Dostupni linkovi

Nevladine organizacije zabrinute zbog nestalog čelnika opozicije Tadžikistana


Suhrob Zafar (foto arhiv)
Suhrob Zafar (foto arhiv)

Tri međunarodne organizacije za ljudska prava izrazile su zabrinutost zbog sudbine Suhroba Zafara, čelnika zabranjenog opozicionog pokreta Grupa 24, jer mu se od marta gubi trag.

Human Rights Watch, Norveški helsinški komitet i Međunarodno partnerstvo za ljudska prava (IPHR) u petak su u zajedničkoj izjavi pozvali vlasti Tadžikistana da "odmah potvrde da su pritvorile Zahara i da ga oslobode".

Ove organizacije navode da je Zafar "nasilno nestao" dok je bio u Turskoj uprkos tome što tamo ima zvanični status tražioca azila UNHCR-a.

U saopštenju se citiraju neimenovani izvori koji kažu da tadžikistanski Komitet za nacionalnu sigurnost drži Zafara u pritvorskom centru u Dušanbeu, "periodično ga mučeći i [uskraćujući] mu medicinsku pomoć".

Tadžikistanska vlada nije potvrdila da li je on u državnom pritvoru niti da zna gdje se on nalazi.

"Postoje poražavajući izvještaji da je Suhrob Zafar možda već izgubio sposobnost hodanja kao rezultat mučenja, tako da bi brza akcija mogla biti pitanje života i smrti", rekla je istraživačica pri Human Rights Watchu, Syinat Sultanalieva.

"Tadžikistanske vlasti trebaju odmah da provjere pritvorski status Zafara, gdje se nalazi, te da hitno istraže navode da je bio mučen", navela je ona.

Vlasti bi takođe trebale da osiguraju i potvrde da se zakonska prava Zafara poštuju, navele su grupe za ljudska prava, uključujući kontakt sa njegovom porodicom, pristup advokatu po vlastitom izboru i neophodan medicinski tretman.

Drugi član Grupe 24, Nasimjon Sharifov, nestao je krajem februara tokom boravka u Turskoj.

Desetine tadžikistanskih aktivista zatvoreno je posljednjih godina zato što su članovi Grupe 24.

Grupa 24 je 2014. godine označena kao teroristička i ekstremistička, te je zabranjena u strogo kontrolisanoj bivšoj sovjetskoj republici. U martu 2015. osnivač pokreta, biznismen Umarali Quvatov, ubijen je u Istanbulu.

Tadžikistanskog predsjednika Emomalija Rahmona, koji vodi ovu centralnoazijsku državu već skoro 30 godina, međunarodne grupe za ljudska prava kritikuju zbog navodnog zanemarivanja nezavisnih medija, vjerskih sloboda, građanskog društva i političkog pluralizma.

XS
SM
MD
LG