Dostupni linkovi

Kurti: Srbija bira autokratiju


Premijer Kosova Aljbin Kurti
Premijer Kosova Aljbin Kurti

Premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti kritikovao je "bliske odnose" između Srbije i Rusije, uz ocenu da Beograd svojim delovanjem šalje poruku da staje na stranu autokratije.

Kurti je na samitu Zapadnog Balkana, koji se održava u Prištini, ukazao da je Srbija, u trenutku kada Rusija nastavlja sa okupacijom Ukrajine, postigla dva sporazuma sa zvaničnom Moskvom.

Radi se o sporazumu oko snabdevanja gasom na tri godine i Planu konsultacija ministarstava spoljnih poslova dve zemlje za naredne dve godine.

U maju, kada je Srbija postigla sporazum o snabdevanju ruskim gasom, saopštila je da isti predviđa kupovinu gasa po tri puta jeftinijoj ceni od onog koji se nalazi na evropskom tržištu. Taj dogovor je postignut u trenutku kada je Rusija inicirala zabranu isporuke gasa evropskim zemljama, tako što je podigla cene i produbila energetsku krizu.

Kada je reč o Planu konsultacija ministarstava spoljnih poslova u naredne dve godine, koji su Srbija i Rusija potpisale septembra, Beograd je saopštio da sa Moskvom takve sporazume ima od 1996. godine, te da se oni potpisuju na svake dve godine. Ipak taj Plan je naišao na kritike Evropske unije i SAD. Brisel je tada izrazio zabrinutost zbog "jačanja" saradnje između Srbije i Rusije.

"Odavno znamo da Srbija želi da obezbedi sve, uključujući rusko oružje, kineske investicije, evropske fondove, ali i američku toleranciju. Međutim, invazija Rusije (na Ukrajinu) je otkrila nešto čega smo se jako plašili, ali nismo znali sa sigurnošću: suočen sa izborom između demokratije i autokratije, Beograd svakog dana šalje jasne signale da će izabrati ovo drugo", rekao je Kurti.

On je podsetio i da Srbija odbija da uskladi svoju politiku sa Evropskom unijom, te Rusiji uvede sankcije zbog pokretanja invazije na Ukrajinu.

Kurti je dodao i kako Srbija predstavlja "pretnju" miru u regionu Zapadnog Balkana.

"Da je Rusija demokratska zemlja verovatno nikada ne bi napala Ukrajinu. Takođe, da je Srbija demokratska a ne jednopartijska država, u kojoj opozicija nema šanse da pobedi, ona ne bi bila tako velika pretnja dugoročnom miru u našem regionu. U tom smislu, napori predsednika (SAD Džoa) Bajdena da promoviše demokratske vrednosti širom sveta mogu se posmatrati kao napori da se održi mir među narodima. Suprotno tome, autokrate okreću leđa svom narodu", rekao je on.

Zvanični Beograd nije uveo sankcije Rusiji ali podržava teritorijalni integritet Ukrajine. Takođe, Srbija je podržala nekoliko rezolucija u Ujedinjenim nacijama, kojima se Rusija osuđuje zbog invazije na Ukrajinu.

Na samitu pod nazivom "Održivi rast, prosperitet i stabilnost na Zapadnom Balkanu" učestvovao je i ambasador SAD u Prištini Džefri Hovenijer, koji je poručio da Sjedinjene Države podržavaju put Kosova ka evroatlantskim integracijama.

Rekao je i da dijalog Kosova i Srbije o normalizaciji odnosa, koji se od 2011. vodi posredstvom Evropske unije, mora biti okončan.

"Želimo da se dijalog završi i da Kosovo postane članica NATO-a", rekao je on.

Ambasador SAD je zaključio i da je na Kosovu potrebno više raditi na ekonomskom rastu, jer se zemlja suočava sa izazovima u ekonomskom sektoru i privlačenju stranih investitora.

XS
SM
MD
LG