Dostupni linkovi

Žene u crnom: Pamtimo zločin u Sjeverinu


Akcija "Žena u crnom" u centru Beograda pod nazivom "Pamtimo zločin u Sjeverinu"
Akcija "Žena u crnom" u centru Beograda pod nazivom "Pamtimo zločin u Sjeverinu"

Uz poruku "Pamtimo zločin u Sjeverinu" i imenima žrtava nevladina organizacija "Žene i crnom" obeležila je u centru Beograda 28. godišnjicu zločina u Sjeverinu.

Tokom rata u Bosni i Hercegovini (BIH) pripadnici paravojne formacije "Osvetnici" presreli su 22. oktobra 1992. godine, kod mosta na Limu u mestu Mioče (BiH), autobus užičkog preduzeća „Raketa”, koji je saobraćao na redovnoj liniji Priboj–Rudo–Priboj.

Oni su izveli 16 građana bošnjačke nacionalnosti, odvezli ih u pravcu Višegrada, gde su ih brutalno pretukli i potom ubili na obali Drine.

„Želimo da ukažemo na to da društvo u Srbiji gaji ekstremnu neosetljivost na patnje žrtava zločina počinjenih u naše ime“, rekao je za RSE Miloš Urošević, aktivista organizacije "Žena u crnom".

On je ukazao i da porodice žrtava još uvek nise ostvarile status civilnih žrtava rata navodeći da ih aktuelni zakon o civilnim žrtvama rata i invalidima ne prepoznaje zato što su oni oteti van teritorije Savezne Republike Jugoslavije i zato što nisu stradali od neprijateljske strane u sukobu.

Aleksandar Kraus, predsednik Saveza antifašista Srbije, rekao je za RSE da nema istinskog izvinjenja i da se Srbija ne izvinjava za ono što je u njeno ime rađeno u ratovima devedesetih.

„Ako se u udžbenicima, ako se mladim generacijama ne objašnjava i ne prihvati da smo uradili neke neprihvatljive stvari, ne možemo promeniti odnos sa susedima", poručio je Kraus.

Skup koji je trajao oko pola sata obezbeđivala je policija i nije bilo incidenata.

Skup "Žena u crnom" obezbeđivala je policija
Skup "Žena u crnom" obezbeđivala je policija

Tokom prethodnih 28 godina pronađeni su posmrtni ostaci samo jedne žrtve, dok se ostali i dalje vode kao nestala lica.

Fond za humanitarno pravo (FHP) i Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava i sloboda (Sandžački odbor) podsećaju da višegodišnja potraga porodica za posmrtnim ostacima žrtava još uvek nije okončana i da je neprihvatljivo da institucije Srbije punih 28 godina odbijaju da porodicama žrtava pruže obeštećenje, podršku i priznanje.

FHP i Sandžaki odbor navode da dugogodišnji bezuspešni napori porodica žrtava da ostvare svoje pravo na reparacije i status civilnih žrtava reflektuje težnju institucija da "izbegnu priznavanje odgovornosti Srbije za otmice i ubistva stanovnika Sjeverina". Kao i da neuspešna potraga za telima ubijenih svedoči o svesnom i namernom sprečavanju svakog pokušaja da se otkrije istina o njihovom stradanju.

"Iz tog razloga FHP i Sandžački odbor zahtevaju od institucija Srbije da napuste politiku izbegavanja odgovornosti za kršenja ljudskih prava tokom 1990-ih, te da žrtvama omoguće da saznaju istinu o sudbini njihovih najmilijih", navele su ove organizacije u saopštenju.

Za ovaj zločin Okružni sud u Beogradu osudio je na po 20 godina zatvora Milana Lukića i Olivera Krsmanovića, a Dragutina Dragićevića i Đorđa Ševića na petnaest godina zatvora. Lukić je kasnije u Haškom tribunalu osuđen na doživotnu kaznu zatvora za zločine u Višegradu, ali ne i za zločin u Sjeverinu.

XS
SM
MD
LG