Dostupni linkovi

Sanader ponudio rješenje za Ploče


Ugovor o dvojnom državljanstvu potvrdio je pravo istovremenog posjedovanja državljanstava Hrvatske i BiH, odnosno njegovog sticanja na osnovu unutrašnjeg zakonodavstva svake države-potpisnice. Ugovor također reguliše prava i obaveze nosilaca dvojnog državljanstva vezane uz mjesto života i rada, odgovornost pred zakonom, služenje vojnog roka itd.

Sporazum o saradnji u nadzoru državne granice predvidio je mogućnost razmjene informacija, izrada zajedničkih sigurnosnih procjena, međusobnu komunikaciju, te posebnih oblika saradnje kakvi su zajedničke granične patrola i grupe za suzbijanje kriminaliteta.

Bosna i Hercegovina i Hrvatska imaju puno više zajedničkog, puno razloga za prijateljstvo i saradnju, a što ne mogo ugroziti otvorena pitanja, zajednička je ocjena predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Nikole Špirića i premijera Hrvatske Ive Sanadera. Tek, govoreći o otvorenim pitanjima između dvije države, Nikola Špirić pomenuo je prije svih - Neum, te granice na otvorenom moru i na rijeci Uni kao jedina granična pitanja koja do sada još nisu riješena:

„Stručni timovi su radili da dođu do sporazuma. Nažalost, tog sporazuma još uvijek nema jer postoje različiti stavovi.“

Ivo Sanader, na mogućnost međunarodne arbitraže, dodaje:

„Mislim da je to rješenje koje je vrlo elegantno, koje je evropsko, kojim su išle i druge zemlje. Ja ću navesti primjere Njemačke i Nizozemske, Njemačke i Danske, baltičke neke zemlje itd.“

Izgradnja mosta na Pelješcu drugi je sporni problem dvije susjedne zemlje:

„BiH mora ostvariti svoje pravo na otvoren pristup moru, ali i Hrvatska da uvezuje svoje prostore.“

Povodom mosta Komarna - Pelješac, Sanader kaže:

„Radne skupine su doprle daleko. Mislim da smo pred zaključenjem tog dogovora.“

Imovinska prava još nisu usaglašena, dodaje Špirić, a tu je i problem naftovoda JUNAF:

„Tu postoje različite statistike, različita matematika i različite informacije. Zapravo, to su stvari kojima će bh. strana biti posvećena.“

Problem naftovoda JUNAF, odnosno JANAF, u Hrvatskoj nije upitan, smatra Sanader, naglašavjući da je to riješeno još prije rata, ali da će razmotriti nove informacije koje dobije iz BiH. A za imovinska otvorena pitanja kaže:

„Kad bi neko postavio: Hajde, BiH možda ima više u Hrvatskoj zgrada itd. nego što hrvatske firme imaju u BiH - pa nije to razlog ni za vas, ni za nas da napravimo sporazum, nego je razlog u tome što smo prijateljske zemlje i što se vlasništvo mora poštovati.“

Za Luku Ploče problem je taj što postoji sporazum, ali između Hrvatske i Federacije BiH, napominje Nikola Špirić:

„Treba državni sporazum. Danas nam je premijer Sanader uputio jednu promemoriju u kojoj se Bosni i Hercegovini nudi status najpovlaštenije nacije. I, zapravo, kada proučimo tu promemoriju, imaćemo zvanični stav BiH.“

Ivo Sanader tim povodom je naglasio:

„Ima i još jedna stvar osim ove da je to cijela BiH ne samo Federacija - ima element koridora 5C, jer Ploče i koridor 5C imaju smisla i razvoj jednog i drugog samo ako su povezani, i u tom smislu smatramo da postoje sasvim novi konteksti i novi razlozi za drugačiji i jedan suvremeniji pristup i zato nudimo Bosni i Hercegovini status najpovlaštenije nacije.“

Tek, nakon svega, Špirić je sa uvažavanjem pomenuo obećanje premijera Hrvatske da će pomoći Bosni i Hercegovini na putu ka evroatlantskim integracijama, a kako bi se izbjeglo ponovljanje grešaka, Ivo Sanader je pak konstatovao da su dvije vlade čvrsto opredijeljene da ne gube vrijeme, već da rješavaju probleme na dobrobit građana obje zemlje. Da je Hrvatska zainteresovana za ravnopravni status sva tri naroda u BiH plus građani, dodao je Sanader.
XS
SM
MD
LG