura) iz fudbalskog kluba Dinamo.

Šta se zna o Mehmedagiću i Debevcu?

U okviru predmeta, Državna Agencija za istrage i zaštitu (SIPA) je 13. februara, uhapsila jednu osobu.

U saopštenju je SIPA navela da uhapšenu osobu tužilaštvo sumnjiči za krivično djelo "lažno predstavljanje", kao i za krivično djelo iz člana 29. Zakona o ravnopravnosti polova Bosne i Hercegovine.

Osman Mehmedagić se od 15. marta 2023. godine nalazi na "crnoj listi" američkog Ureda za kontrolu imovine stranaca (OFAC), koji djeluje pri Ministarstvu za trezor Sjedinjenih Američkih Država.

U obrazloženju su američke vlasti tada navele da je sankcionisan, jer je kao generalni direktor OSA-e zloupotrijebio državnu telekomunikacijsku kompaniju u korist Stranke demokratske akcije (SDA), jedne od najvećih političkih stranaka u BiH.

OFAC je, također, naveo da postoje vjerodostojne informacije da je Mehmedagić sarađivao s kriminalnim mrežama kako bi obogatio sebe i svoju političku stranku.

Sjedinjene Američke Države su 11. decembra prošle godine proširile sankcije protiv Mehmedagića, te na listu dodale i njegovu suprugu Amelu Mehmedagić Šehović.

Disciplinska komisija za sudije Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH (VSTV), tijela nadležnog za imenovanja i sankcioniranje svih sudija i tužilaca, izrekla je Ranku Debevcu u augustu prošle godine javnu opomenu, ali ga je drugostepena komisija oslobodila odgovornosti.

Prijavljen je i da je "namjerno davao lažne, obmanjive ili nedovoljne informacije u vezi sa prijavama za radno mjesto, pitanjima unapređenja i napredovanja u službi ili bilo kojim drugim pitanjima koja su u nadležnosti Vijeća".

Također je prijavljen i za "ponašanje u sudu i izvan suda koje šteti ugledu sudijske funkcije".

VSTV je suspendovao Debevca sa pozicije predsjednika Suda BiH nakon hapšenja.

XS
SM
MD
LG