Dostupni linkovi

Švicarci na referendumima odobrili više poreze na dobit i zakon o klimi


Snijeg iz prošle zimske sezone prekriven ćebadima na padini pored gornje stanice žičare na skijalištu Diavolezza u blizini alpskog odmarališta Pontresina, Švicarska, 21. jula 2022.
Snijeg iz prošle zimske sezone prekriven ćebadima na padini pored gornje stanice žičare na skijalištu Diavolezza u blizini alpskog odmarališta Pontresina, Švicarska, 21. jula 2022.

Glasači u Švicarskoj odobrili su u nedjelju, 18. juna, uvođenje minimalnog poreza na dobit i zakon o klimi, čiji je cilj smanjiti upotrebu fosilnih goriva i postići nulte emisije do 2050. godine.

Rezultati su pokazali da je gotovo 80 posto građana, koji su glasali na nacionalnom referendumu, podržalo podizanje poreza na dobit na minimalnu stopu od 15 posto, sa trenutnog prosječnog minimuma od 11 posto, što je neuobičajeno snažna podrška, prenosi Reuters.

"Ovim se osigurava da Švicarska neće izgubiti porezne prihode prema stranim zemljama. To će također stvoriti pravnu sigurnost i stabilan okvir", kazala je ", ministrica financija Karin Keller-Sutter.

U 2021. Švicarska se pridružila gotovo 140 zemalja koje su potpisale sporazum Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) o određivanju minimalne porezne stope za velike kompanije, a cilj je ograničiti praksu prebacivanja dobiti u zemlje s niskim porezima.

Čak i uz povećanje, Švicarska će i dalje imati jednu od najnižih razina korporativnog poreza na svijetu, a prijedlog, za koji se procjenjuje da će donijeti 2,5 milijardi švicarskih franaka godišnje dodatnih prihoda, podržale su poslovne grupe, većina političkih stranaka i javnosti.

U slučaju poreza na dobit pitanje je provedbe odluke Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) kojom se zahtijeva da međunarodne tvrtke s prodajom od najmanje 750 miliona eura budu oporezovane po stopi od najmanje 15 posto.

Porezne stope u švicarskim kantonima dijelom su znatno niže i stoga su posebno privlačne za multinacionalne korporacije. Basel i Zug, gdje se nalaze velike farmaceutske i trgovačke grupe, imali bi najviše koristi od viših poreznih prihoda.

Podrška smanjenju upotrebe fosilnih goriva

Švicarski birači podržali su na referendumu novi zakon koji ima za cilj smanjenje upotrebe fosilnih goriva i postizanje nulte emisije.

Zakon, koji postavlja cilj dostizanje neto nule do 2050. godine, podržalo je 59 posto birača, izvijestio je javn emiter SRF.

Ovo pitanje išlo je na javno glasanje nakon što je nacionalistička Švicarska narodna partija odbila prijedloge vlade, rekavši da će takve mjere uzrokovati porast računa za energiju.

Referendum je održan nakon kampanje naučnika i ekoloških grupa koji su tvrdili da će glečeri koji se otapaju u zemlji uskoro potpuno nestati ako se ne smanje emisije stakleničkih plinova.

Švicarski glečeri doživjeli su rekordno topljenje prošle godine, izgubivši više od šest posto svoje zapremine.

Parlament je već usvojio klimatski zakon, ali konzervativna Švicarska narodna stranka (SVP) ga odbija, tvrdeći da bi uzrokovao eksploziju rasta cijena. SVP je prikupio dovoljno potpisa da iznudi glasanje na referendumu, piše AFP.

Zakonom se želi Švicarsku učiniti klimatski neutralnom do 2050. Da bi se to postiglo, štetne emisije moraju se smanjiti za 75 posto do 2040. u usporedbi s razinama 1990. godine. Potrošnja fosilne energije treba se smanjiti.

Švicarska vlada financijskim potporama želi potaknuti odustajanje od grijanja na naftu i plin. Tvrtke će također dobiti potporu kako bi im se pomoglo u prelasku na tehnologije koje će biti prijateljskije prema klimi.

Za tu su namjenu u desetogodišnjem razdoblju na raspolaganju 3.2 milijarde švicarskih franaka. Švicarska još uvijek uvozi oko tri četvrtine svoje energije. U Alpama se planiraju veliki parkovi sa solarnim pločama i više vjetroturbina.

XS
SM
MD
LG