Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je da će Vlada uskoro odlučivati o tome da li će kompanija Rio Tinto poslovati u Srbiji.
Ona je rekla da će odluka biti doneta posle konsultacija sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
"Nemamo problem da donesemo odluku o Rio Tintu. Nismo ih mi doveli u Srbiju, ništa im nismo dali. Nemamo nikakav ugovor sa Rio Tintom”, rekla je, između ostalog Brnabić 17. januara u Novom Sadu.
Ona je navela da ta australijsko-britanska kompanija, što se nje tiče, ne mora da bude u Srbiji.
Kompanija Rio Sava Exploration, ćerka firma Rio Tinta, 23. decembra saopštila je da planira da zastane sa projektom"Jadar" kako bi pozvala na javni dijalog kroz koji bi se stanovnici upoznali o svim njegovim aspektima.
Rio Tinto je odbacio tvrdnje domaćih ekoloških organizacija o zagađenju prilikom eventualne eksploatacije litijuma iz minerala jadarit i najavio poštovanje najviših ekoloških standarda za projekat Jadar.
Ekološke organizacije podržane građanima koji se protive planiranom iskopavanju litijuma u Srbiji od novembra su u protestima i blokadama saobraćaja.
Zahtevaju od Vlade da ukine uredbu o prostornom planu koji predviđa provođenje rudarskog projekta "Jadar", kod Loznice na zapadu zemlje, i objavljivanje dokumenata potpisanih sa Rio Tintom.
Čelnici ekoloških organizacija koje vode proteste više puta su saopštili da je cilj da se trajno stavi zabrana na eksploataciju litijuma i slične minerale u dolini Jadra i svim drugim mestima u Srbiji.
Pokret "Kreni-Promeni" 14. januara predao je Vladi Srbije 290.000 potpisa peticije pod nazivom "Rio Tinto, marš sa Drine" zahtevajući ukidanje Prostornog plana za projekat Jadar i uvođenje moratorijuma na eksploataciju litijuma i bora u Srbiji na 20 godina.
Savo Manojlović, iz tog pokreta, rekao je da Vlada i Skupština imaju rok da provedu zahteve iz peticije do 20. januara, a da će u suprotnom početi skupljanje 30.000 potpisa za narodnu inicijativu kojom bi se pred parlamentom Srbije zatražila zabrana eksploatacije litijuma.