Dostupni linkovi

Služen parastos za ubijene Srbe u Istočnoj Bosni


Na groblju u Bratuncu je služen parastos za nastradale srpske civile i vojnike iz ovog kraja
Na groblju u Bratuncu je služen parastos za nastradale srpske civile i vojnike iz ovog kraja

Stradanje 3.267 Srba iz Srebrenice, Bratunca i regije Birač tokom rata 1992-1995. obilježeno je 2. jula u Bratuncu.

''Sve su žrtve pred Gospodom iste i sve nas pozivaju na mir i širimo ga onda oko sebe. Uz pomoć Božiju svi zajedno učinimo, poučeni usponima i padovima našim, ovu zemlju boljim mestom za život generacijama koje dolaze'', kazao je Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije.

Srpski patrijarh je sa Njegovim visokopreosveštenstvom mitropolitom dabrobosanskim Hrizostomom, arhijerejima i sveštenstvom služio arhijerejsku liturgiju u Crkvi Uspenja Presvete Bogorodice u tom gradu na sjeveroistoku Bosne i Hercegovine.

Nakon Svete liturgije, krenula je litija od hrama do groblja u Bratuncu, gdje je služen parastos za nastradale srpske civile i vojnike iz ovog kraja. Parastos je predvodio Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije.

Naglasio je da ''trebamo biti veći od zla koje nas je sve ponizilo''.

''Treba da se prepustimo pravdi Božijoj i da čuvamo najčistije sećanje na naše sve te nedužne žrtve, lečimo naše rane, gradimo poverenje i razumevanje među pojedincima i narodima i gradimo bolju budućnost za svakog pojedinca i za svaki narod'', dodao je patrijarh Porfirije.

Na Vojničkom groblju u Bratuncu služen je parastos, položeni vijenci i cvijeće, a zatim su paljene svijeće na groblju.

Milorad Dodik (prvi slijeva) i predstavnici Republike Srpske i Srbije
Milorad Dodik (prvi slijeva) i predstavnici Republike Srpske i Srbije

U ime Vlade Republike Srpske, vijenac na spomen obilježje položio je Radovan Višković, premijer Republike Srpske.

Cvijeće su položili, između ostalih, Milorad Dodik, član predsjedništva Bosne i Hercegovine, predstavnici Republike Srbije, poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske, članovi nevladinih udruženja i predstavnici opština regije Birač.

Na ovaj način otpočelo je višednevno obilježavanje 30 godina stradanja Srba u regiji Birač.

U selima Zalazje i Sase u opštini Srebrenica, te Biljača i Zagoni u opštini Bratunac (na istoku Bosne i Hercegovine, entitet Republika Srpska) 1992. godine ubijeno je 69 vojnika i civila srpske nacionalnosti. Na taj dan, osim ubijenih, nestale su 22 osobe srpske nacionalnosti.

Posmrtne ostatke njih deset slučajno je pronašao tim za traženje nestalih iz Tuzle 10. juna 2011. godine na Zalazju, prilikom traženja bošnjačkih žrtava.

Srebrenica: Genocid u tri čina

Sud BiH je u novembru 2018. godine pravosnažno oslobodio Nasera Orića, bivšeg komandanta Armije BiH u Srebrenici i njegovog saborca Sabahudina Muhića, optužbi da su 1992. godine u mjestima Zalazje, Lolići i Kunjerac (opština Srebrenica), ubili tri zarobljenika srpske nacionalnosti.

XS
SM
MD
LG