Dostupni linkovi

Završene konsultacije dela opozicije Srbije i evroposlanika, mediji jedina tema


Vladimir Bilčik i Tanja Fajon 2019. godine u Beogradu, arhivska fotografija
Vladimir Bilčik i Tanja Fajon 2019. godine u Beogradu, arhivska fotografija

Lider Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas izjavio da je dijalog sa evroparlamentarcima, koji je održan u sedištu Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji, protekao u "konstruktivnoj atmosferi" i izrazio nadu da će razgovori biti nastavljeni u junu uživo, kada će poslanici Evropskog parlamenta moći da putuje van granica EU, što sada ne mogu zbog pandemije.

On je naveo da su predstavnici opozicije izneli zahtev i da se jedna slobodna frekvencija koja još postoji dodeli televiziji koja bi se profesionalno bavila svojim poslom.

Na pitanje šta su predstavnici Evropskog parlamenta rekli, Đilas je odgovorio "da je dogovor da se o tome ne priča", i dodao da su predstavnici opozicije na sastanku ukazali da se "stalno Srbija uslovljava dijalogom s Kosovom, ali nema uslovljavanja režima dijalogom unutar Srbije, demokratijom unutar Srbije".

Na pitanje šta je još zatraženo na sastanku, Đilas je rekao da su to bili predlozi i zahtevi "da se promeni gotovo sve u vezi sa izbornim procesom, pre svega mediji."

"Predložili smo da udruženja novinara predlože ljude na Radio-televiziji Srbije (RTS) koji bi uređivali program svakog drugog dana.

U onlajn konsultacijama učestvovali su poslanici Evropskog parlamenta (EP) Tanja Fajon i Vladimir Bilčik.


Ranije je rečeno da će na tom prvom sastanku učestvovati svi potpisinici zajedničke platforme, odnosno, predsednik SSP Dragan Đilas, predsednik Demokratske stranke (DS) Zoran Lutovac, predsednik Pokreta slobodnih građana (PSG) Pavle Grbović, predsednik Zajedno za Srbiju (ZZS) Nebojša Zelenović, Pokreta za preokret (PZP) Janko Veselinović i član Političkog saveta Ne davimo Beograd Đorđe Pavićević.

Đilas je nakon uvodnog onlajn sastanka dela opozicije sa evroparlamentarcima za televiziju N1 rekao da su "predstavnici opozicije izneli svoje ideje o tome šta bi trebalo menjati u izbornom sistemu, o medijima, ali i po pitanju pritiska na birače".

Za Lutovca sastanak konstruktivan



Predsednik Demokratske stranke (DS) Zoran Lutovac izjavio je da je razgovor opozicione grupacije stranaka sa evroparlamentarcima putem video linka o izbornim uslovima bio konsultativan, da bi se utvrdila agenda kako u narednom periodu doći do slobodnih medija u Srbiji, kao i slobodnog izbornog procesa, bez pritisaka na građane.

"Razumeo sam iz razgovora da im nisu sporni ciljevi koje smo predočili i da im je važna naša fleksibilnost u načinu kako ih ostvariti", rekao je Lutovac novinarima nakon razgovora u kojem je učestvovala grupacija okupljena oko DS i Stranke slobode i pravde, koja je ranije predstavila zajedničku platformu.

Lutovac je rekao da će se razgovori nastaviti, ne precizirajući datum, ali je naveo da misli da će oni da budu neposredni, u Briselu ili Beogradu.

"Nema pogađjanja oko ciljeva koje smo postavili u platformi. Sloboda medija i pravo građana na slobodne izbore", rekao je Lutovac.

Prema njegovim rečima, tema dijaloga može biti samo kako da se ostvare ti ciljevi. On je podsetio da neka rešenja koje je ta grupacija u svojoj platformi predložila mogu da se sprovedu i putem donošenja leks specijalisa.

"Ako neko smatra da može da predloži bolja rešenja kako bi se ovi ciljevi ostvarili, mi smo fleksibilni da o njima razgovaramo i podržimo ih", rekao je on.

Lutovac je istakao da postoji samo jedan pravi dijalog o unapređenju izbornih uslova, a to je onaj u kojem posreduju evroparlamentarci, a ne onaj koji se odvija uz prisustvo predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Kako je dodao, smisao tog paralelnog dijaloga je u pokušaju da umanji značaj "jedinog pravog" dijaloga, koji se održava uz posredovanje evroparlamentaraca.

"Ne očekujem da evroparlamentarci zastupaju opoziciju već evropske vrednosti i sve ono što su u svom izveštaju naveli", rekao je on.


U toku dana u sedište Delegacije EU u Beogradu treba na konsultacije da dođu i predstavnici grupacije od 11 stranaka, među kojima su Socijaldemokratska stranka (SDS) bivšeg predsednika Srbije Borisa Tadića i Nova stranka (NS).

U četvrtak, 6. maja, na konsultacije sa evroposlanicima ide delegacija među kojima će biti predstavnici Narodne stranke (NS) i Srpskog pokreta Dveri.

Druga faza međupartijskog dijaloga o izbornim uslovima, uz posredstvo predstavnika Evropskog parlamenta, pokrenuta je 1. marta video-konferencijom kojom su predsedavali Dejvid Mekalister (David McAllister), predsednik Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta i Ivica Dačić.


Prva faza međustranačkog dijaloga održana je krajem 2019. godine uoči parlamentarnih izbora koji su bili planirani za april 2020, ali su zbog pandemije korona virusa odloženi i održani u junu.

Međutim, i pored tog dijaloga, veći deo opozicije, okupljen oko Saveza za Srbiju koji je u međuvremenu rasformiran, bojkotovao je prošlogodišnje izbore navodeći da nema uslova za njihovo slobodno i pošteno održavanje.

XS
SM
MD
LG