Dostupni linkovi

Erdoan i Putin razgovarali o žitu, bez novih predloga ili dogovora


Predsednici Turske Redžep Tajip Erdoan i Rusije Vladimir Putin nakon razgovora u Sočiju 4. septembra
Predsednici Turske Redžep Tajip Erdoan i Rusije Vladimir Putin nakon razgovora u Sočiju 4. septembra

Ruski predsednik Vladimir Putin ponovio je posle sastanka sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoanom u ponedeljak, 4. septembra da će Rusija biti spremna da se vrati crnomorskom sporazumu o žitu kada se ispune svi uslovi relevantni za sporazum.

Putin je ponovio prethodne kritike Zapada zbog sporazuma, koji je Rusija napustila u julu.

Turski predsednik je rekao da veruje da se uskoro može pronaći rešenje za oživljavanje sporazuma o izvozu žitarica uz posredovanje UN.

Erdoan je naglasio da je Ankara protiv alternativnih predloga u vezi izvoza žita iz Ukrajine.

"Alternativni predlozi koji su stavljeni na dnevni red ne mogu da ponude održiv, siguran i trajan model zasnovan na saradnji između strana kao što je Crnomorska inicijativa", rekao je Erdoan u zajedničkom medijskom nastupu sa Putinom u Sočiju.

'Konstruktivan' prvi deo sastanka

Sastanak dva lidera u ruskom gradu Sočiju je trajao tri sata, javlja agencija Rojters.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je u video snimku koji je na Telegramu objavio novinar ruskog državnog medija da je prvi deo razgovora dva predsednika "bio veoma konstruktivan".

Odvojeno, ruska državna novinska agenci ja RIA javila je da je Peskov rekao da se ne očekuje potpisivanje dokumenata po završetku pregovora.

Putin je u najavi rekao da će dvojica lidera razgovarati o situaciji u Ukrajini i da je Rusija otvorena za razgovore o crnomorskom sporazumu o izvozu žita, od kojeg je Moskva odustala u julu.

Putin je u julu odbio da produži sporazum, u kojem su posredovali Turska i Ujedinjene nacije godinu dana ranije.

Rusija se žalila da paralelni sporazum koji obećava uklanjanje prepreka ruskom izvozu hrane i đubriva nije ispoštovan. Rekli su da su ograničenja u transportu i osiguranju ometala trgovinu poljoprivrednim proizvodima, iako je isporučila rekordne količine pšenice od prošle godine.

Dvojica lidera su se sastala u ruskom crnomorskom letovalištu Soči, gde Putin ima rezidenciju.

Rat u Ukrajini

Priče, analize, foto i video zapisi o ratu u Ukrajini.

Sastanak se održava u vreme ruske invazije na Ukrajinu koja je počela u februaru 2022. i nedavne kontraofanzive Ukrajine.

Otkako se Putin povukao iz sporazuma o izvozu žita, Erdoan je više puta obećao da će obnoviti aranžmane koji su pomogli da se izbegne prehrambena kriza u delovima Afrike, Bliskog istoka i Azije.

Ukrajina i Rusija su glavni dobavljači pšenice, ječma, suncokretovog ulja i drugih dobara na koje se oslanjaju zemlje u razvoju.

Podaci Zajedničkog koordinacionog centra u Istanbulu, koji je organizovao ukrajinske pošiljke, pokazuju da je 57 odsto izvoza žitarica iz Ukrajine otišlo u zemlje u razvoju, pri čemu je glavna destinacija Kina, koja je dobila skoro četvrtinu hrane.

Rusija je u više navrata napadala Odesku oblast, gde su smeštene glavne luke za izvor žita.

Ukrajinske vazduhoplovne snage su u ponedeljak saopštile da su presrele 23 od 32 bespilotne letelice koje su gađale regione Odese i Dnjipropetrovska, ali nisu precizirale štetu koju su učinili dronovi.

Turski predsednik održava bliske veze sa Putinom tokom 18-mesečnog rata u Ukrajini. Turska se nije pridružila zapadnim sankcijama protiv Rusije nakon invazije, nametnuvši se kao glavni trgovinski partner i logističko čvorište za rusku trgovinu u inostranstvu, podseća agencija Asošijejted pres (AP).

Članica NATO-a Turska, međutim, takođe je podržala Ukrajinu, poslala je oružje, sastala se sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim i podržala želju Kijeva da se pridruži NATO-u.

Erdoan je razljutio Moskvu u julu kada je dozvolio da se pet ukrajinskih komandanata da vrate kući. Vojnike je zarobila Rusija i predala Turskoj pod uslovom da tamo ostanu za vreme rata.

Samit u Sočiju usledio je posle razgovora ruskog i turskog ministara spoljnih poslova u četvrtak, tokom kojih je Rusija predala spisak akcija koje bi Zapad morao da preduzme kako bi se nastavio izvoz iz Ukrajine preko Crnog mora.

Erdoan je u julu rekao da Putin ima "određena očekivanja od zapadnih zemalja" u vezi sa sporazumom o Crnom moru i da je "ključno da ove zemlje preduzmu akciju u tom pogledu".

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš nedavno je uputio ruskom ministru spoljnih poslova Sergeju Lavrovu "konkretne predloge" koji imaju za cilj da se ruski izvoz dovede na svetska tržišta i omogući nastavak crnomorske inicijative.

Međutim, podseća AP, Lavrov je rekao da Moskva nije zadovoljna pismom.

Opisujući "intenzivne" napore Turske da oživi sporazum, turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan rekao je da je to "proces koji pokušava da bolje razume poziciju i zahteve Rusije i da im izađe u susret".

XS
SM
MD
LG