Dostupni linkovi

'Virdžin Galaktik' uspješno kompletirao prvi komercijalni let u svemir


Posmatrači snimaju telefonima uzlijetanje aviona Virdžin Galaktika, Trut Or Konsekvensiz, SAD, 29. jun 2023.
Posmatrači snimaju telefonima uzlijetanje aviona Virdžin Galaktika, Trut Or Konsekvensiz, SAD, 29. jun 2023.

Kompanija Virdžin Galaktik (Virgin Galactic) je uspješno poletjela u svemir u četvrtak, 29. juna, sa prvim kupcima koji su plaćali, što je dugo iščekivano dostignuće koje ih vraća u centar pažnje u sektoru privatnih svemirskih letova.

Oficiri italijanskog ratnog vazduhoplovstva su razvili svoju nacionalnu zastavu i gledali kroz prozore na zakrivljenu sferu planete Zemlje, uživajući u nekoliko minuta bestežinskog stanja na nadmorskoj visini od 85 kilometara.

"Dobro došli u svemir, astronauti", rekao je Siriša (Sirisha) Bandla iz Virdžina na strimu uživo.

Misija imenovana "Galactic 01" je počela kada je gigantska letjelica poletjela sa Spejsport Amerike u Nju Meksiku, u jutarnjim časovima po lokalnom vremenu.

Avion nosač je došao do velike nadmorske visine, te je nakon 40 minuta ispustio avion VSS Unity na raketni pogon, koji je odletio u svemir pri brzini od tri Maha.

Visina od 50 milja (nešto manje od 80,5 km) iznad Zemlje je granica između planetarne atmosfere i svemira, prema Nasi i američkom ratnom vazduhoplovstvu, iako je međunarodno priznata granica, tzv. Karmanova linija, na visini od oko 100 km (62 milje).

U kabini aviona su bili pukovnik Valter Viljadei i potpukovnik Anđelo Landolfi iz Ratnog vazduhoplovstva Italije, Pantaleone Karlući iz Nacionalnog istraživačkog savjeta Italije, i Kolin Benet iz Virdžina.

Tu su takođe bila dva pilota, plus još dva pilota na avionu nosaču.

Strim je pokazao kako se avion kasnije bezbjedno spustio na Zemlju.

Let je prvi nakon dvije godine, i leta osnivača Virdžin Galaktika, Ričarda Bransona, koji je letio u svemir u testnom letu koji je trebalo da bude prvi od mnogih u unosnom poslu svemirskog turizma.

Ipak, kompanija se kasnije suočila sa mnogim preprekama, uključujući kratko prizemljenje od strane Savezne administracije za avijaciju (FAA), koja je ocijenila da je Bransonov let skrenuo sa vazdušnog prostora koji mu je određen, a kompanija to nije javila na vrijeme.

Kasnija laboratorijska testiranja su pokazala da određeni materijali korišteni u njihovim vozilima ne ispunjavaju adekvatne standarde čvrstoće, zbog čega je flota morala biti dodatno obnovljena.

Pauza u svemirskim letovima ove kompanije je prekinuta uspješnim testom u maju, koji je popločao put za posljednu misiju.

Posada misije je obavila 13 eksperimenata, te su prikupljali podatke na svojim odijelima i senzorima u kabini.

Osnovan 2004. godine, Virdžin Galaktik je između 2005. i 2014. prodao oko 800 karata za buduće komercijalne letove u svemir. Slavne ličnosti su prve pokupile karte, ali program je doživio katastrofu 2014. kada je avion tokom testa raspao u vazduhu, te je poginuo kopilot, a pilot bio teško povrijeđen.

Sljedeći let, "Galactic 02", zakazan je za avgust, nakon čega se u kompaniji nadaju da će jednom mjesečno da lete za svemir.

Izvor: AFP
XS
SM
MD
LG