Na pitanje hoće li Rusija isključiti preventivni taktički nuklearni napad na Ukrajinu, zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova rekao je u utorak da je odluka o mogućoj uporabi nuklearnog oružja jasno navedena u ruskoj vojnoj doktrini, javlja RIA.
"Imamo vojnu doktrinu - tamo je sve napisano", rekao je Aleksandar Gruško, a prenosi ruska državna novinska agencija RIA.
Ruska službena načela vojnog razmještaja dopuštaju upotrebu nuklearnog oružja ako se ono - ili druge vrste oružja za masovno uništenje - koriste protiv nje, ili ako se ruska država suoči s egzistencijalnom prijetnjom od konvencionalnog oružja, piše Reuters.
Odluka o korištenju ogromnog ruskog nuklearnog arsenala, ostaje na ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.
Ruska invazija ubila je hiljade ljudi, raselila gotovo deset miliona i izazvala strah od šire konfrontacije između Rusije i Sjedinjenih Država – daleko najvećih nuklearnih sila svijeta.
Direktor Centralne obavještajne agencije SAD-a William Burns rekao je u subotu da Putin vjeruje da si ne može priuštiti gubitak u Ukrajini i upozorio da Zapad ne može zanemariti rizik da Moskrva upotrijebi taktičko nuklearno oružje.
"Mi kao obavještajna zajednica u ovom trenutku ne vidimo praktične dokaze ruskog planiranja za raspoređivanje ili čak korištenje taktičkog nuklearnog oružja", rekao je Burns.
Ipak, upozorio je da su "ulozi za Putinovu Rusiju vrlo visoki".
U dekretu koji je Putin potpisao 2. juna 2020. navodi se da Rusija svoje nuklearno oružje gleda kao "isključivo sredstvo odvraćanja".
Ponavlja frazeologiju vojne doktrine, ali dodaje detalje o četiri okolnosti pod kojima bi bio naređen nuklearni napad.
To uključuje pouzdane informacije o napadu balističkih projektila na Rusiju i neprijateljskom napadu "na kritična državna ili vojna postrojenja Ruske Federacije, čije bi onesposobljavanje dovelo do ometanja odgovora nuklearnih snaga".
Putin, koji je u više navrata izrazio ogorčenost zbog načina na koji se Zapad odnosio prema Rusiji nakon pada Sovjetskog Saveza 1991., kaže da su Sjedinjene Države koristile Ukrajinu za prijetnju Rusiji.
Rat u Ukrajini
Priče, analize, foto i video zapisi o ratu u Ukrajini.
Svoju naredbu od 24. februara za specijalnu vojnu operaciju opravdao je rekavši da je Ukrajina progonila govornike ruskog jezika i da Sjedinjene Države žele proširiti vojni savez NATO-a na način koji bi ugrozio Rusiju.
Američki predsjednik Joe Biden opisuje Putinovu invaziju na Ukrajinu kao borbu u mnogo široj globalnoj borbi između demokratije i autokratije.
Također je Putina nazvao ratnim zločincem i rekao da "bivši špijun KGB-a ne može ostati na vlasti".
Ukrajina odbacuje ruske tvrdnje da je progonila one koji govore ruski i kaže da se bori za svoj opstanak.
Rusija poriče optužbe Ukrajine i Zapada da su njezine snage počinile ratne zločine.