Dostupni linkovi

Savjet bezbjednosti UN-a zatražio hitan prekid vatre u Gazi, SAD bile suzdržane


Sjednica Savjeta bezbjednosti UN, 25. mart 2025.
Sjednica Savjeta bezbjednosti UN, 25. mart 2025.

Savjet bezbjednosti UN-a zatražio je 25. marta hitan prekid vatre između Izraela i palestinske grupe Hamas, koju SAD i Evropska unija (EU) smatraju terorističkim, te trenutno i bezuslovno oslobađanje svih talaca nakon što su se SAD uzdržale od glasanja.

Preostalih 14 članova Savjeta glasalo je za odluku koju je predložilo 10 izabranih članova tog tijela.

"Palestinski narod je mnogo patio. Ovo krvoproliće se nastavilo predugo. Naša je obaveza da stavimo tačku na ovo krvoproliće, prije nego što bude prekasno", rekao je alžirski ambasador u UN-u Amar Bendjama nakon glasanja.

Radio izraelske vojske javio je neposredno prije početka sastanka Savjeta da će izraelski premijer Benjamin Netanjahu otkazati planiranu posjetu visoke izraelske delegacije Washingtonu ako SAD ne stave veto na rezoluciju.

To je Netanjahu i uradio odmah nakon odluke Savjeta bezbjednosti. On je, prema saopštenju iz njegovog ureda, rekao da je neuspjeh Washingtona da stavi veto na prijedlog "čisto povlačenje" sa prethodne američke pozicije i da će štetiti ratnim naporima protiv Hamasa u Gazi.

Hamas spreman za 'razmjenu zarobljenika'

Hamas je pozdravio rezoluciju Savjeta bezbjednosti i objavio da je "spreman za hitnu razmjenu zarobljenika s Izraelom".

Washington je ranije u gotovo šestomjesečnom ratu u Pojasu Gaze bio nesklon da se u rezoluciji navede "prekid vatre" i stajao je uz Izrael kao američkog saveznika u ratu protiv Hamasa nakon što je ta grupa u napadu 7. oktobra u Izraelu ubila 1.200 ljudi.

Ali, usred sve većeg globalnog pritiska za primirje u ratu koji je ubio više od 32.000 Palestinaca, SAD su se suzdržale od glasanja 25. marta kako bi Savjetu bezbjednosti dozvolile da zatraži hitan prekid vatre za mjesec muslimanskog posta Ramazana, koji se završava u dvije sedmice.

Rezolucija takođe zahtijeva hitno i bezuslovno oslobađanje svih talaca. Izrael kaže da je Hamas uzeo 253 taoca tokom napada 7. oktobra.

"Podrška Sjedinjenih Država ovim ciljevima nije samo retorička. Radimo danonoćno kako bismo ih ostvarili na terenu putem diplomatije, jer znamo da samo kroz diplomatiju možemo pogurati ovu agendu naprijed", rekla je američka ambasadorka pri UN Linda Tomas-Grinfild.

Ambasadorka Linda Thomas-Greenfield, druga lijevo, tokom sjednice Savjeta bezbjednosti 25. marta 2025.
Ambasadorka Linda Thomas-Greenfield, druga lijevo, tokom sjednice Savjeta bezbjednosti 25. marta 2025.

"Prekid vatre može početi odmah sa oslobađanjem prvog taoca i zato moramo izvršiti pritisak na Hamas da učini upravo to", rekla je ona.

Thomas-Greenfield je rekla da su se SAD suzdržale od glasanja jer se ne slažu sa svime što je sadržano u rezoluciji, a tekst ne sadrži osudu Hamasa.

Rezolucija takođe "naglašava hitnu potrebu proširenja protoka humanitarne pomoći i jačanja zaštite civila u cijelom Pojasu Gaze i ponavlja svoj zahtjev za uklanjanjem svih prepreka pružanju humanitarne pomoći u velikim razmjerima".

SAD su stavile veto na tri nacrta rezolucija Savjeta bezbjednosti o ratu u Gazi. Takođe je prethodno Washington dva puta bio suzdržan, dozvoljavajući time Savjetu da usvoji rezolucije koje su imale za cilj jačanje pomoći Gazi i pozvale na produžene pauze u borbama.

Izvor: Glas Amerike, Reuters
XS
SM
MD
LG