Dostupni linkovi

Papa zatražio oproštaj od izbeglica i upotrebio reč Rohindža


Poglavar Rimokatoličke crkve papa Franja zatražio je danas oproštaj od izbeglica u Bangladešu za sav bol koji su podneli i zatražio priznavanje njhovih prava, upotrebivši reč Rohindža koju je uporno izbegavao prethodnih dana tokom boravka u njihovoj matičnoj zemlji, Mjanmaru, prenosi Asošiejted pres.

U veoma dirljivom susretu, papa je pozdravio i blagoslovio grupu izbeglica, pripadnika muslimanske manjine Rohindža, čvrsto im stiskajući ruke i slušajući njihove priče, a izvinio im se zbog "nezainteresovanosti sveta" za njihovu patnju.

Potom je izgovorio ime njihove etničke zajednice na skupu muslimanskih, budističkih, hindu i hrišćanskih lidera.

"Prisustvo boga danas takođe se naziva Rohindža", rekao je papa Franja.

Papa se danas sastao u Daki sa 16 pripadnika manjine Rohindža, među kojima je bilo 12 muškaraca, dve žene i dve devojčice. Oni su doputovali u glavni grad Bangladeša iz granične oblasti s Mjanmarom, gde se u pretrpanim izbegličkim kampovima nalazi oko 620.000 pripadnika manjine Rohindža koji su, prema navodima UN, izbegli usled etničkog čišćenja.

Akcije vojske Mjanmara uključivale su spaljivanje njihovih sela, dok izbegle Rohindže navode da im posle paljenja, silovanja i ubistava nije ostala druga opcija nego opasan i ponekad smrtonosan beg u Bangladeš, kroz džungle i preko mora.

Vlada Mjanmara odbacuje navode o takvom delovanju vojske, koja navodi da su "operacije čišćenja" usmerene na ekstremiste koji su napali objekte bezbednosnih snaga u avgustu.

Od korišćenja termina Rohindža uzdržavaju se i Vlada Mjanmara i budistička većina u toj zemlji, i pripadnike muslimanske manjine smatraju "Bengalcima" koji su se ilegalno doselili iz Bangladeša.

Mjanmar ne priznaje Rohindže kao etničku grupu i ne želi da im da državljanstvo, iako generacijama žive u toj zemlji.

Tokom juče završene posete Mjanmaru, papa Franja nije javno pomenuo egzodus muslimanske manjine niti reč Rohindža, iz poštovanja prema domaćinima.

XS
SM
MD
LG