Hakiranje koje sponzorira Rusija predstavlja prijetnju američkoj nacionalnoj sigurnosti, rekao je visoki dužnosnik Federalnog istražnog biroa (FBI) zastupnicima Sjedinjenih Država 29. ožujka.
Bryan Vorndran, pomoćnik direktora u FBI-jevom kibernetičkom odjelu, rekao je na saslušanju odboru američkog Zastupničkog doma da je prijetnja iz Rusije "vrlo realna i aktualna" i u kriminalnom smislu, i u smislu stanja države.
Vorndran je rekao zastupnicima da su se u posljednje vrijeme povećali slučajevi ruskih hakera koji "skeniraju" mreže američkog energetskog sektora i naglasio da takva aktivnost predstavlja rusku "fazu izviđanja" kako bi pokušala razumjeti obranu i ranjivost tvrtki.
"To je iznimno važan dio ukupnih napada", istaknuo je, dodajući da Rusija predstavlja "jedan od dva najsposobnija kibernetička protivnika s kojima se globalno suočavamo" i da je "strašan neprijatelj".
- Aktivisti protiv ruske ratne propagande
- Anonymousi objavili cyber rat Rusiji
- Od Perl Harbura do Putina: Ko se sve nalazio na udaru sankcija?
Bijela kuća i Ministarstvo pravosuđa u tjednima nakon ruske invazije na Ukrajinu upozoravali su američke tvrtke na obavještajne podatke koji navode da Moskva poduzima korake ka mogućim kibernetičkim napadima.
- Pratite BLOG UŽIVO o ruskoj invaziji na Ukrajinu
Rat u Ukrajini
Priče, analize, foto i video zapisi o ratu u Ukrajini.
Američki predsjednik Joe Biden prošle godine upozorio je ruskog kolegu Vladimira Putina da bi određena kritična infrastruktura trebala biti "zabranjena" za kibernetičke napade.
Biden je na summitu u Ženevi s Putinom u lipnju rekao da su dvojica čelnika razgovarali o tome da 16 vrsta kritične infrastrukture nije dopušteno ciljati kibernetičkim napadima, uključujući energetski i vodni sektor.
Biden je mjesec dana kasnije u govoru američkoj obavještajnoj zajednici istaknuo da je sve veći broj kibernetičkih napada na vladine agencije i privatnu industriju povezan s Rusijom i Kinom, te rekao da bi veliki kibernapad na Sjedinjene Države mogao dovesti do "pravog rata", piše AP.