Dostupni linkovi

Ukrajina zaustavlja operacije u nuklearnoj elektrani koju je okupirala Rusija kao 'sigurnosnu mjeru'


Borbe oko elektrane u Zaporožju, najveće nuklearne stanice u Evropi, izazvale su strahove od potencijalne nuklearne katastrofe.
Borbe oko elektrane u Zaporožju, najveće nuklearne stanice u Evropi, izazvale su strahove od potencijalne nuklearne katastrofe.

Radovi u nuklearnoj elektrani Zaporožje, koju je okupirala Rusija, "potpuno su zaustavljeni" iz sigurnosnih mjera, objavila je 11. septembra Enerhoatom, ukrajinska državna agencija zadužena za elektranu.

Rečeno je da je jedini operativni reaktor ranije ujutro isključen iz mreže, dodajući da su u toku radovi "na njegovom hlađenju i prevođenju u hladno stanje".

Ukrajinske vlasti su 7. septembra pozvale stanovnike u oblastima oko elektrane pod kontrolom invazijskih ruskih snaga da se evakuišu radi sopstvene sigurnosti.

Borbe oko elektrane, najveće nuklearne stanice u Evropi, izazvale su strah od potencijalne nuklearne katastrofe.

Rusija je optužila Ukrajinu da pokušava silom da povrati fabriku, navode koje Kijev negira.

Ukrajina i Zapad optužuju Rusiju da je postavila teško naoružanje na lokaciju, znajući da Ukrajina vjerovatno neće pucati na nju. Moskva poriče te optužbe, ali se opirala naporima da se demilitarizira to područje kako bi se spriječila ekološka katastrofa.

Enerhoatom je 11. septembra saopštio da je vratio u radni kapacitet komunikacionu liniju do elektroenergetskog sistema, za koju je rekao da je oštećen ruskim granatiranjem, što je omogućilo da se elektrana napaja ukrajinskim energetskim sistemom.

"Zbog toga je donesena odluka da se blok 6 ugasi i prevede u najsigurnije stanje: hladno isključenje", navodi se.

Enerhoatom je saopštio da je rizik od daljeg oštećenja linije "i dalje visok", što bi primoralo elektranu da bude "napajano dizel generatorima, čije je trajanje ograničeno tehnološkim resursom i količinom raspoloživog dizel goriva".

Dan ranije, 10. septembra, Agencija UN-a za nuklearnu sigurnost, koja ima monitore u elektrani, rekla je da situacija u nuklearnoj elektrani postaje "sve nestabilnija".

Objekat više nema eksterno napajanje za hlađenje jezgara reaktora i nuklearnog otpada nakon što je granatiranje uništilo električnu trafostanicu u obližnjem gradu Enerhodar, rekli su posmatrači Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA).

"Ovo je neodrživa situacija i postaje sve nesigurnija", rekao je šef IAEA-e Rafael Grossi u Beču, ponovivši svoj zahtjev za hitnim prekidom neprijateljstava i nametanjem demilitarizirane zone oko elektrane kako bi se spriječila nuklearna katastrofa.

Da li se Černobilj može ponoviti u Zaporožju?
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:11:00 0:00

U međuvremenu, Petro Kotin, šef Enerhoatoma, rekao je agenciji AFP 10. septembra da su ruske snage mučile osoblje u nuklearnoj elektrani Zaporožje i da su najmanje dvije osobe ubijene.

"Dvije osobe su pretučene na smrt. Ne znamo gdje se sada nalazi 10 ljudi, odveli su ih (Rusi) i nakon toga nemamo informacija o tome gdje se nalaze", rekao je on.

Uz izvještaje AFP-a, dpa, AP-a i Reuters-a

XS
SM
MD
LG