Dostupni linkovi

Sudski savjet u BiH podržao sudiju koji je odlučivao u slučaju Dženana Memića


Sudija Branko Perić (na slici) bio je na čelu tročlanog vijeća koje je odlučivalo u slučaju skrivanja dokaza o smrti Dženana Memića
Sudija Branko Perić (na slici) bio je na čelu tročlanog vijeća koje je odlučivalo u slučaju skrivanja dokaza o smrti Dženana Memića

Visoki sudski i tužilački savjet Bosne i Hercegovine (VSTS BiH) pružio je podršku Branku Periću, sudiji u predmetu "Zijad Mutap i drugi", vezanom za smrt Dženana Memića 2016. godine.

Perić je bio predsjedavajući tročlanog sudskog vijeća koje je u četvrtak, 24. novembra, u ovom predmetu donijelo oslobađajuću presudu za sakrivanje dokaza o smrti Dženana Memića.

"VSTS BiH želi da uputi riječi podrške sudiji Periću koji je, vjerujemo, profesionalno, u smislu i duhu funkcije koju obnaša, zajedno sa još dvoje kolega sudija, donio prvostepenu presudu u navedenom predmetu", navodi se u saopštenju.

Ovo tijelo podsjeća javnost da "sudije mogu donositi odluke isključivo na temelju dokaza koji su im predočeni, a da svaka pretpostavka na sudu mora biti potkrepljena nedvosmislenim dokazima, jer je to suština prava i pravne države".

"Želimo da istaknemo da smo, na temelju informacija koje smo imali priliku čuti putem medija, uvjereni da su tužioci Tužilaštva BiH, u okviru svoje nadležnosti, imali najbolje namjere u navedenom predmetu, zato pozivamo na suzdržanost i prilikom eventualnog kritiziranja njihovog rada", dodaju iz VSTS-a.

Ističu da posebno suzdržani trebaju biti političari u kritikovanju sudskih odluka, a da su u ovom slučaju svjedočili "brutalnim, krajnje neodmjerenim riječima upućenim kako pravosuđu na nivou BiH tako i sudiji Periću".

Upozoravaju da neuravnotežene kritike koje upućuju političari mogu dodatno ugroziti povjerenje javnosti u pravosuđe, ili poticati nepoštivanje sudskih odluka.

Podsjećaju da su "sudije nezavisne u postupanju i donošenju odluka, te sude i presuđuju na osnovu Ustava i zakona", te da ishode sudskih postupaka "ne mogu i ne smiju prilagođavati očekivanjima i shvatanjima zakonodavne i izvršne vlasti".

Zaključuju da "sudske odluke, za razliku od političkih, ne smiju i ne mogu biti popularne", te da su utemeljene na Ustavu i zakonima, i garantuju svakom građaninu pravo na pravično suđenje.

VSTS je tijelo koje ima nadležnost da imenuje sudije i tužioce na državnom, entitetskom, kantonalnom, okružnom, osnovnom i opštinskom nivou, uključujući Brčko distrikt, sa izuzetkom ustavnih sudova entiteta.

Zašto je donesena oslobađajuća presuda?

Sudija Branko Perić je obrazlažući presudu rekao da se optužnica odnosi na istragu koja još nije završena što je, kako je rekao, prvi takav slučaj u BiH.

"U optužnici se navodi da su optuženi pomagali u počinjenju krivičnog djela, ali se još ne zna kome, što je, takođe, prvi takav slučaj u BiH", rekao je Perić.

On je kazao kako tužilac u predmetu "nije naveo ni kada je grupa organizovana", te da u telefonskim razgovorima i prepiskama "nije bilo dokaza da je bilo njihovih prikrivanja".

"Ne može se izvući dokaz da su optuženi nešto skrivali", kazao je Perić.

Nakon izricanja presude, Dženanov otac Muriz Memić se zahvalio tužiocima.

"Ovo je očekivano od ovog suda. Idemo dalje, meni je žao zbog građana koji su došli iz svih dijelova Bosne i Hercegovine. Sigurno nećemo stati", kazao je Muriz Memić.

Ko je bio Dženan Memić?

Dženan Memić je 8. februara 2016. godine zadobio teške povrede u Velikoj aleji na Ilidži kod Sarajeva. Radi se o šetalištu koja vodi prema Vrelu Bosne. Preminuo je u bolnici sedam dana kasnije, sa 21. godinom.

Tužilaštvo BiH je u septembru 2019. godine preuzelo istragu o slučaju skrivanja dokaza i ometanja istrage o smrti Dženana Memića, nakon čega je podnesena prva optužnica.

Sud BiH je potvrdio optužnicu 21. jula prošle godine.

Optužnica je obuhvatala Alisu Ramić (rođ. Mutap) koja je jedini svjedok događaja i koja se poziva na amneziju, i njenog oca Zijada Mutapa.

Među optuženima su bili i Hasan Dupovac i Josip Barić, službenici Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo koji su vršili uviđaj.

Peti optuženi je Muamer Ožegović, recepcionar hotela koji se nalazi u blizini mjesta Dženanovog stradanja, na kojem su postavljene nadzorne kamere, ali su snimci iz kobne noći izbrisani.

Optužnica ih je teretila za organizirani kriminal, i to protivzakonito posredovanje, sprječavanje dokazivanja, davanje lažnog iskaza i pomoć počiniocu nakon učinjenog krivičnog djela u predmetu Dženan Memić.

Prethodno je Tužilaštvo Kantona Sarajevo smrt Memića kvalifikovalo kao ubistvo, potom saobraćajnu nesreću, a optuženi su oslobođeni.

Porodica Memić tvrdila je da je Dženan ubijen i da su "ubistvo zataškali visokopozicionirani pojedinci".

Sarajevsko tužilaštvo je polovinom 2016. godine za saobraćajnu nesreću u kojoj je stradao Dženan Memić optužilo oca i sina, Ljubu i Bekriju Seferovića iz Banje Luke. Oni su uhapšeni u junu 2016. godine.

Nakon sudskih procesa pred Sudom Kantona Sarajevo, a kasnije i Vrhovnim sudom Federacije BiH, Seferovići su oslobođeni.

Nakon smrti Dženana Memića, njegova porodica je organizovala više protesta na kojima su se okupljale stotine građana sa zahtjevom da se ovaj slučaj rasvijetli.

Sarajevo: Pravda za Davida i Dženana
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:46 0:00

XS
SM
MD
LG