Dostupni linkovi

Žofre: Pozivamo Srbiju da poboljša usklađenost sa politikom EU


Šef Delegacije EU u Srbiji Emanuel Žofre
Šef Delegacije EU u Srbiji Emanuel Žofre

Šef delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Emanuel Žofre rekao je da EU poziva Srbiju da poboljša svoju usklađenost sa spoljnom politikom EU, jer želi da računa na svoje najbliže saveznike da budu u potpunosti uz nju.

On je u intervjuu za dnevni list Blic rekao da progresivno usklađivanje sa spoljnom politikom EU nije nov uslov i da je to deo pregovaračkog okvira.

"EU ne menja pravila igre. Srbija je prošle godine uložila značajan napor da poveća svoju usklađenost sa spoljnom politikom EU. Svakako od ruske invazije u punom obimu na Ukrajinu, to ima veći značaj za celu Evropu, za sve građane EU", rekao je Žofre.

Govoreći o posledicama ruske agresije, on je rekao da to "tema broj jedan kojom Evropa treba da se bavi kolektivno".

Podsetimo, spoljnopolitčki komitet Evropskog parlamenta (EP) je 13. oktobra izglasao izveštaj u kojem se traži da se pristupni pregovori sa Srbijom uslove usklađivanjem zemlje sa sankcijama Evropske unije (EU) protiv Rusije.

"Ističući da bi EU trebalo da da prioritet usklađivanju zemalja pristupnica sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, pristupni pregovori sa Srbijom trebalo bi da napreduju samo ako se zemlja uskladi sa sankcijama EU protiv Rusije i ostvari značajan napredak u reformama vezanim za EU", stoji u konačnoj izglasanoj verziji.

Ovim izveštajem se takođe traži da se preispitaju svi fondovi EU za Srbiju, kako bi se osiguralo da "svi rashodi EU budu u potpunosti u skladu sa sopstvenim strateškim ciljevima i interesima".

Srbija je, uz Tursku, jedina zemlja kandidat za punopravno članstvo u EU koja nije uvela sankcije Rusiji, kao odgovor na agresiju u Ukrajini.

Brisel redovno poziva Srbiju da usaglasi spoljnu politiku sa politikama EU, naročito kada su u pitanju restriktivne mere protiv Rusije.

U poslednjem godišnjem izvetštaju Evropske komisije zabeležen je "značajan" pad Srbije u usklađivanju sa spoljnom politikom EU.

Radi se o izveštaju koji se odnosi na novu strategiju u procesu proširenja.

Između ostalog, ističe se da nema alternative za zamenu proširenja, kao i neophodnost da se EU reformiše u donošenju odluka oko proširenja, te da bi pristupni pregovori trebalo da budu završeni do kraja tekuće decenije.

XS
SM
MD
LG