Dostupni linkovi

Švicarska planira skladištiti nuklearni otpad uz granicu s Njemačkom


Demonstranti traže zaustavljanje rada nuklearnih elektrana ispred elektrane Beznau u švicarskom gradu Doettingenu, nekih 45 kilometara sjeverozapadno od Züricha, 22. maja 2011. (Ilustrativna fotografija)
Demonstranti traže zaustavljanje rada nuklearnih elektrana ispred elektrane Beznau u švicarskom gradu Doettingenu, nekih 45 kilometara sjeverozapadno od Züricha, 22. maja 2011. (Ilustrativna fotografija)

Švicarska planira izgraditi skladište nuklearnog otpada na granici s Njemačkom, saopćili su švicarski dužnosnici u subotu, 10. septembra.

''Otpad će biti ugrađen u glinu na dubini od nekoliko stotina metara'', rekao je Patrick Studer iz Nacionalne zadruge za odlaganje radioaktivnog otpada (Nagra), prenijela je novinska agencija dpa.

Otpad dolazi iz pet švicarskih nuklearnih elektrana, kao i iz medicinskog i industrijskog sektora.

Četiri nuklearne elektrane još uvijek rade u Švicarskoj i mogu nastaviti s radom sve dok je garantirana njihova sigurnost, što bi moglo značiti do 2040-ih.

"Potrebno vrijeme raspada je oko 200.000 godina za visokoaktivni otpad i oko 30.000 godina za nisko i srednje radioaktivni otpad", navodi se na internetskoj stranici Nagre.

Njemačke zajednice u blizini granice prvenstveno se plaše za pitku vodu.

Planirano skladište u švicarskoj regiji Nördlich Lägern nalazi se nekoliko kilometara južno od njemačke općine Hohentengen.

"Pitanje zaštite pitke vode velika je briga stanovništva", rekao je Martin Steinebrunner iz njemačkog ureda za nuklearnu sigurnost.

Još uvijek nije jasno gdje će se švicarski nuklearni otpad pripremati i pakirati za konačno skladištenje.

Trenutno se nalazi u privremenom skladištu oko 15 kilometara južno od njemačke općine Waldshut-Tiengen.

Nagra namjerava podnijeti zahtjev za planiranje odlagališta do 2024. godine.

Švicarska vlada zatim odlučuje o odobrenju, a Parlament također mora dati saglasnost.

Uzimajući u obzir potencijalni nacionalni referendum o tom pitanju i vrijeme izgradnje, početak skladištenja se ne očekuje prije 2050. godine.

S novim objektom, Švicarska se nada pridružiti elitnom klubu zemalja koje će kladištiti otpad duboko pod zemljom.

Do sada je samo Finska izgradila lokaciju u granitu, a Švedska je u januaru dala zeleno svjetlo za izgradnju vlastite lokacije za ukopavanje istrošenog nuklearnog goriva također u granitnoj stijeni, navodi novinska agencija AFP.

Francuska također planira skladištenje radioaktivnog otpada pod zemljom u glini.

U Švicarskoj će se morati zakopati oko 83.000 kubnih metara radioaktivnog otpada, uključujući i visokoaktivni otpad.

Ovaj volumen odgovara 60-godišnjem radnom vijeku nuklearnih elektrana Beznau, Gosgen i Leibstadt i 47 godina koliko je nuklearna elektrana Muhleberg radila prije zatvaranja 2019.

Punjenje podzemnih grobnica nuklearnog otpada u Švicarskoj trebalo bi započeti do 2060. godine, nakon čega će uslijediti nekoliko decenija pažljivog praćenja.

Mjesto će biti zapečaćeno nekad tokom 22. stoljeća.

Koje zemlje se oslanjaju na nuklearnu energiju
Koje zemlje se oslanjaju na nuklearnu energiju
XS
SM
MD
LG