Dostupni linkovi

Srbija se nije usaglasila sa desetim paketom sankcija protiv Rusije


Bedževi sa likom predsednika Srbije Aleksandra Vučića i Rusije Vladimira Putina na ulicama Beograda, 31. mart 2022.
Bedževi sa likom predsednika Srbije Aleksandra Vučića i Rusije Vladimira Putina na ulicama Beograda, 31. mart 2022.

Srbija se nije usaglasila ni sa poslednjim paketom sankcija koje je Evropska unija (EU) uvela protiv Rusije.

Visoki predstavnik EU za zajedničku spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj (Josep Borrell) je saopštio da su se sa odlukom EU usaglasile zemlje kandidati: Severna Makedonija, Crna Gora, Albanija, Ukrajina i Bosna i Hercegovina, kao i zemlje Evropskog udruženja za slobodnu trgovinu (EFTA) Island, Lihtenštajn i Norveška, kao i članice Evropskog ekonomskog prostora.

“Evropska unija prima na znanje ovu posvećenost i pozdravlja je”, naveo je Borelj u saopštenju.

Srbija je jedina zemlja regiona koja nije usaglasila ni jednu politiku sankcija protiv Rusije od početka rata u Ukrajini.

Evropski zvaničnici redovno upozoravaju zvanični Beograd da se od Srbije kao zemlje kandidata očekuje da progresivno uskladi njenu politiku sa politikama EU.

Neusklađivanje politike sankcija protiv Rusije je glavni razlog zašto Srbija prošle godine nije otvorila ni jedan klister u pristupnim pregovorima.

Od početka rata u Ukrajini, EU je uvela deset paketa sankcija protiv Rusije.

Poslednji paket uključuje stroža ograničenja izvoza robe dvostruke namjene, kao i mere protiv subjekata koji podržavaju rat, šire propagandu ili isporučuju dronove koje koristi Rusija.

EU kaže da deseti paket sankcija cilja otežavanje finansiranje rata, te da dovedu Rusiju do nestašice tehnološke opreme i rezervnih dijelova za oružje koje se koristi protiv Ukrajine.

XS
SM
MD
LG