Dostupni linkovi

Ukrajinski premijer u Berlinu zatražio nastavak vojne potpore


Njemački predsjednik Frank Steinmeier (desno) pozdravlja ukrajinskog premijera Denisa Šmihala u Berlinu, 4. septembar 2022.
Njemački predsjednik Frank Steinmeier (desno) pozdravlja ukrajinskog premijera Denisa Šmihala u Berlinu, 4. septembar 2022.

Ukrajinski premijer Denis Šmihal sastao se 4. rujna s njemačkim predsjednikom Frank-Walterom Steinmeierom tijekom prve stanice svog ključnog posjeta Berlinu, razgovarajući o vojnoj situaciji u svojoj zemlji i ratu, zalažući se za dodatno oružje u ratu protiv Rusije.

Šmihal, koji bi se trebao kasnije sastati s kancelarom Olafom Scholzom, zahvalio u poruci na Twitteru Berlinu "za solidarnost s Ukrajincima i potporu" zemlji.

Steinmeier je uvjerio Šmihala da će Njemačka "i dalje pouzdano stajati na strani Ukrajine", navela je glasnogovornica njemačkog predsjednika.

Posjet označava kraj napetosti između dviju zemalja, jer je Kijev u prošlosti kritizirao Njemačku zbog pružanja nedovoljno pomoći Ukrajini u borbi protiv ruske invazije koja je započela u veljači.

Scholz je posjetio Kijev u lipnju, a otad su se isporuke oružja povećale.

"Njemačka je postigla veliki napredak u potpori Ukrajini oružjem", rekao je Šmihal njemačkim medijima prije svog putovanja. Dodao je da Kijevu treba više, posebno "modernih borbenih tenkova" poput njemačkog Leoparda 2.

Šmihal je također rekao da je njegova zemlja spremna opskrbljivati Njemačku električnom energijom kako bi pomogla najvećem europskom gospodarstvu da smanji ovisnost o uvozu ruske energije.

Ukrajina se suočava s većim od uobičajenog viška kapaciteta za izvoz električne energije jer je domaća potrošnja značajno pala od početka ruske invazije budući da je mnogo ljudi napustilo zemlju, a gospodarski rast usporen.

Šmihalov sastanak sa Steinmeierom dio je napora da se poprave napetosti koje su nastale kada je Kijev odbio Steinmeierovu ponudu da posjeti Ukrajinu u travnju.

U danima nakon ruske invazije Steinmeier je razljutio Kijev, ponudivši Ukrajini samo 5.000 kaciga.

Steinmeier je ranije zagovarao politiku "detanta" prema Rusiji, ali je nakon invazije Moskve priznao da je ta politika bila pogreška.

Njemačka je od tada počela isporučivati teško naoružanje, uključujući topništvo, raketne bacače i protuzračne sustave. Odobren je novi paket vojne pomoći vrijedan više od 500 milijuna eura (498 milijuna dolara).

U govoru 29. kolovoza, Scholz je rekao da će Berlin nastaviti podržavati Ukrajinu "koliko god bude potrebno".

Njemačka je prihvatila gotovo milijun ukrajinskih izbjeglica.

Rat u Ukrajini

Priče, analize, foto i video zapisi o ratu u Ukrajini.

XS
SM
MD
LG